دیدگاه‌ها

انتخابات ۱۴۰۰ نمایشی کمدی درام یا سناریویی تازه برای جنایتی دیگر؟

جهان: در چنین شرایطی، در تحلیل نهایی می توان آنچه را که در حال وقوع است، نه ناشی از “آشفتگی و سرگیجه در رأس هرم قدرت و ناتوانی­ حاکمان در کنترل امور مربوط به انتخابات” بلکه یک زمینه چینی تبه کارانه برای به اجرا در آوردن پروژه ای طراحی شده از پیش و تحویل کامل کشور به سپاه پاسداران دانست.

این­ گونه به ­نظر می­ رسد که مجموعۀ تلاش ­های رژیم برای گرم­ کردن تنور انتخابات پیش رو همگی دارند پیامدهایی وارونه برجای می­ گذارند:

ورود دوبارۀ احمدی ­نژاد به بازی انتخابات، درحالی­ که رد شدن صلاحیتش از سوی شورای ­نگهبان قابل پیش بینی بود، تبلیغ نامزد شدن سیدحسن خمینی و سپس اعلام انصرافش پس از دیدار با علی­ خامنه ­ای و با توصیۀ او، اعلام رسمی کاندیداتوری علی لاریجانی اصول­ گرا و سپس رد صلاحیت عجیبش از سوی شورای نگهبان، اعلام کاندیدا شدن سرداران نامی سپاه و سپس انصراف و عدم تأیید صلاحیت شان و… همۀ این رویدادها در”تحلیل نخستین” می ­توانند نشان از آشفتگی و سرگیجه در رأس هرم قدرت و ناتوانی­ حاکمان در کنترل امور مربوط به انتخابات داشته باشند. اما…

از جملۀ وقایع ماه­ های اخیرکه پیداست اتفاقی نبوده و می ­توان گفت که با در­گیری­ جناح ­های رقیب در رأس حاکمیت ارتباط داشته است، انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف بود. اتفاقی که درحال حاضر شاید بتوان مهم ترین بهره­ برداری از انتشارش را حذف اسحاق جهانگیری معاون اول دولتی که محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ­اش بود، از میدان رقابت انتخاباتی دانست.

لیست کاندیداهای تأیید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان شامل ۷ نفر است: ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، محسن مهرعلی زاده، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، عبدالناصر همتی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی.  ۵ نفر از این افراد از اصول­ گرایان هستند، یک نفر از اصلاح­ طلبان­ حکومتی و یک نفر اعتدال­ گرا.

مطرح­ ترین کاندیدای اصول­ گرایان ابراهیم رئیسی است و تنها کاندیدای رد صلاحیت نشدۀ وابسته به جناح اصلاح­ طلبان ­حکومتی، محسن مهرعلی زاده، که گویا به عنوان یک کاندیدای مستقل و به خواست خود ثبت­ نام کرده است و نه با خواست و معرفی حزب و جمعیت و گروهی. او شخصیت چندان مطرحی نیست و نمی تواند رقیبی جدی برای رئیسی به حساب آید. فرد دیگر به ­اصطلاح اعتدال­ گرا، عبدالناصر همتی رئیس­ کل بانک مرکزی است که به نظر نمی رسد کسی روی اسب او شرط­ بندی کند.

نکتۀ جالب این ­است که حتی برخلاف پیش بینی بسیاری از اصول گرایان، که رقابت اصلی را در درون جناح خود و در میان ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی می پنداشتند، لاریجانی هم توسط شورای نگهبان از گردونۀ نمایش انتخاباتی حذف شد!

کار به جایی رسیده­ است که صادق لاریجانی هم به رد صلاحیت ها از سوی شورایی که خود او عضو به اصطلاح حقوقدانش هست اعتراض کرده است. صادق لاریجانی اعتراف کرده است که رد صلاحیت­ ها را برپایۀ “دخالت‌های فزایندۀ دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع، در تصمیم ­سازی برای شورای نگهبان” صورت می گیرد. به هر حال وضعیت به گونه ­ای شده ­است که دیگر حتی جامۀ رنگ ­باخته و پوسیدۀ ” انتخاب بین بد و بدتر” را هم نمی ­توان بر پیکر خیمه­ شب ­بازی انتخاب مشروعیت رژیم درحال فروریختن ولایت فقیه پوشاند.

به نظر می­ رسد که برگزاری چنین به ­اصطلاح انتخاباتی اوج بی آبرویی را برای نظام ولایت فقیه در پی خواهد داشت. انتخاباتی که در آن حتی علی لاریجانی (رئیس سابق مجلس)، اسحاق جهانگیری (معاون اول رئیس جمهور کنونی) و محمود احمدی نژاد (رئیس جمهوری پیشین) دارای صلاحیت برای تصدی دولت مجری برنامه های نظام تشخیص داده نشده ­اند!

می توان گفت که در واقع شورای نگهبان با این رد صلاحیت های جنون آمیز صلاحیت کل نظام ولایت فقیه را رد کرده است!

در چنین شرایطی، در تحلیل نهایی می توان آنچه را که در حال وقوع است، نه ناشی از “آشفتگی و سرگیجه در رأس هرم قدرت و ناتوانی­ حاکمان در کنترل امور مربوط به انتخابات” بلکه یک زمینه چینی تبه کارانه برای به اجرا در آوردن پروژه ای طراحی شده از پیش و تحویل کامل کشور به سپاه پاسداران دانست.

این گمانه زمانی تقویت می شود که سرداران سپاه، حسین دهقان مشاور نظامی خامنه ای و سعید محمد مشاور فرمانده کل سپاه که پیش از بسیاری دیگر از کاندیداها و کاملاً پیداست که برای بازارگرمی و نشان دادن علاقه مندی سپاه به کار سیاسی و نه اعمال قدرت نظامی، برای نامزدی ریاست جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰ اعلام آمادگی کرده بودند. اما صلاحیت سردار سعید محمد تأیید نشد و سردار حسین دهقان در آخرین مراحل و پیش از اعلام لیست “کاندیداهای منتخب شورای نگهبان”، به بهانۀ حمایت از ابراهیم رئیسی از نامزد شدن برای ریاست جمهوری انصراف داد!

جهان – ۷ خرداد ۱۴۰۰

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا