گوناگون

آلودگی نفتی اکوسیستم خلیج‌فارس را نابود می‌کند

بار دیگر آلودگی نفتی یکی از سکوهای نفتی در خلیج فارس مجدداً موجب ایجاد آلودگی محیط زیست دریایی خلیج فارس در نزدیکی جزیره خارک شده است….

فرهاد قلی نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به آلودگی اخیر ناشی از نشت نفت یکی از سکوهای نفتی گفت: این نشتی موجب ایجاد آلودگی نفتی در خلیج فارس و در اطراف جزیره خارک گردیده که باید اقدامات پاکسازی در جهت کاهش خسارت های زیست محیطی سریعا انجام پذیرد.

وی افزود: آلودگی نفتی ناشی از فعالیت سکوهای نفتی سال‌هاست که در خلیج فارس رخ می‌دهد که متاسفانه اقدامات پیشگیرانه جدی گرفته نمی‌شود و یا کافی نیست که ما شاهد اینگونه آلودگی‌های پی در پی و گسترده هستیم.

این مسئول تاکید کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در سال‌های اخیر به ناچار پس از اخطاریه و مکاتبات فراوان در این خصوص بر اساس وظایف ذاتی خود علیه آلوده کنندگان شکایت کرده و ضمن برآورد خسارت‌های وارده در جهت بازسازی اکوسیستم مطالبه نموده که پرونده ها در مراجع قضایی در حال رسیدگی است.

این مسئول با اشاره به نقش خلیج فارس در زندگی ساحل نشینان و بومیان گفت: امروزه آلاینده‌های متعددی اعم از آلودگی‌های نفتی، پساب‌ها و فاضلاب‌های شهری از مناطق ساحلی حاشیه، وارد خلیج فارس و موجب آلودگی‌های فراوان می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: باید طبق قوانین کشور و کنوانسیون‌های بین المللی که ایران در آن عضو است و تعهداتی را برای کشورهای عضو تعیین کرده برای جلوگیری از آلودگی‌های خلیج فارس همه با هم تلاش کنیم.

گفتنی است آلودگی نفتی موجب خسارات و آسیب فراوان به اکوسیستم دریایی و تنوع زیستی دریا و خسارت به آبزیان می‌گردد و با توجه به اینکه خلیج فارس یک زیستگاه و اکوسیستم غنی و ارزشمند است و معیشت صیادان بومی به این اکوسیستم بستگی دارد باید اقدامات پیشگیرانه جهت پیشگیری از آلودگی های نفتی توسط شرکت های نفتی در اولویت قرار گیرد.

ایسنا

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا