اخبار

برجام؛ تصحیح اظهارات عراقچی پس از تهدید سپاه

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی، درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات در تازه‌ترین دور نشست وین برای رفع تحریم‌ها و احیای برجام ابراز تردید کرده و گفته است: «مطمئن نیستم مذاکرات وین در این دور به نتیجه برسد»…..

دور پنجم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام با مشارکت غیرمستقیم آمریکا از یک هفته پیش در وین آغاز شده، اما مشخص نیست که رایزنی‌های این دور مطابق برآوردهای قبلی به نتیجه تهایی برسد.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، سرپرست مذاکره کنندگان دولت حسن روحانی، گفت: «یک هفته است که در وین مذاکرات را دنبال می‌کنیم. مذاکرات پیچیدگی‌های زیادی دارد و به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیدیم. فکر می‌کنیم تاکنون پیشرفت‌های خوبی داشتیم و مسیر خوبی را طی کردیم.»

به گفته عراقچی، طرف‌های مذاکره به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیده‌اند و به همین دلیل مذاکرات پیچیدگی‌های زیادی دارد

این در حالی است که پیش تر خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران به نقل از منابع آگاه نوشته بود که توافق بدی در وین صورت گرفته است.

عراقچی پیش از گزارش خبرگزاری تسنیم گفته بود که مسیر خوبی در مذاکرات طی شده و ممکن است هیئت‌های مذاکره‌کننده بار دیگر برای مشورت‌های بیشتر به کشورهای خود مراجعه کنند.

خبرگزاری تسنیم اما این اظهارات عراقچی را همسو با گفته‌های روحانی و خوش‌بینی قابل توجه درباره مذاکرات وین دانسته و نوشته است: هرگونه توافق بدی در وین باید در همان وین رد شود.

ده روز پیش روحانی مدعی شد که توافق اصلی برای برداشتن تحریم‌ها به دست آمده و گفت که ادامه مذاکره تنها بر سر جزئیات ریز و موارد جزئی است.

اما آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به این ادعا گفت این حرف‌ها برای ما تازگی دارد و درباره آمادگی رژیم ایران برای برداشتن قدم‌های لازم برای بازگشت به اجرای تعهداتش در برجام ابراز تردید کرد.

این در حالیست که خبرگزاری فرانسه امروز به‌نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش چشمگیر میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده رژیم ایران و رسیدن آن به ۱۶برابر سقف تعیین شده در برجام خبر داد.

آژانس اتمی در گزارش جدید تصریح کرده از تاریخ پنجم اسفندماه (۲۳ فوریه) به داده‌های مانیتورهای غنی‌سازی آنلاین و مهر و موم‌های الکترونیک دسترسی نداشته است.

آژانس علاوه بر این می‌گوید به اطلاعات اندازه‌گیری که توسط دستگاههای نصب شده به دست می‌آیند هم دسترسی نداشته است.

نماینده روسیه در مذاکرات وین روز گذشته تلویحا گفته بود که اگر در این دور از گفتگوها به نتیجه نرسند مذاکرات با شکست روبرو خواهد شد.

میخائیل اولیانوف در پیامی توئیتری تلویحا اعلام کرد که دور پنجم گفت‌وگوهای اتمی وین میان حکومت ایران و قدرت‌های جهانی آخرین مرحله از این مذاکرات است. این در حالی که ایالات متحده کماکان مخالف لغو بسیاری از تحریم هاست

اولیانوف، در ادامه گفت: پنجمین دور از مذاکرات وین درباره برجام در جریان است، تا اینجای کار هیچ برنامه‌ای برای دور ششم مذاکرات وجود ندارد. مذاکره‌کنندگان با این درک پیش می‌روند که مذاکرات جاری، دور نهایی است.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین پیشتر با ابراز خوش‌بینی نسبت به دور کنونی مذاکرات گفته بود که احتمالا این دور آخرین مرحله از مذاکرات خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا