اخبار

نگرانی رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

واقعیت این است که علی خامنه ای، در مقام ولی فقیه، مسئول اصلی به هدر رفتن ده ها میلیارد دلار سرمایه ملی در جریان پیش برد سیاست های ماجراجویانه می باشد. حقیقت این است که برنامه انرژی هسته ای نه تنها هنوز کوچکترین بازده اقتصادی نداشته است، بلکه خسارت های عظیم اقتصادی و تهدید امنیت ملی را متوجه میهن ما کرده است…..
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۲۷۳ کیلوگرم افزایش یافته و تهران هنوز درباره ذرات مواد هسته‌ای در سه محل مورد بازرسی نیز توضیحی نداده است.
در گزارش رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو این آژانس آمده است: «ایران پس از ماه‌ها، درباره وجود ذراتی از مواد هسته‌ای در هر یک از سه مکانی که آژانس دسترسی‌های تکمیلی (بازرسی) را در آن انجام داد، توضیحات لازم را ارائه نداده است.»در این گزارش با اعلام این که «مدیر کل نگران است که بحث‌های فنی بین آژانس و ایران نتایج مورد انتظار را نداشته باشد»، همچنین گفته شده: «نبود پیشرفت در شفاف‌سازی در برابر پرسش‌های آژانس پیرامون صحت و کامل بودن اظهارات پادمانی ایران، بر توانایی آژانس در ارائه اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تأثیر جدی می‌گذارد.»

در تازه‌ترین گزارش گروسی به شورای حکام آمده که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در سه ماه اخیر، ۲۷۳ کیلوگرم افزایش یافته و به ۱۶ برابر سقف تعیین‌شده در برجام رسیده است. میزان ذخایر ایران ۳۲۴۱ کیلوگرم تخمین زده شده است. طبق برجام این میزان باید حداکثر ۲۰۲ کیلوگرم باشد.

جمهوری اسلامی ایران هم اینک در سه سطح ۷/ ۴ درصدی، ۲۰درصدی و ۶۰درصدی به غنی‌سازی اورانیوم مبادرت می‌کند.

گروسی در گزارش خود گفته که احتمالا ایران ۴/ ۲کیلو اورانیوم ۶۰درصد غنی‌شده دارد. آژانس به دلیل محدودیت‌هایی که تهران برای بازرسی‌ها اعمال می‌کند، امکان اعلام رقم دقیق را ندارد.

در گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یادآوری شده که این نهاد به داده‌های مانیتورهای آنلاین غنی‌سازی و دستگاه‌های مهروموم الکترونیکی خود دسترسی ندارد.

طبق توافق سه ماهه ایران و آژانس در اسفند ماه ۱۳۹۹، داده‌های مربوط به رصد تاسیسات غنی‌سازی ثبت می‌شوند اما تا زمان توافق بر سر برجام، اطلاعات در اختیار آژانس قرار نخواهند گرفت. این توافق به تازگی یک ماه دیگر تمدید شده و آژانس نزدیک دو هزار مهر و موم روی دستگاه‌ها قرار داده که بازرسان بتوانند از دور به آنها دسترسی داشته باشند.

رافائل گروسی یک هفته قبل در مصاحبه با نشریه “فایننشال تایمز” گفته بود: «در حال حاضر سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران در حدی است که فقط کشورهای سازنده بمب به آن می‌رسند.» او با تاکید بر حق ایران به داشتن برنامه هسته‌ای، افزوده بود که سطح غنی‌سازی متعارف و تجاری دو تا سه درصد است.

این چندمین بار در ماه‌های گذشته است که گروسی از نزدیک شدن جمهوری اسلامی به مرحله استفاده نظامی از اورانیوم ابراز نگرانی می‌کند. او اواسط ماه مارس نیز در گفت‌وگو با روزنامه  ژاپنی NIKKEI Asia گفته بود: «واضح است که اطمینان یافتن از کاربرد غیرنظامی فعالیت‌های ایران در این وضعیت مستلزم بازرسی‌های جدی است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا