جوانان

وضعیت کودکان افغانستان به روایت آمار؛ ۸۰٪ قربانی ازدواج اجباری و ۱ میلیون معتاد

یک مقام ارشد وزارت کار افغانستان روز سه شنبه همزمان با برگزاری مراسم روز کودک در این کشور گفت که یک میلیون نفر از کودکان در افغانستان معتاد هستند….

به گفته غلام‌ حیدر جیلانی، معاون (معین) وزارت کار افغانستان بیش از شش میلیون کودک در ۲۳ حوزه مختلف در معرض خطر قرار دارند که از این میان یک میلیون نفر از اعتیاد به مواد مخدر رنج می برند. وی افزود که آمار شش میلیون کودک شامل «کودکان معتاد به مواد مخدر، معلول، بی‌ سرپرست، کودکان کار و کودکان بازگشته از کشورهای دیگر» می شود.

به گزارش رسانه های افغانستان غلام‌ حیدر جیلانی افزود که بنا به آمارها از هر ۱۰ کودک در افغانستان هفت کودک با خشونت مواجه هستند. معاون وزارت کار افغانستان همچنین اظهار داشت که «۴۸ درصد کودکان زیر سن، وادار به ازدواج اجباری شده‌ ‏اند و همین‌ طور ۷۷ درصد دیگر مورد لت‌ و‌ کوب قرار گرفته‌ اند».

این مقام ارشد وزارت کار افغانستان همچنین با استناد به آمار کمیسیون حقوق بشر گفت که «۸۰ درصد کودکان در افغانستان مجبور به ازدواج اجباری می‌شوند».

به گفته غلام‌ حیدر جیلانی ۶۶ درصد کودکان در افغانستان رشد فیزیکی نکرده اند و ۳۶ درصد نیز با سوءتغذیه روبرو هستند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در پیامی به مناسبت روز کودک گفت که «جنگ در افغانستان میلیون‌ ها کودک را از حقوق اساسی و رفاهی زندگی از جمله آموزش محروم کرده است».

به گزارش یورو نیوز، راضیه صیاد، کمیسر کمیسیون حقوق بشر افغانستان، می گوید:  تنها در سال گذشته بیش از دو هزار کودک در این کشور کشته و زخمی شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا