بین‌المللی

آمریکا از طریق دیپلماسی عمومی به دنبال تشکیل ستون پنجم علیه چین است

سفارت آمریکا در چین چندی پیش در پایگاه اینترنتی خود “برنامه دیپلماسی عمومی کمک مالی کوچک” را اعلام کرد که بر اساس آن، درصدد است با حمایت مالی به اشخاص، سازمان‌های غیر رسمی، اندیشکده ها و نهادهای آکادمیک، برنامه هایی برای تبلیغ جامعه، تاریخ، فرهنگ و هنر و ارزش آمریکا برگزار کند. هر درخواست کننده می تواند از این وجه تا ۳۰ هزار دلار دریافت کند.

به گزارش رادیو بین‌المللی چین: در پی آن، بسیاری رسانه ها بر این باورند که آمریکا تحت پرچم “دیپلماسی عمومی” به گسترش تبلیغات و نفوذ خود در چین و حتی برخی اعتقاد دارند آمریکا با این اقدام درصدد تشکیل “ستون پنجم” علیه چین است.

دیپلماسی عمومی عادی اقدامی مثبت برای افزایش آشنایی بین مردم کشورهاست. سخنگوی وزارت خارجه چین چندی پیش در این باره نیز اعلام کرده بود که چین نسبت به تبادلات عادی مردمی و برنامه و یا فعالیت دیپلماسی عمومی جهت تقویت آشنایی بین مردم دو کشور برخورد باز داشته است. اما با توجه به گزارشات مربوط، هدف آمریکا از این برنامه شک برانگیز است.

در حقیقت، گسترش نفوذ به کشورها و مناطق دیگر تحت پرچم “دیپلماسی عمومی” از رویکردهای بد آمریکاست که از گذشته بارها رخ داده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا