گوناگون

خامنه ای مجوز تایید صلاحیت عده ای دیگر را صادر کرد

علی خامنه ای، امروز جمعه اعلام کرد که در جریان «عدم احراز صلاحیت» نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به برخی از کسانی که صلاحیت آنها احراز نشد «جفا و ظلم» شد…..

او  این سخنان را در جریان سخنرانی سالانه خود به مناسبت سالگرد مرگ خمینی، بیان کرد. به گزارش خبرگزاری ها علی خامنه ای گفت: «در جریان عدم احراز صلاحیت به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد. به خودشان و خانواده‌هایشان نسبت‌ هایی داده شد که معلوم شد خلاف است. فضای مجازی بدون هیچ قید و بندی این مسایل را منتشر کردند. مطالبه من این است که دستگاه‌ های مسئول جبران کنند. گزارش‌ ها خلاف واقع بود.»

خامنه ای در حالی از گزارش های «خلاف واقع» در مورد نامزدهای ریاست جمهوری و «جبران» آن سخن می گوید که تبلیغات هفت نامزد مورد تائید شورای نگهبان آغاز شده و تنها دو هفته به روز رای گیری باقی مانده است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سخنان روز جمعه خامنه ای گفت: «به زودی اعلام نظر می کنیم. الان چیزی نمی‌توانم اعلام کنم.»

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در صفحه توئیتر خود سخنان علی خامنه ای را «فصل الخطاب» و حکم او را «لازم الاتباع» دانست. او نوشت: «شورای نگهبان با اذعان به اینکه مصون از خطا نمی باشد بزودی نظر خود را اعلام خواهد کرد.»

علی لاریحانی، رئیس پیشین مجلس، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری از جمله نامزدهای  هستند که شورای نگهبان مانع از حضور آنها در عرصه انتخابات ریاست جمهوری شده است.

اشاره خامنه ای به «گزارش های خلاف واقع» یادآور اظهارات صادق لاریحانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان است که پس از اعلام نظر این شورا از ارائه «گزارش های خلاف واقع» از سوی نهادهای امنیتی انتقاد کرده بود. صادق لاریجانی گفته بود: «از وزارت اطلاعات با قاطعیت تمام مطلبی نقل می کنند، حال آنکه با پرسش از معاونت مربوطه در وزارت اطلاعات به صراحت این مطلب تکذیب می شود.»

برادر علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش نیز گفته بود: «سبب این نابسامانی ها تا حد زیادی دخالت های فزاینده دستگاه های امنیتی از طریق گزارش های خلاف واقع، در تصمیم سازی برای شورای نگهبان است.»

علی مطهری، نایب رئیس پیشین مجلس که خود یکی از ردصلاحیت شدگان این دوره از انتخابات ریاست جمهوری است در واکنش به سخنان رهبر ایران گفت: «به نظر من مفهوم این جمله ایشان این است که شورای نگهبان باید جلسه‌ای تشکیل دهد و حداقل آقای لاریجانی را تایید صلاحیت کند و ایشان وارد رقابت ها شود.»

برادر همسر علی لاریجانی افزود: «اگر غیر از این باشد جبران معنی نمی‌ دهد.»

خامنه‌ای طرح وعده‌هایی بدون «پشتوانه عملی» را «گناه» دانست

او در بخش دیگری از سخنان روز جمعه خود از طرح برخی وعده ها از طرف نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد. علی خامنه ای اظهار داشت: «نامزدها وعده هایی را که مطمئن نیستند می توانند انجام بدهند را ندهند. […] این وعده‌ ها به ضرر کشور است. اگر چنانچه به ریاست جمهوری رسیدید و نتوانستید انجام دهید مردم را نسبت به نظام دلسرد می کنید. وعده‌ هایی که اهل فن تایید می کنند قابل تحقق است را بدهید، اما این وعده‌ هایی که پشتوانه عملی ندارد را این وعده ها را نباید داد چون موجب دلسردی مردم خواهد شد و این گناه است.»

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سعید جلیلی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی، عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی، محسن مهرعلیزاده، رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس پیشین مجلس و علیرضا زاکانی،‌ رئیس مرکز پژوهش های مجلس هفت نامزدی هستند که شورای نگهبان نام آنها را به عنوان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است.
یورو نیوز
***
اظهارات متناقض و دوپهلوی خامنه‌ای درباره ردصلاحیت برخی از نامزدهای نمایش انتخابات

رادیو فرانسه در گزارشی گفت: رهبر جمهوری اسلامی که پیش تر از رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان دفاع کرده بود، روز جمعه در اظهاراتی دوپهلو از برخی از نامزدهای ردصلاحیت شده حمایت کرد و خواستار پرهیز از «ظلم، هتک حرمت مؤمن و تخلف از وظایف» شد. او با این حال اسم کسی را نبرد و به صراحت نگفت که فردی از ردصلاحیت‌شدگان، تایید صلاحیت شود.

اما معاون دفتر حفظ و نشر آثار خامنه ای در توییتی نوشت: تعریض رهبرانقلاب به جفا و ظلم به برخی نامزد‌ها در جریان احراز صلاحیت برای ریاست جمهوری، متوجه شورای محترم نگهبان نیست و تاثیری در نتیجه اعلام شده از سوی این شورا ندارد. نتیجه تایید صلاحیت‌ها و ترکیب نامزدها تغییر نمی‌کند.

خامنه‌ای روز جمعه طی سخنانی در سالمرگ خمینی گفت: امروز دشمنان کمین کرده‌اند و گوش خوابانده‌اند که بین مردم و نظام فاصله بیندازند. کسانی هم هستند در داخل نظام که حرف دشمنان را تکرار می‌کنند.

خامنه ای با نگرانی از تحریم سیرک انتخابات گفت: برخی هستند که با بهانه‌های واهی می‌خواهند حضور در انتخابات را کنار بگذارند، این حرف و خواست دشمن است. اگر اسلامیت و جمهوریت ضربه بخورد، نظام سیلی می‌خورد. عدم حضور در انتخابات از گناهان کبیره است. مردم‌سالاری دینی از متن اسلام برخاسته است و هر کس انکار کند، در قرآن مطالعه و تدبر نکرده است

خامنه ای همچنین برای سفیدسازی خودش، حتی به‌ شورای نگهبان دست‌ساز خودش لگد زد و گفت: به‌ برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد، ظلم شد.

خامنه‌ای بدون اشاره به جزییات گفت: گزارش‌های خلافی بود که بعد هم مشخص شد که خلاف است.

احتمالا اشاره خامنه ای به علی لاریجانی و زندگی فرزند او در آمریکا است.

در پی سخنرانی خامنه ای، سخنگوی شورای نگهبان گفت: این شورا مصون از خطا نیست و امروز جلسه فوق‌العاده برگزار میکند و نظر خود را اعلام خواهد کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا