اخبار

زیر فشار تحریم ها؛ خامنه‌ای «رای سفید» را حرام اعلام کرد

ولی فقیه رژیم استبداد دینی، در پاسخ به سوالی درباره دادن «رای سفید» در انتخابات، فتوا داده است که این نوع رای «اگر موجب تضعیف نظام اسلامی باشد، حرام است»……

این فتوای علی خامنه‌ای در حالی در آخرین شماره نشریه خط حزب الله منتشر شده است نشان از  کاهش مشارکت مردم دارد که به نگرانی عمده مسئولان حکومت تبدیل شده و دیکتاتور بزرگ نیز در سخنرانی چند روز پیش خود از همه خواست تا در انتخابات شرکت کنند. نشریه خط حزب‌الله یک هفته‌نامه اینترنتی است که توسط دفتر نشر آثار خامنه ای منتشر می‌شود.

نمایش انتخاباتی ریاست جمهوری،  قرار است روز ۲۸ خرداد برگزار شود و بر اساس برخی از نظرسنجی‌ها میزان مشارکت در این انتخابات کمتر از ۴۰ درصد برآورد شده است که کمترین میزان مشارکت از زمان پیروزی انقلاب ۵۷ محسوب می‌شود.

دعوت به تحریم «فعال و هدفمند» انتخابات در این دوره به شکل بی‌سابقه‌ای گسترش یافته است و در طول ماه‌های گذشته برخی از نهادها و چهره‌های مخالف و منتقد جمهوری اسلامی در داخل و خارج ایران در بیانیه‌های مختلف بر تحریم انتخابات تاکید کرده‌اند.

در ادامه این فراخوان‌های سیاسی، ۱۵۰ نفر از فعالان سیاسی، مدنی و صنفی در داخل و خارج از کشور هم روز یک‌شنبه، ۱۶ خرداد با انتشار بیانیه‌ای «انتخابات نمایشی ـ فرمایشی» را تحریم کردند.

در این بیانیه آمده است که «با وجود بحران‌های عمیق داخلی و خارجی فعلی، فضای این دوره از انتخابات بیش از گذشته نمایشی و فرمایشی و در یخبندان عمومی است و از هم اکنون محکوم به شکستی مفتضحانه خواهد بود.»

در این بیانه هم‌چنین ضمن هشدار درباره «روند دوقطبی حاکمیت سرکوبگر و مردمان عاصی و طغیانگر» گفته شده که مردم ایران تاکنون تمامی راه های مسالمت‌آمیز از صندوق رای تا اعتماد به منش‌ها و کنش‌های اصلاح‌طلبی را آزموده‌اند و پس از شکست آن‌ها، اعتراض و اعتصاب و تقویت جنبش‌های اعتراضی را چاره راه یافته‌اند.

پیش از این نیز شماری از خانواده‌های کسانی که در بیش از سه دههٔ گذشته در زندان و خیابان و آسمان ایران به دست عوامل قضایی یا امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند، در قالب کارزار «رأی بی رأی» خواستار تحریم انتخابات ریاست جمهوری شده‌ بودند.

کاهش بی‌اعتمادی به صندوق‌های رای و حکومت جمهوری اسلامی، گسترش فقر و نارضایتی گسترده مردم از وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، تداوم برخوردهای امنیتی، سرکوب گسترده و خونین اعتراضات مردمی به ویژه در آبان ۹۸، پنهان‌کاری درباره سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی به دست سپاه، سوءمدیریت همه‌گیری کرونا و رد صلاحیت گسترده نامزدها از جمله دلایلی است که برای کاهش اقبال مردم و دفاع از تحریم انتخابات مطرح شده است.

انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری زیر فشار خردکننده ی تحریم قرار گرفته است. برای اولین بار در ایران همبستگی گسترده ای جهت تحریم این انتخابات فرمایشی به وجود آمده که دامنه ی آن تا لایه های درونی حکومت اسلامی هم کشیده شده است.

نمایشی که حکومت اسلامی این بار به نام انتخابات به راه انداخته است، از همه ی انتخابات قبلی رسواتر است. بنابر همه ی ارزیابی ها ابراهیم رئیسی یکی از عاملان قتل های گسترده ی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، کسی که نه فقط این جنایت هولناک، بلکه جنایت های بیشماری در کارنامه ی «خدمات» او به حکومت اسلامی این روزها در شبکه های اجتماعی افشا می شود، از پیش به عنوان رئیس جمهور تازه ی اسلامی تعیین شده و شش کاندید دیگر را برای بازار گرمی و رقابت به میدان فرستاده اند تا مراسم جلوس او به صندلی ریاست جمهوری را گرم و تماشایی کنند.

جبهه ی گسترده ی تحریمی که در برابر این نمایش انتخاباتی شکل گرفته نیز در طول تاریخ جمهوری اسلامی بی سابقه است. تمامی احزاب و گروه های سیاسی اپوزیسیون شامل احزاب چپ، دموکرات، جمهوری خواه و اتنیکی و دیگر مخالفان حکومت اسلامی خواهان تحریم این انتخابات شده اند. تشکل های مختلف مردمی و به ویژه خانواده ها و بازماندگان کشتارهای جمعی در ایران از جمله خانواده های دادخواه، خاوران، کشته شدگان آبان ماه ۹۸ و نیز سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شخصیت های برجسته ی چپ و ملی و دموکرات، به تحریم این انتخابات فراخوان داده اند.

بنابر گزارش های منتشره در سایت های مختلف وابسته به حکومت، نارضایتی از انتخابات تا لایه های داخلی حکومت، اصلاح طلبان، برخی از معتدلین و حتی اصولگرایان کم تر تندرو که همه ی کاندیداهای آن ها در این انتخابات رد صلاحیت شده اند نیز به چشم می خورد و تصمیم قطعی برای شرکت در این نمایش انتخاباتی وجود ندارد.

در این شرایط در حالی که رهبری حکومت پیشاپیش «رئیس جمهور» خود را انتخاب کرده است مهم ترین چالش آن مقابله با جبهه ی گسترده ی تحریم انتخابات است. در برابر فشار خردکننده ی تحریم که برج و باروی این انتخابات را در زیر فشار قرار داده است، حکومت گاه با مانورهای شتاب زده و بی سرانجام می کوشد از این فشار بکاهد و مردم بیشتری را به سوی صندوق های رای جلب کند. سخنان اخیر خامنه ای مبنی بر «جبران جفا»هایی که به برخی از کاندیداهای نورچشمی حکومت از سوی شورای نگهبان صورت گرفت – هر چند پاسخ مورد انتظار به آن داده نشد – را بسیاری از فعالین سیاسی در این چارچوب ارزیابی می کنند.

حرام اعلام کردن رای سفید، یکی دیگر از تاش های خامنه ای به منظور مقابله با موج تحریم است که کوشیده است با برانگیختن احساسات مذهبی هواداران خود آن ها را – که گروه اصلی ای هستند که احتمالا قصد دارند رای سفید به صندوق ها بیاندازند – از عاقبت این کار بترساند.

به گزارش سایت های داخل کشور نشریه خط حزب الله در شماره دویست و نود و یک خود جدیدترین استفتا از رهبر حکومت و پاسخ وی دربارۀ رای سفید دادن در انتخابات را منتشر کرده است.

متن این فتوا به شرح زیر است: حکم رأی سفید و بی نام دادن چیست؟ در صورت عدم شناخت و تحقیق، یا تحقیق کافی و عدم وصول به نتیجه و تحیّر در انتخاب اصلح چطور؟

جواب: در هر صورت اگر رأی سفید دادن موجب تضعیف نظام اسلامی باشد، حرام است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا