اخبار

اظهارات تامل برانگیز مدیرکل آژانس انرژی اتمی

به گفته رافائل گروسی، تهران همواره از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات مواد اتمی یافت‌شده در سه مکان خودداری می‌کند. او تاکید کرد که این اقدام باعث می‌شود، آژانس نتواند ماهیت صلح‌آمیز برنامه اتمی ایران را تایید کند. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید همکاری‌های رژیم ایران با این نهاد بین‌المللی به اندازه کافی نبوده است…..


مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه امروز (دوشنبه) شورای حکام گفت: نبود پیشرفت برای شفاف‌سازی درخصوص سوالات آژانس حول صحت و کامل‌بودن اعلامیه‌های پادمانی رژیم ایران، بر توانایی آژانس اتمی برای مطمئن‌شدن از ذات صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای آنها تأثیر جدی می‌گذارد.

رافائل گروسی گفت: از زمان گزارش قبلی من، رژیم ایران هیچ اطلاعات جدیدی در رابطه با یکی از مکان‌ها ارائه نداده، به هیچکدام از سوالات آژانس پاسخ نداده و اطلاعاتی درباره دو مکان دیگر ارائه نکرده، و البته یک بیانیه مکتوب درباره مکان چهارم آنهم بدون مستندات ارسال کرده است. وجود ذرات متعدد اورانیوم با منشأ انسانی در سه مکان در ایران که به آژانس اعلام نشده بود، همچنین وجود ذرات تغییریافته ایزوتوپی در یکی از این مکان‌ها، نشانه واضحی است از اینکه مواد اتمی یا تجهیزات هسته‌ای آلوده به مواد اتمی در این مکان‌ها وجود داشته است.

او  گفت: بعد از چندین ماه، رژیم ایران هنوز هم توضیحات لازم برای وجود ذرات مواد اتمی در یکی از این سه مکان را که آژانس به آن‌ها دسترسی تکمیلی داشت، ارائه نکرده است. در نبود چنین توضیحی از سوی رژیم ایران، عمیقاََ نگران هستم که مواد اتمی در یکی از سه مکان اعلام‌نشده در ایران وجود داشته و مکان‌های کنونی آن مواد اتمی اکنون برای آژانس نامعلوم است. رژیم ایران همچنین سوالات درباره مکان اعلام‌نشده دیگر را پاسخ نداده و مکان فعلی اورانیوم طبیعی به شکل دیسک فلزی را شفاف‌سازی نکرده است.

او در پایان سخنان خود به کشورهای غربی که برای ادامه مذاکرات برجامی وین، از ارائه قطعنامه در شورای حکام آژانس علیه رژیم ایران خودداری کرده اند، هشدار داد که گفتگوهای اخیر با رژیم ایران نتیجه مثبتی نداشته و جلسات بعدی گفتگو هم احتمالا نتیجه مثبتی نداشته باشد.

به گزارش یورو نیوز، آقای گروسی روز دوشنبه ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) در یک نشست خبری بعد از نشست شورای حکام در خصوص آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و همچنین نظارت‌های بین‌المللی کارشناسان آژانس گفت: «ما انتظار داشتیم پیشرفت‌هایی در خصوص موضوعات پادمانی برنامه هسته‌ای ایران حاصل شود اما این انتظارات برآورده نشده است.»

وی تاکید کرد که «ما با یک کشوری روبرو هستیم که از یک برنامه هسته‌ای بسیار توسعه یافته و جاه‌طلبانه برخوردار است که اورانیوم را در سطح بسیار بالا و بسیار نزدیک به درجه سلاح [هسته‌ای] غنی‌سازی می‌کند.»

او در ادامه با اشاره به برگزاری جلساتی که میان دو طرف برگزار شده افزود: «بله جلساتی برگزار شده و دولت ایران تکرار کرده که در این خصوص همکاری خواهد کرد اما ما تاکنون چنین همکاری را شاهد نبوده‌ایم. تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم هیچ پیشرفت ملموسی در این زمینه با ایران نداشته ایم اما همچنان امیدواریم این روند تغییر کند.»

اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی مطرح می‌شود که دو طرف در ۲۴ ماه مه توافق کردند که توافق موقت سه ماهه‌ برای نظارت‌ها را به مدت یک ماه دیگر تمدید کنند.

حالا گروسی می‌گوید از میزان همکاری‌های ایران راضی نیست و انتظار دارد سطح این مسئله افزایش یابد. مدیر کل آژانس در ادامه به مذاکرات هسته‌ای ایران و ۴+۱ به همراه آمریکا اشاره کرد و گفت: «گمانه‌زنی‌های زیادی در خصوص تعامل میان ایران، آژانس و کشورهای حاضر در برجام در خصوص مسائل مربوط به گذشته وجود دارد. در این رابطه اعتماد بسیار حائز اهمیت است و از این مسیر می‌توان به اطلاعات، شفاف‌سازی و بازرسی‌ها ورود کرد.»

این دیپلمات آرژانتینی در ادامه اظهار داشت: «ما باید بین مذاکرات و همکاری‌ها با آژانس یک تمایز واضح و مشخص قائل شویم. کشورها در حال بررسی احتمال بازگشت به برجام هستند و از سوی دیگر مسئله اجرای تعهدات ایران با آژانس بسیار حائز اهمیت است. ما در تلاش هستیم تا این تمایز را مشخص کنیم.»

گروسی همچنین اعلام کرد که ایران به پرسش‌ها در خصوص چهار محل مشکوک که از سوی آژانس مورد تردید قرار گرفته پاسخ نداده است.

او تاکید کرد که در سه مکان از محل‌های مورد اشاره، اثراتی از اورانیوم با منشا انسانی یافت شده و در مکان چهارم ذرات تغییر یافته ایزوتوپی مشاهده شده است.

آقای گروسی در ادامه اعلام کرد که این شواهد نشان می‌دهد که ایران در این مکان‌ها مواد یا تجهیزات هسته‌ای آلوده به مواد هسته‌ای نگه‌داری کرده است. به باور او عدم پاسخگویی ایران در این رابطه این نگرانی را تشدید می‌کند که ایران در مکان‌هایی که برای آژانس مشخص نیست مواد هسته‌ای نگهداری می‌کند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران پیشتر در نامه‌ای خطاب به گروسی گفته بود که ایران در زمینه مسائل پادمانی بیشترین تلاش خود را برای همکاری با آژانس انجام و شفاف‌سازی‌ها و پاسخ‌های لازم را نیز ارائه کرده است.

با این حال اظهارات روز دوشنبه آقای گروسی نشان می‌دهد مدیران آژانس از توضیحات ایران قانع نشده‌اند. گروسی البته از نامه صالحی استقبال کرد اما در عین حال تاکید داشت که از سطح همکاری‌های ایران راضی نیست.

با این حال آقای گروسی تاکید کرد که تصمیم‌گیری درباره صدور یا عدم صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر عهده اعضای این سازمان است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا