جوانان

بازگشت تراژدی خانواده «ایران‌نژاد» به کانون خبرها پس از ۸ ما

دریا پسرک ایران را پس داد.روز گذشته پلیس نروژ اعلام کرد که آزمایش دی‌ان‌ای نشان می‌دهد، جسد کودک خردسالی که پیشتر در سواحل جنوب غرب این کشور پیدا شده بود، متعلق به آرتین ایران‌نژاد پناهجوی کرد ایرانی است……..

به گزارش همدلی ، اوایل آبان‌ماه ۹۹ بود که خبری تلخ و شوک‌آور در فضای رسانه چرخید و از اروپا به ایران رسید که بر مبنای آن یک خانواده کرد ایرانی پناهجو شامل پدر، مادر وسه فرزند در واژگونی یک قایق حامل مهاجران در میان کانال مانش غرق شدند. ابتدا برخی رسانه‌های اروپایی با انتشار تصاویر این خانواده، این پنج نفر را رسول ‌ایران‌نژاد ٣۵ ساله، شیوا محمدپناهی ٣۵ ساله، آنیتا ۹ساله، آرمین ۶ ساله و آرتین ۱۵ ماهه معرفی کردند. این خانواده کرد اهل سردشت در استان آذربایجان غربی به همراه ١٨ نفر دیگر سوار بر یک قایق از فرانسه عازم بریتانیا بودند.
جستجوی اجساد در قعر آب‌های کانال مانش چندروزی طول کشید تا سرانجام تیم‌های امداد و نجات کشورهای نزدیک به موقعیت جغرافیایی توانستند قایق حامل این مهاجران را شناسایی کند، اما زمانی تیم‌های امدادونجات رسیدند که قایق پناهجویان غرق شده بود. برخی از مهاجران  توانستند جان خود را نجات دهند و برخی نیز از جمله زنان و کودکان نتوانستند و تسلیم آب‌های خروشان شدند که خانواده ۵ نفره ایران‌نژاد از آن جمله بود.
جسد چهار عضو دیگر این خانواده چند روز پس از حادثه به ایران بازگردانده شد و با استقبال مردم در گورستان شهر سردشت دفن شدند. اما خبری از «آرتین» ۱۵ماهه نبود. اما خبری که اینک یک بار دیگر این تراژدی را به صفحه رسانه‌ها کشانده این است که گفته می‌شود دریا پس از ۸ ماه جسد پسر خردسال خانواده ‌ایران‌نژاد را پس داده است. روز گذشته پلیس نروژ اعلام کرد که آزمایش دی‌ان‌ای نشان می‌دهد، جسد کودک خردسالی که پیشتر در سواحل جنوب غرب این کشور پیدا شده بود، متعلق به آرتین ایران‌نژاد پناهجوی کرد ایرانی است. پلیس ناحیه جنوب غرب نروژ به بی بی سی گفت که جسد آرتین ‌ایران‌نژاد، پانزده ماهه روز اول ژانویه (١٠دی ماه) از سوی یک ماهیگیر محلی در شهر کارموی نروژ پیدا شده بود.
پلیس گفته است که جسد در داخل یک جلیقه نجات بزرگسالان بوده و به علت ماندن بیش از حد در آب چیز زیادی از آن باقی نمانده است.جسد آرتین بیش از دو ماه در آب شناور بوده است.تصاویری که پلیس از کاپشن آرتین منتشر کرده در آخرین عکس‌هایی که از او منتشر شده، دیده شده بود. تحقیقات پلیس با استناد به دی ان ای یکی از بستگان خانواده ‌ایران‌نژاد به نتیجه رسیده است.
بنابر گزارش‌ها، رسول ایران‌نژاد در این حادثه غرق شد، و همسر و دو فرزند خردسال آنها‌‌ در اثر ایست قلبی جان باخته بودند و تلاش برای احیای آنها موفقیت‌آمیز نبود.در همان موقع جست‌وجو برای پیدا کردن جسد آرتین بی‌نتیجه ماند. جسد او پس از گذشت بیش از دو ماه سرگردان بودن در دریای شمال، نزدیک به هزار کیلومتر دورتر از محل حادثه پیدا شد.
نهایت نیان، خاله مادر آرتین که نمونه دی ان ای او به یافتن هویت این کودک کمک کرده به بی بی سی گفت: «از زمان حادثه به شیوا قول دادم که هنگام یافتن جسد آرتین، او را به سردشت بازگردانم».
مرگ این خانواده در هشت ماه پیش واکنش‌های زیادی را در ایران و اروپا به‌دنبال داشت.بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا با ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان گفته بود«تمام تلاش خود را برای سرکوب گروه‌های بی‌رحم تبهکار به کار می‌بندیم، که مردم آسیب‌پذیر را عازم سفرهایی اینچنین خطرناک می‌کنند». به دنبال آن بریتانیا دست به اقدامات سخت‌گیرانه زده تا مهاجرتِ پرخطر پناهجویان از طریق دریا را متوقف کند.دولت محافظه‌کار بریتانیا یک طرح سیاست مهاجرتی جدید تهیه کرده که بر اساس آن، افرادی که به طور غیرقانونی برای درخواست پناهندگی وارد این کشور می‌شوند، از حقوقی یکسان با افرادی که به طور قانونی وارد می‌شوند، برخوردار نخواهند شد.ظرف یکسال گذشته حدود ۳۵ هزار و ۹۹ نفر در بریتانیا تقاضا پناهندگی ثبت کرده‌اند. بیشترین متقاضیان اخذ پناهندگی از ایران، آلبانی و عراق ثبت شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا