دیدگاه‌ها

مناظره؟ خیر!‌ گفت‌وگوی جمعی دست‌راستی‌ها و کسانی‌که ژست اپوزیسیون می‌گیرند

دو نظر متفاوت نبود که باهم مناظره کنند؛ هردو گروه و هر هفت نفر، همه از روش‌های اقتصادی دست‌راستی دفاع کردند؛ از خصوصی‌سازی، از کوچک‌کردن دولت، از مبارزه با تورم از راه کاهش رفاهیات مردم و…

روزبه کریمی-روزآروز

۱. اسمش مناظره اقتصادی بود؛ ولی از مناظره خبری نبود. هردو گروه؛ چه همتی و مهرعلیزاده و چه رئیسی و پوششی‌هایش (زاکانی، جلیلی، رضایی و قاضی‌زاده هاشمی) هم نظر بودند.
دو نظر متفاوت نبود که باهم مناظره کنند؛ هردو گروه و هر هفت نفر، همه از روش‌های اقتصادی دست‌راستی دفاع کردند؛ از خصوصی‌سازی، از کوچک‌کردن دولت، از مبارزه با تورم از راه کاهش رفاهیات مردم و…

۲. هفت نامزد طوری حرف زدند که گویا هیچ سابقه‌ای در نظام تصمیم‌گیری و اجراییات مملکت نداشته‌اند و چنان حرف‌ زدند که گویی اپوزیسیون نظامند.

۳. مهمترین بحران اجتماعی و اقتصادی کنونی مملکت و ملت، کرونا و تاثیرات اقتصادی و شیوه مبارزه با آن است اما نه صداوسیمای جمهوری‌اسلامی و نه نامزدهای تاییدشده شورای‌نگهبان، دراین‌باره حرفی نزدند.

۴. پنج نامزد اصول‌گرا هیج انتقادی به برنامه‌های هم نکردند؛ رضایی، زاکانی، جلیلی، قاضی‌زاده هاشمی و رئیسی اغلب کوشیدند در کنار حرف‌های کلی اقتصادی که همه دست‌راستی و مغایر بارفاهیات مردم بود، به همتی هم حمله کردند اما به برنامه یک‌دیگر انتقاد نداشتند.

۵. نامزدهای اصلاح‌طلب روی این نکته پای‌ فشردند که اقتصاد کشور در گروی روابط خارجی مملکت است و  نامزدهای اصولگرا هم کوشیدند از این اتهام بگریزند که جلوی پای روابط خارجی کشور سنگ انداخته‌اند- مثلا در توقف تصویب اف‌ای‌تی‌اف چه نقشی داشته‌اند.

۶. همتی و مهرعلیزاده کوشیدند که بگویند که به‌ویژه با رئیسی مخالفند و حتی مهرعلیزاده به رئیسی طعنه زد که او به فکر رتبه‌ای بالاتر از ریاست‌جمهوری است.

▪️همتی و کمی مهرعلیزاده توانستند دو قطبی میان رئیسی و و نامزدهای حامی او (رضایی، جلیلی، زاکانی وقاضی‌زاده) در برابر خودشان را برجسته کنند.

۷.  به نظر می‌رسد مخاطب نامزدهای اصول‌گرا اغلب هواداران و بدنه اصول‌گرایان بودند و نه همه مردم. گویا آن‌ها مطمئن‌اند که بخش وسیعی از مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا