گوناگون

وحشت از تراکم خشمی که می‌تواند به طرد رژیم منجر شود…..

شکاف بین مردم و حکومت عمیق‌تر شده و به موجب دوری جستن از حاکمیت منتهی می شود. روزنامه ستاره صبح در شماره امروز سه‌شنبه ۱۸خرداد خود نوشت: رفتار طبقات اجتماعی نسبت به گذشته متفاوت و غیرقابل پیش‌بینی شده است. طبقه ضعیف جامعه به اندازه‌ای نحیف و لاغر شده که با بی‌تفاوتی و ناامیدی به آینده نگاه می‌کند و از انگیزه کافی برای حضور در انتخابات برخوردار نیست. این طبقه به مرحله حفظ بقا رسیده و به همین دلیل در چنین شرایطی نمی‌تواند به دغدغه‌های مدنی و سیاسی فکر کند…

طبقه متوسط به این نتیجه رسیده که تغییر رئیس جمهور در ایران راه‌حل نیست و تا زمانی که برخی از رویکردهای ساختاری تعدیل و ترمیم نشود نمی‌توان نسبت به بهبود وضعیت زندگی مردم امیدوار بود.

از سوی دیگر طبقه مرفه جامعه… نسبت به حضور در انتخابات بی‌تفاوت شده است و ترجیح می‌دهد در زمینی بازی نکنند که سود و منفعتی برای آنها به همراه نداشته باشد…

با افزایش آگاهی جامعه نمی‌توان انتظار رفتاری مانند گذشته از مردم در انتخابات داشت. اتفاقاتی در سال‌های اخیر در کشور رخ داده که شکاف بین مردم و دولت را بیشتر کرده و این شکاف روزبه‌روز عمق بیشتری پیدا می‌کند که به کاهش مشروعیت منتهی خواهد شد.

تحریم انتخابات و وحشت از تراکم خشمی که می‌تواند بسیار مخاطره‌آمیز باشد

روزنامه اعتماد هم امروز در مقاله‌ای با اشاره به کسادی نمایش انتخابات و با نگرانی از تراکم خشمی که می‌تواند بسیار مخاطره آمیز باشد، نوشت: در حالی‌که کمتر از دو هفته به انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم مانده است، به گواه نظرسنجی‌ها و جو حاکم بر جامعه فضای سردی بر آن حاکم است، که اولین مناظره تلویزیونی هم هنوز نتوانست یخ آن را آب کند.

این منبع در ادامه با اشاره به شرایط اجتماعی می‌نویسد: هر انتخابات ناکارآمد به خشمی دامن زد و انتخابات مکرر منجر به خشم و عصبیت متراکمی گردید که می‌توانست و می‌تواند بسیار مخاطره‌آمیز باشد.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب پیش تر به خامنه ای و پاسدارانش هشدار داد و گفته بود: مردم احساس می‌کنند که در قفسی گرفتار شده‌اند و باید قفس را بشکنند و خود را نجات دهند.

اشرف بروجردی در گفت‌وگو با ایلنا با نگرانی گفت: بنابراین چنین شرایطی در این حد آسیب‌زاست و اگر روزی مردم دستشان برسد موضوع شیخ فضل الله نوری مجددا برای همه ما تکرار خواهد شد.

شیخ فضل‌الله با همراهی کردن مخالفین مشروطه در ماجرای به توپ بستن مجلس، جمع‌آوری امضا از علما برای عدم بازگشایی مجلس بعد از بمباران آن توسط محمدعلی شاه و نوشتن رساله‌هایی از جمله رساله حرمت مشروطه، مخالفت شدید مشروطه‌خواهان را به خود جلب کرد. وی پس از دوره استبداد صغیر و فتح تهران به‌دست مشروطه‌خواهان در دادگاهی محاکمه و سرانجام اعدام شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا