گوناگون

حمله شبانه اسرائیل به سوریه

آژانس خبری رسمی سوریه، سانا عصر سه شنبه ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) اعلام کرد سامانه دفاع هوایی این کشور علیه «تجاوز» اسرائیل بر فراز پایتخت، دمشق فعال شده است.

سانا ابتدا از بروز «انفجار» در دمشق خبر داد و سپس گفت که هواپیماهای مهاجم اسرائیلی از فضای هوایی لبنان وارد سوریه شده‌اند. این خبرگزاری از خسارت و یا تلفات احتمالی حمله اسرائیل گزارشی نداده است.

دیده‌بان حقوق بشر: ۸ نفر کشته شدند

 

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز گزارش داد که در پی حملات اسرائیل به مواضع نظامی ارتش سوریه، انفجارهای شدیدی در دمشق و اطراف این شهر طنین انداز شده است. این سازمان اعلام کرد که حملات یاد شده در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق و نیز در یکی از پایگاه‌های نیروی هوایی سوریه مستقر در ضُمیر در ۵۰ کیلومتری شرق دمشق روی داده و سبب بروز انفجارهایی در انبار مهمات این پایگاه شده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، در جنوب استان حمص نیز «حملاتی صورت گرفته» و در استان‌های حماه و لاذقیه نیز انفجارهایی روی داده است.

این سازمان غیر دولتی گفته است که در جریان حملات شبانه اسرائیل به حمص که اندکی پیش از نیمه شب روی داد، ۸ نفر از جمله ۵ نظامی سوری و ۳ تن از نیروهای خارجی متحد سوریه کشته شده‌اند.

رامی عبدالرحمان، رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت: «این نخستین حمله اسرائیل به سوریه از زمان جنگ اخیر در غزه است».

ارتش اسرائیل که به ندرت مسئولیت حملات خود در سوریه را بر عهده می‌گیرد، به خبرگزاری فرانسه گفت در مورد «گزارش‌های خارج از کشور» توضیحی نمی‌دهد.

اسرائیل از زمان آغاز جنگ در کشور همسایه‌اش سوریه در سال ۲۰۱۱، تاکنون صدها حمله در خاک این کشور انجام داده است. ارتش اسرائیل در این حملات مواضع رژیم اسد و نیز مواضع نیروهای ایرانی و جنبش حزب‌الله لبنان، متحدان اصلی رژیم سوریه در خاک این کشور را هدف قرار داده است.

اسرائیل همواره گفته است که اجازه نمی‌دهد سوریه به سر پلی برای استقرار نیروهای جمهوری اسلامی ایران تبدیل شود.

جنگ در سوریه با سرکوب تظاهرات طرفدار دموکراسی در مارس ۲۰۱۱ آغاز شد و در طی سال‌های گذشته با گسترش نبرد میان چندین گروه نظامی و شبه نظامی متخاصم، پیچیده‌تر شده است. براساس برآورد دیده‌بان حقوق بشر سوریه، این جنگ تاکنون باعث کشته شدن نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر شده است.

یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا