بین‌المللی

درگیری بین هواداران و مخالفان محمد مرسی در مصر

گزارش ها از مصر از بروز درگیری هایی بین حامیان محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده و مخالفان او در قاهره، پایتخت و اسکندریه حکایت دارد…

وقوع تیراندازی‌های سنگین و انفجارهایی در مرکز پایتخت خبر داده است.

از زمان برکناری محمد مرسی توسط ارتش مصر در اوایل ماه ژوئیه (دو ماه پیش) ، مصر صحنه خشونت هایی بین هواداران اخوان المسلمین که از آقای مرسی حمایت می کنند و نیروهای امنیتی شده است.

این درگیری ها تاکنون به کشته شدن صدها نفر در این کشور منجر شده و هزاران نفر از اعضای اخوان المسلمین در دو ماه گذشته و در جریان این درگیری ها بازداشت شده‌اند.

شماری از اعضای ارشد این گروه از جمله آقای مرسی و محمد بدیع، رهبر اخوان المسلمین به دلیل تحریک مردم به خشونت در میان بازداشت شدگان هستند.

تا قبل از درگیری های امروز تدابیر شدید امنیتی در مناطق حساس پایتخت از جمله میدان تحریر اجرا شده بود.

حامیان آقای مرسی می گویند که قصد دارند تا روز یکشنبه (۶ اکتبر) که مقارن با چهلمین سالگرد جنگ اعراب و اسرائیل است، به اعتراضات خود ادامه دهند.

در همین حال مخالفان آقای مرسی که از ارتش حمایت می‌کنند هم گفته‌اند که به اعتراضات خیابانی ادامه می دهند.

ارتش مصر روز سوم ژوئیه (۱۲ تیر) پس از روزها اعتراض مخالفان محمد مرسی در خیابان‌های مصر، به ریاست جمهوری او پایان داد، قانون اساسی را تعلیق کرد و عدلی منصور، حقوقدان و رئیس دادگاه عالی قانون اساسی را تا انتخابات بعدی به عنوان رئیس جمهوری موقت معرفی کرد.

محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر بود که در یک انتخابات دموکراتیک انتخاب شد اما مخالفانش او را به استبداد متهم می‌کردند.
***

ادامه تظاهرات اعتراض آمیز مصری ها تا ششم اکتبر

مخالفان دولت مصر تظاهرات اعتراض آمیز خود را از امروز تا روز یکشنبه ششم اکتبر ادامه می دهند.

شبکه الجزیره روز جمعه اعلام کرد: اتحاد ملی حمایت از مشروعیت در مصر از مردم خواست تظاهرات ششم اکتبر(یکشنبه ۱۴ مهر )را از امروز آغاز کنند و از امروز جمعه در تظاهرات اعتراض آمیز شرکت کنند و به این اعتراض ها تا روز یکشنبه مصادف با پیروزی ششم اکتبر ۱۹۷۳ ارتش مصر ادامه دهند. اتحاد ملی از مردم خواست روز یکشنبه در تجمع گسترده در میدان التحریر قاهره شرکت کنند.

مخالفان دولت موقت مصر در پایگاه های مختلف اینترنتی از معترضان خواستند روز ششم اکتبر را به روز آخر عمر کودتای نظامی تبدیل کنند. اتحاد ملی می کوشد با برپایی تظاهرات از امروز تا یکشنبه، بیشترین تعداد از مردم را در میدان التحریر قاهره گرد آورد.

اخوان المسلمین هم با انتشار بیانیه مشابهی قول داد روز ششم اکتبر به زمان پیروزی جدید ملت علیه غاصبان قدرت تبدیل شود.

گروه دعوت سلفی و جنبش مسیحیان علیه کودتا هم اعلام کردند در تظاهرات حمایت از مشروعیت شرکت می کنند.

البته تظاهرات اعتراض آمیز به کودتای نظامی هنوز هم در مناطق مختلف مصر ادامه دارد و معترضان در ساعات شب برای شکستن حکومت نظامی به خیابان ها می آیند.

در همین حال، گروه های هوادار کودتا از هواداران خود خواستند روز یکشنبه به خیابان ها بیایند. آنان اعلام کردند هواداران خود را به میدان های مختلف در همه شهرها می آورند تا ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی های ارتش مصر، حمایت خود را از ارتش مصر اعلام کنند. از این گذشته گروه هایی که برای ریاست جمهوری عبدالفتاح السیسی تبلیغ می کنند هم روز یکشنبه در تجمع های موافقان دولت شرکت می کنند. آنان می خواهند چند میلیون امضا برای نامزدی السیسی جمع کنند.

مصر دارایی‌‌های اخوان‌‌المسلمین را مصادره می‌‌کند

دولت مصر اعلام کرده که برای مصادره دارایی‌‌های اخوان‌المسلمین اقدام خواهد کرد.

در پی سرکوب‌‌های پس از خلع قدرت محمد مرسی، فعالیت شبکه اخوان‌‌المسلمین در مصر ممنوع شده است.

دولت مصر می‌‌گوید این مصادره همچنین شامل خدمات اجتماعی گسترده‌‌ای از جمله بیمارستان‌‌ها، مدارس و خیریه‌‌ها می‌‌شود که اخوان‌‌المسلمین ارائه می‌‌کند.

به نوشته بی بی سی، دادگاه مصر اخیرا به منع فعالیت اخوان‌‌المسلمین حکم داده بود و اکنون این حکم پس از مهلت استیناف، تایید شده است.

هانی مهنا، سخنگوی وزارت همبستگی اجتماعی مصر، گفته است کابینه دولت یک کمیسیون ویژه تشکیل داده تا درباره منابع مالی اخوان‌‌المسلمین تحقیق کند و دارایی‌‌هایش را مصادره کند.

وزارت همبستگی اجتماعی مصر، مسئول اجرای منع فعالیت شبکه اخوان‌‌المسلمین است.

مهلت ۱۵ روزه تجدیدنظرخواهی حکم دادگاه درباره منع فعالیت اخوان‌‌المسلمین، روز دوشنبه آینده تمام می‌‌شود ولی این حکم زودتر از موعد، نهایی شد چون تعطیلات سه‌‌روزه‌‌ای در مصر در پیش است و کابینه دولت مصر نمی‌‌خواست در این تعطیلات، جلسه‌‌ای دیگر به این خاطر تشکیل دهد.

هواداران اخوان‌المسلمین می‌گویند محمد مرسی به طور قانونی و در یک انتخابات بر سر کار آمده و خلع‌قدرت او با مداخله نظامی، کودتا و غیرقانونی است.

از اوایل ماه ژوئیه که محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر در پی ماه‌ها اعتراض با کودتای ارتش از قدرت برکنار شد، دولت این کشور تلاش‌هایی را برای غیرقانونی اعلام کردن فعالیت های اخوان‌المسلمین آغاز کرد.

تاکنون ده‌ها نفر از مقامات ارشد اخوان‌المسلمین از جمله محمد بدیع، رهبر آن به اتهام تحریک مردم به اعمال خشونت بازداشت شده‌اند.

در پی برکناری آقای مرسی، صدها نفر از هواداران او که اکثر آن ها از اعضای اخوان‌المسلمین هستند، در جریان درگیری با نیروهای نظامی در این کشور کشته شدند.

اخوان‌المسلمین در سال ۱۹۵۴ رسما توسط مقامات نظامی مصر منحل شد. اما این حزب بار دیگر در اوایل سال جاری به عنوان سازمانی غیردولتی به ثبت رسید.

این گروه همچنین رسما حزب آزادی و عدالت را به عنوان شاخه سیاسی خود در سال ۲۰۱۱ میلادی و در پی انقلاب مردمی مصر در این کشور ایجاد کرد.

محمد مرسی رهبر این حزب توانست در جریان انتخاباتی که در سال ۲۰۱۲ میلادی در این کشور برگزار شد، به عنوان اولین رئیس جمهور پس از سقوط حکومت حسنی مبارک به قدرت برسد.

سخنگوی وزارت همبستگی اجتماعی مصر در پاسخ به این سوال بی‌‌بی‌‌سی که این ممنوعیت چه‌‌طور بر میلیون‌‌ها هوادار اخوان‌‌المسلمین تاثیر می‌‌گذارد، گفته که “میلیون‌‌ها”، اغراق‌‌آمیز است و هواداران این گروه را در حد صدها هزار نفر تخمین زده است.

با وجود محدودیت‌‌های اعمال‌‌شده اخیر، هواداران اخوان‌‌المسلمین‌ هرچند در شماری کمتر از گذشته، همچنان در خیابان‌‌های مصر تظاهرات می‌‌کنند.

این گروه عمده حیات خود در ۸۵ سال گذشته را در سایه به سر برده است و اکنون بار دیگر به خفا رانده می‌‌شود. اما به گفته خبرنگار بی‌‌بی‌‌سی، این بار هم بعید است اخوان‌‌المسلمین از صحنه مصر حذف شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا