دیدگاه‌ها

بالاتر از سیاهی رنگی نیست!

برخلاف روند نزولی شمار مبتلایان به کرونا در کشور تازه‌ترین آمارهای رسمی موید آن است که شهرهای جنوبی و شرقی به ویژه مناطقی از استان مرزی سیستان و بلوچستان همچنان با وضعیت قرمز کرونایی دست و پنجه نرم میکند و طبق تازه‌ترین آمارهای منتشر شده تعداد کل مبتلایان به کرونا در این استان رکورد زده و نزدیک به مرز چهل هزار نفر رسیده است.

محمد بلوچ‌زهی-اعتماد

از ابتدای شیوع پاندمی کرونا در این استان طی روزهای گذشته یک رکوردشکنی دیگر نیز اتفاق افتاده و آن هم مربوط میشود به آمار روزانه مبتلایان به این بیماری که با جهشی بی سابقه و قابل تامل در ثبت موارد مثبت بیست و چهار ساعته همراه بوده است و به مرز حدود سیصد و پنجاه نفر افزایش پیدا کرده.

آمار و ارقام ارایه شده گویای آن است که این استان همچنان در اوج موج سوم کرونا ویروس قرار دارد و باتوجه به حجم بالای مراودات و ترددات بین مرزی با کشور پاکستان بیم آن میرود شهرهای قرمز سیستان و بلوچستان با گسترش و همه‌گیری ویروس هندی و آفریقایی مواجه شوند و این استان محروم از زیرساخت‌های درمانی و بهداشتی را درگیر بحرانی خطرناک کند که آن سرش ناپیدا باشد.

نباید از نظر دور داشت که برای پاسخ به چرایی شرایط ناپایدار و خطرناک کرونایی این روزهای بحران‌ساز و درگیر شدن بسیاری از شهرها و کشیده شدن دامنه شیوع کرونا به روستاها همگام با شیوع موج سوم این بیماری در استان ابتدا ‌باید به افزایش چشمگیر ترددها و حجم بالای ورودی گردشگران و مسافران نوروزی تمرکز کرد و توجه.

اما قبل از آن باید یادآور شد که از همان شروع شیوع کرونا در کشور تا اوایل سال گذشته سیستان و بلوچستان در زمره استانهای سفید و کم خطر در جغرافیای شیوع کرونا قرار داشت و نوروز سال پیش آغازی شد بر ورود ویروس کرونا به شهرهای استان و نوروز امسال نیز مقدمه‌ای بود برای گسترش دامنه شیوع به روستاهای این استان محروم که دارای پایین‌ترین شاخصهای درمانی در سطح کشور است و حاکم شدن وضعیت قرمز.

طبق آمارهای موجود رسمی بیش از یک میلیون تردد فقط در ایام تعطیلات نوروز امسال در مبادی ورودی و خروجی سیستان و بلوچستان در مسیرهای زمینی به ثبت رسیده. اگر حجم تردد از طریق مسیرهای هوایی و دریایی استان نیز که همانند آمارهای زمینی حکایت از رشد چشمگیری در انتهای سال گذشته و ابتدای امسال دارد به این آمار اضافه شود آنگاه پاسخ داده خواهد شد لااقل به بخشی از چرایی این روزهای پی در پی قرمز کرونایی که برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان را درگیر خود کرده.

اکنون در شهرهای قرمز این استان متاسفانه ظرفیت تختهای بیمارستانی بخش کرونا تکمیل شده اما به‌رغم هشدارها در این خصوص بی توجهی نسبت به رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک در اماکن عمومی کماکان به قوت خود باقی است، بنابراین این بی توجهی ها میتواند ضریب خطر مواجهه مناطق درگیر را با بحران بالا ببرد.

سوای این موارد یکی دیگر از عوامل مهم دخیل در گسترش شیوع کرونا و پایدار ماندن شرایط قرمز در منطقه ناتوانی در کنترل و محدود‌سازی تجمعات مذهبی و رونق برگزاری مراسمهایی نظیر عروسی و عزا در ایام نوروز و ابتدای سال جاری بود.

اگر از همان ابتدای سال مطابق با دستورالعملهای ستاد ملی مبارزه با کرونا با متخلفان و ناقضان نظم عمومی برخورد قانونی لازم انجام میگرفت و محدودیت در برگزاری اینگونه مراسمها و تجمعات اعمال میشد اکنون هرگز چنین شاهد مرگ تلخ هم استانیهای خویش نمی بودیم.

باری؛ «آب رفته به جوی باز نمیگردد» اکنون برای کاستن از بار تبعات این وضعیت بهتر است قبل از هر اقدام نخست اقلام دارویی مورد نیاز بیماران کرونایی به مراکز بهداشتی و درمانی موجود در روستاها تامین شود، چراکه یکی از مهمترین عامل گسترش ویروس در روستاها و عدم مراجعه به مراکز درمانی ناتوانی از پرداخت هزینه‌های اولیه درمان است.

حال باید توجه داشت آنچه بر نگرانیها در این خصوص و پیچیدگی اوضاع فعلی افزوده روند کند واکسیناسیون در استان است و سپس خودداری گروههای هدف از دریافت واکسن به دلیل سطح آگاهی پایین در منطقه و نیز شیوع باورها غلط و‌ پذیریش بی چون و چرای شایعات مجازی.

به هر روی مادامی که اولویت برنامه‌های ما آموزش در جامعه نباشد و ارتقای سطح آگاهی مردم ،همواره این مثل ورد زبانها باقی خواهد ماند که«بالاتر از سیاهی رنگی نیست» یعنی کرونا نیز روی تورم و گرانی و خشکسالی و کم آبی و بی برقی! یعنی اینها نتوانستند ما را از پای درآورند کرونا نیز نخواهد توانست!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا