گوناگون

شهرستان ملکشاهی در ایلام با قدمت ۸۰ ساله هنوز آب شرب ندارد

در کشورهای پیش‌رفته نهادهای مدنی و طرفداران حفظ محیط زیست به اشکال متفاوت با هدر دادن آب از سوی شرکت‌های فراملیتی به‌خاطر سودجویی، مخالفت خود را بیان می‌کنند و دولت‌هایشان را مکلف می‌کنند با تدبیر علمی در راه رفع کمبود آب برخورد کنند. در کشور ما، سودجویان مافیای حکومتی در هدر دادن آب چنان بی‌رویه عمل می‌شود که بسیاری از مردم مناطق محروم کشور به آب موردنیاز روزمره‌ و حتی آب شرب‌ٰشان دسترسی پیدا نمی‌کنند.فاجعۀ تشنگی در  استان های مختلف  از مهم‌ترین خبرهایی بودند که در هفته های اخیر نظر خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها را به‌خود جلب کرده بودند. …….
به گزارش ایلنا، پروژه انتقال آب به ملکشاهی لنگ ۹۰۰ میلیارد یال اعتبار می خواهد؛ نماینده ایلام: ظرف یکی دو سال آینده مشکل را برطرف می‌کنیم، مردم : سنگ کلیه گرفتیم.

مشکل پروژه انتقال آب شهرستان ملکشاهی در استان ایلام همچنان به قوت خود باقی است و با گذشت سال ها هنوز این پروژه تکمیل نشده و مردم این شهرستان را با مشکلات زیادی روبه رو کرده است.

 مشکل آب شرب شهرستان ملکشاهی واقع در استان ایلام چندین دهه است که رفع نشده است. مردم این شهرستان مجبورند برای تهیه آب شرب مورد نیازشان هزینه های زیادی بپردازند. این در حالی است که در فاصله‌ای نه چندان دور این شهرستان سد “چم گردلان” و رودخانه “گل گل” قرار گرفته است. هرچند مردم شهرستان ملکشاهی  دارای آب لوله‌کشی هستند اما متأسفانه این آب قابل ‌شرب نیست.

ملکشاهی در کنار سد است و آب ندارد

نماینده ایلام در شورای عالی استان‌ها در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: شهرستان ملکشاهی آب آشامیدنی ندارد و این در حالی است که  دو سد “چم گردلان” و “رودخانه فصلی “گل گل” در فاصله چند کیلومتری این شهرستان قرار دارند.

نرخ آب با  بنزین برابر است

حمدالله بیگی ادامه داد: شهرستان ملکشاهی با قدمتی بیش از ۸۰ سال و با ۵۰ هزار نفر جمعیت هنوز از داشتن نعمت آب شرب محروم است. مردم این شهرستان مجبورند به چشمه ها در کوهستان های این شهرستان برای تهیه آب شرب روی بیاورند  و نرخ آب شربی که از طریق وانت داران در شهرستان  توزیع می شود  از قیمت بنزین  گران تر است.

وی گفت: افرادی  که وسیله نقلیه ندارند مجبورند از وانت داران آب تهیه کنند که قیمت  یک دبه ۲۰ لیتری برایشان ۲۰ هزار تومان آب می خورد.یعنی هر لیتر را باید  هزار تومان خریداری کنند.

هنوز اقدامی بر روی تصفیه خانه صورت نگرفته است

بیگی تصریح کرد: شبکه انتقال آبرسانی سال ها است که قرار شده به شهرستان ملکشاهی منتقل شود. و از دولت های گذشته تاکنون این طرح در دست مطالعه است. در ۸ سال دولت روحانی نیز گفته شد لوله انتقال آن را نصب کرده اند اما هنوز  اقدامی بر روی تصفیه خانه صورت نگرفته است.

 بیشتر مردم دچار بیماری کلیوی شده‌اند

وی ادامه داد: مردم از شرایط فعلی در مضیقه و ناراضی اند. مسئولان دلیل  عدم انتقال آب را کمبود اعتبار اعلام کرده اند در حالی که اعتبار هست  ولی به شهرستان ملکشاهی تخصیص نمی دهند.

نماینده ایلام در شورای عالی استان‌ها افزود: حیاتی‌ترین مسئله برای این شهرستان انتقال آب شرب است.بیشتر مردم شهرستان  در گفت وگو با آنها می‌گویند به دلیل عدم استفاده از آب شرب سالم دچار بیماری های کلیوی از جمله سنگ کلیه شده‌اند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ایلام نیز در این باره اظهار داشت: پروژه طرح انتقال آب به شهرستان ملکشاهی پیشرفت ۸۰ درصدی داشته است که نیاز به اعتبار ۹۰۰ میلیارد ریالی دارد.

نورالله تیموری افزود: طرح آبرسانی به ملکشاهی شامل، سه واحد ایستگاه پمپاژ، یک واحد تصفیه خانه آب، ۳۰ کیلومتر خط انتقال برق فشار قوی، ۲۰ کیلو ولت، ۹ هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب و ۲۴۵ کیلومتر خط انتقال آب فولادی به قطر ۵۰۰ میلی متر در حال اجرا است.

وی ادامه داد: طرح آبرسانی به شهر ملکشاهی و اجرای پروژه تصفیه خانه آب تحول بزرگی در تامین آب این شهر ایجاد می‌کند و با بهره برداری از این پروژه دیگر مشکلی در خصوص تامین آب این شهر و روستا‌های اطراف وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام تاکید کرد: ایستگاه پمپاژ شماره ۱ به طور کامل اجرا شده و ایستگاه‌های پمپاژ ۲ و ۳ و تصفیه خانه آب با پیشرفت چشمگیری در حال اجرا است.

تیموری یادآور شد: همچنین خط انتقال برق فشار قوی به طول ۳۰کیلومتر به طور کامل اجرا شده است و از ۲۴ کیلومتر خط انتقال آب ۱۸ کیلومتر تکمیل و از ۹ هزار متر مکعب مخزن، هفت هزار متر مکعب به اتمام رسیده است.

اقدام برای اجرای سه پروژه مهم در ملکشاهی

نماینده  ایلام در مجلس در ادامه به ایلنا، اظهار داشت: امسال ۳ پروژه مهم در شهرستان ملکشاهی را در دست اقدام داریم. یکی اتصال جاده ایلام-ملکشاهی به مهران در قالب راه اربعین است. که در بودجه ۱۴۰۰ برای آن اعتبار پیش بینی کرده ایم.

علی اکبر بسصامی افزود: پروژه دیگر در این شهرستان مشکل فاضلاب آن است که در جلسه ۲ روز گذشته با رئیس مجلس در استان از پروژه بازدید به عمل آمد و قول مساعد دادند که مشکل هر چه زودتر برطرف شود.

وی گفت: پروژه بعدی انتقال آب شرب به شهرستان ملکشاهی است. امسال در بودجه ۱۴۰۰ مبلغی اعتباری را به مبلغ ۲۹۵ میلیارد تومان به استان ایلام اختصاص داده ایم برای همه شهرستان ها و بخش هایی که مشکل آب شرب دارند که شهرستان ملکشاهی هم جزو آن است.

نماینده  ایلام در مجلس ادامه داد: «به زودی در این باره با استاندار ایلام هم جلسه خواهم داشت. رفع مشکل آب شرب شهرستان ملکشاهی  جزو اولویت های اول نمایندگان مجلس  و خود دولت است و چندین بار مکاتباتی با مسئولان مرتبط در سازمان مدیریت و آب و فاضلاب کشور انجام دادیم  و در پروسه یکی دو ساله مشکل انتقال آب شرب شهرستان ملکشاهی برطرف خواهد شد.»

بحران آب در میهن ما به دلیل سیاست های مخرب رژیم ولایت فقیه وضعیت دشواری را برای کشاورزان و شمار زیادی از شهروندان مناطق دور افتاده کشور پدید آورده است. بحران آب در ضمن نماد روشنی از مجموعه سیاست های خانمان براندازی که سران رژیم در عرصه های مختلف به مرحله اجراء گذاشته اند و میهن ما را با این چنین فاجعه رو به رو کرده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا