اخبار

نمایش انتخابات:شکاف عمیق میان مردم و استبداد دینی

مردم از تحمل این وضع خشمگین هستند. «روزنامه آفتاب یزد در مقاله‌ ای نوشت: متأسفانه مناظرات بیشتر شبیه به یک بازی است. مناظره‌ها نشان داد که چقدر کاندیداها با مردم فاصله دارند. پس کاندیداها چگونه می‌توانند فقر و مشکلات ناشی از آن‌ که گریبانگیر افراد جامعه شده است را رفع کنند.»…

روزنامهٔ ابتکار نیز در مطلبی با اشاره به خشم مردم از مناظره‌های سیرک انتخابات خامنه ای نوشت: مناظراتی که در تاریخ (نظام)، بی‌رقیب است و نشان‌دهنده ناتوانی جدی در فهم و حل مشکلات سفره مردم است؛ هر طیف سیاسی از سمتی از بام افتاده است و آنها را توان درک وضعیت نامطلوب کشور نیست.

این منبع افزود: با توجه به پایین بودن سطح کیفیت و سواد برخی نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری، بسیاری از مردم از تحمل این وضع ناراحت و خشمگین هستند.

ستون‌نویس معروف لوموند، در تفسیر امروز خود در این نشریه دربارۀ تحولات مهم خاورمیانه عمدۀ مقاله خود را به ایران و به روی کار آمدن یک رژیم مذهبی-نظامی در این کشور پس از انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو اختصاص داده است.

به گزارش رادیو فرانسه، آلن فراشون نوشته است: «در ایران با سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری که از قرار به روی کار آمدن ابراهیم رئیسی منجر خواهد شد، دوگانۀ “اصلاح‌طلب، اصولگرا” خاتمه می‌یابد که تاکنون دست کم حداقلی از رقابت ایدئولوژیک را در درون سیستم میّسر می‌ساخت. جای این دو گانه را از این پس سلطۀ بلامنازع جناح تُندروی رژیم اسلامی ایران خواهد گرفت که در دو نیروی اصلی قدرت تجسم خواهد یافت. یعنی :خامنه‌ای که به گفتۀ مفّسر لوموند رئیس اصلی دولت در ایران است و سپاه پاسداران که باز به گفتۀ آلن فراشون به یک مجموعۀ نظامی، صنعتی و مالی تبدیل شده که هر روز بر سلطه خود در کشور می‌افزاید.»

آلن فراشون در ادامه افزوده است که در صورت روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در انتخابات پیش رو در ایران جناح تُندرو رژیم تمام اهرم‌های قدرت را در دست خواهد گرفت و همۀ اهرم‌های قدرت در عین حال مطیع رهبر و سپاه پاسداران خواهند بود. به این ترتیب ایران به گفتۀ مفّسر لوموند به یک نظام مذهبی-نظامی تبدیل خواهد شد که در نوع خود تازگی دارد.

آلن فراشون در ادامه نوشته است که جناح تُندروی رژیم اسلامی این فرادستی را مرهون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، است. او می‌گوید : «تحریم‌های آمریکا رژیم اسلامی ایران را به زانو در نیاوردند، بلکه دلیل وجودی جناح اصلاح طلب حکومت اسلامی ایران را از بین بردند، زیرا، آن را از آرای پایگاه اجتماعی‌ خود یعنی جوانان، دانشجویان، طبقۀ متوسط و به ویژه زنان محروم ساختند. به موازات این تحّول، به نوشتۀ ستون‌نویس لوموند، حکومت اسلامی ایران که خود را از تعهدات برجام رها شده احساس می‌کند، اکنون به اعتراف آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، چهار نعل به سوی بمب اتمی می‌تازد.»

عدم مشارکت مردم به معنای چیست؟

چند روز مانده به انتخابات و بررسی‌ها نشان می‌دهد ۶۸ درصد مردم علاقه‌ای به اخبار این حوزه سیاسی ندارند! پس تعجب ندارد که پیش‌بینی میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ براساس گزارش ایسپا، ۳۹ درصد خواهد بود. یک استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران می‌گوید اگر مشارکت در انتخابات پایین باشد، در صحنه‌ سیاست خارجی ما با یک بن‌بست ارتباط با جهان روبرو خواهیم شد.

به گزارش انصاف‌نیوز، تقی آزاد ارمکی با اشاره به اینکه اگر مشارکت در انتخابات پایین باشد، با یک بن‌بست ارتباطی با جهان روبرو خواهیم شد، می‌گوید: در صحنه‌ سیاست خارجی ما وارد جنگ با غرب نخواهیم شد، بلکه با یک بن‌بست ارتباطی با جهان روبرو خواهیم شد یعنی به انزوا کشیده می شویم. (یعنی جهان غرب دیگر حاضر به گفتگو با حکومتی که از سوی مردم طرد و منزوی شده نخواهد شد)

وی افزود: «اگر انتخابات ریاست جمهوری غیرمشارکتی باشد و آدمی بیاید که قدرت نداشته باشد و بیشتر انتصابی باشد، شبیه به این است که داماد باشد اما عروس نباشد یا عروسی که داماد نداشته باشد. ظاهراً عروسی است و جشنی بر پاست اما عروس یا داماد نیست. در واقع مهمانی خودی‌ها است، اما در ادامه می‌بینید این خود سر خود را می‌خورد و علیه خودش اقدام می‌کند، تعارضات درونی شکل می‌گیرد و فروپاشی اتفاق می‌افتد.»

به‌رغم واکنش‌های گوناگون و ضدونقیض به تصمیم شورای نگهبان و اینکه چرا این یا آن نامزد رد صلاحیت شده است، در مرحلهٔ مشخص کنونی، دو معضل برای سران جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای در شرایط کنونی اساسی و حیاتی‌اند که هم‌زمان باید مدیریت‌شان کنند: جلوگیری از رشد اعتراض‌های مردم و سازمان یافتگی‌شان، دیگری برداشته شدن تحریم‌های مالی و اقتصادی و در چارچوب احیای توافق برجام از راه مذاکرات مستقیم و پشت درهای بسته با آمریکا. همه تصمیم‌های کلان حکومتی و دخالت‌های خامنه‌ای در آن‌ها، همگی تحت‌الشعاع مدیریت این دو معضل قرار دارند.تحول‌های اخیر در زمینهٔ نحوهٔ مهندسی شدن انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ و دستورهای خامنه‌ای در این‌باره، دیگر بار مُهر بطلان بر همۀ تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌هایی زد که صریح یا در لفافه می‌گفتند: “رژیم ولایت فقیه اصلاح پذیر است”. همچنین باز هم و برای چندمین بار تمامی توجیه‌ها و فلسفه‌بافی‌ها در امکان تأثیرگذاری بر “رهبری” و دور کردن او از “تندروها” از طریق پروژه “اعتماد سازی با حاکمیت”، نقش بر آب شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا