اخبار

مناظره‌ها هم تنور انتخابات را گرم نکرد

رسانه‌های وابسته به رژیم هم  از حضور کمرنگ مردم در انتخابات ریاست جمهوری گزارش می‌دهند و دست‌اندرکاران رژیم نگرانی خود را از قهر ملت با انتخابات پنهان نمی‌کنند. بر اساس آمار ایسپا اکثریت جامعه قصد شرکت در انتخابات را ندارند…..

به گزارش دویچه وله، این روزها اظهارات مقامات ریز و درشت جمهوری اسلامی در رابطه با انتخابات حاکی از نگرانی فزاینده آنها از پشت کردن ملت به صندوق انتخابات است. برخی حتی این کنش سیاسی را به دین پیوند زده‌اند و دوری از انتخابات یا انداختن رای سفید به صندوق را عملی «حرام» اعلام کرده‌اند.

به این معنا، مقاومت مدنی در برابر با سرکوب معترضان، خستگی از باندبازی‌های سیاسی و اقتصادی در بالاترین رده‌های مسولان، قهر با کسانی که باید ناجی اقتصاد و ملت باشند اما بر اساس آمار رسمی اکثریت ملت را به آستانه فقر مطلق کشانده‌اند و تنها به فکر منافع شخصی و گروهی خود هستند، «گناه» به شمار می‌رود.

اعتماد آنلاین در گزارشی با عنوان «انتخابات و فضای انتخابات سرد است»، که روز جمعه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) منتشر شد، به نقل از رییس شورای شهر تهران نوشت، فضای انتخابات به اندازه‌ای سرد است که حتی نگرانی رهبر جمهوری اسلامی را هم برانگیخته است، «اما دیدیم که حتی به درخواست جبران ایشان هم پاسخی داده نشد.»

برخی ناظران درخواست علی خامنه‌ای برای دلجویی از «برخی ردصلاحیت شدگان» انتخابات ریاست جمهوری را چنین تعبیر کردند که او خواستار تجدید نظر در باره علی لاریجانی است.

شورای نگهبان در بیانیه‌ای بر تصمیم خود در این زمینه پافشاری کرد و خامنه‌ای هم واکنشی نشان نداد.

اعتماد آنلاین به نقل از محسن هاشمی رفسنجانی نوشته است، با این وجود که «در هیچ جای قانون اجازه نظارت استصوابی برای انتخابات شورای شهر داده نشده است»، مجلس شورای اسلامی صلاحیت نیمی از ۱۲ عضو فعلی شورای شهر تهران را برای شرکت در انتخابات شورا رد کرده است.

رئیس شورای شهر تهران ضمن بیان این که، «همیشه درجهان کسانی بوده‌اند که مشکلاتی را ایجاد می‌کردند و نمی‌گذاشتند آدمیت در بین آدم‌ها جاری شود»، از مردم خواسته است، با وجود این برای تایید نامزدهای کسانی که او به طور تلویحی «مشکل‌ساز» نامیده است، در انتخابات شرکت کنند.

«نظرسنجی‌های ده‌گانه»

آخرین برآورد ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) که با مجوز رسمی دولت فعالیت می‌کند، از مشارکت شهروندان در انتخابات ریاست جمهوری ۴۱ درصد است. این در حالی است که ناظران سیاسی مستقل بر اساس اخبار و گزارش‌های فعالان شبکه‌های اجتماعی شمار رای دهندگان را پایین‌تر از این حد تخمین می‌زنند.

ایسپا نوشت، از شهریور ۱۳۹۹ تا ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ در مجموع ۱۰ «موج نظرسنجی انتخاباتی با جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال کل کشور» اجرا کرده است.

هشت «موج» نظرسنجی از طریق تلفن «با اندازه نمونه تقریبی یک‌هزار و ۵۰۰ نفر و دو موج به شیوه مصاحبه حضوری در میادین و معابر با اندازه نمونه پنج هزار و ۱۲۰ نفر» انجام شده است.

تاثیر مناظره های تلویزیونی

از افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، پرسیده شده است که آیا دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را در تلویزیون دیده‌اند یا خبر.

به گزارش ایسپا ۳۷ درصد از پاسخگویان مناظره دوم را تماشا کرده‌اند و ۶۳ درصد به این پرسش پاسخ منفی داده‌اند.

حسین سبحانی نیا، نماینده دوره‌های پیشین مجلس هم در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفته است که دو مناظره تلویزیونی نامزدها «چندان نقشی» در زمینه بالابردن تمایل مردم به شرکت در انتخابات نداشته است.

او ابراز امیدواری کرده است که مناظره سوم و پایانی، در این زمینه تاثیرگذار باشد.

سبحانی نیا همچنین امیدوار است که تبلیغات انتخاباتی شوراهای شهر و روستا «به ایجاد شور انتخاباتی در شهرهای مختلف کمک کند تا شاهد مشارکت بیشتر مردم در انتخابات باشیم».

در هفته‌های اخیر حکومتگران برای کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای تلاش می‌کنند و منتقدان و مخالفان حکومت با کمپین‌های گوناگون بیش از پیش برای تحریم انتخابات فعال شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا