اجتماعی

از دختر بودنت راضی هستی؟

فراهم نبودن امکانات اجتماعی و دسترسی پیدا نکردن به فرصت‌های مناسب تحصیلی و شغلی از مواردی است که می‌تواند سبب ناخشنودی و افسردگی دختران و زنان را فراهم آورد.

ایسنا؛ دختران به دلیل رفتارهایی در جامعه با آنان می‌شود گاهی از دختر بودن خود زده می شوند و این بسیار ناراحت کننده است.

دختر یک موجود مهم آفرینش است که گاهی در میان دغدغه‌های زندگی، توانایی‌هایش نادیده گرفته می‌شود.

یک دختر بیش از هر چیز به دیده شدن نیاز دارد؛ به اینکه توانایی‌اش دیده شود؛ تشویق شود؛ دیگران همراه کودکانه‌های درونش شوند و همراهش شادی کنند نه اینکه شادی‌هایش را سرکوب کنند.

می‌توان شاد بود، اما حریم دخترانه را نابود نکرد؛ می‌توان کودکانه‌ها را زندگی کرد بدون اینکه از دختر بودن ناراضی بود و می‌توان زندگی کرد با شادی‌های دخترانه‌.

محدودیت‌های بیش از حد معمول

میری، یکی از دختران دانشجوی بیرجندی به ایسنا گفت: از دختر بودنم راضی هستم اما وقتی محدودیت‌هایم بسیار بیشتر از برادرم است این امر من را بسیار آزار می‌دهد.

وی افزود: می‌دانم محدودیت ها به خاطر خودم و حمایت از من است، اما گاهی خروج آن از حد معمول جلوی پیشرفت را می‌گیرد.

این دختر بیان کردد وقتی حتی خانواده‌ام به من اعتماد ندارند تا کار بزرگی انجام دهم؛ دیگر چه انتظاری می‌توان از جامعه برای توجه به دختران داشت در حالی که می‌توانند در تحقق آرزوهای خود و دیگران بسیار اثرگذار باشند؛ چنانکه بسیاری از کارآفرینان موفق زن و دختر هستند.

دختران را تنها در روزهای خاص یاد نکنید

احمدی، یک دختر بیرجندی که توانسته کارشناسی ارشد حقوق را بگیرد و اکنون یک فرد فعال در جامعه است، در مورد اینکه آیا از دختر بودن خود راضی است یا خیر، به ایسنا می‌گوید: دختران پیش از هر چیزی به شناخت ویژگی‌های خود توسط جامعه نیاز دارند.

وی با بیان اینکه این روزها حس می‌کنم خواست‌های یک زن و دختر در بین بحث‌های سیاسی تبدیل به گوشت قربانی شده، افزود: زنان و دختران انگار تنها در بازی‌های سیاسی دیده می‌شوند.

احمدی اظهار کرد: انگار زن یک موجود تک بعدی است، اما من به عنوان دختر این اجتماع هم دوست دارم از منظر اقتصادی دغدغه نداشته باشم و هم با آرامش با خانواده‌ام به کنسرت بروم؛ چرا که نه؟

وی بیان کرد: من دوست دارم به راحتی نیازهای اقتصادی خود را تامین کنم و هم تمایل دارم حداقل گاهی مسابقات ورزشی ملی رو از نزدیک در استادیوم ببینم.

احمدی اظهار کرد: من به عنوان‌ یک دختر نه پیامک اخطار حجاب را راهی به سوی محجبه شدن زنان جامعه می‌دانم و نه پیامک اخطار عقب ماندن قسط بانک را در شان ایرانی.

وی تصریح کرد: یک دختر نباید احساس کند در جامعه به عنوان یک فرد ضعیف به او نگاه می‌شود؛ این نوع نگاه او را از درون می‌کشد.

توان افزایی دختران را تقویت کنید

توکلی، یک دختر کارآفرین نیز به ایسنا می‌گوید: با یافتن توانایی‌های خود و با گذراندن دوره‌های توان افزایی توانستم به کارآفرینی برسم.

وی افزود: زندگی در میام انبوه نتوانستن‌ها بسیار سخت است و این امر از دختر یک فرد ضعیف می‌سازد؛ من نخواستم این امر را باور کنم بلکه سعی کردم دائما به خود بگویم تو توانمندی تو می‌توانی.

توکلی ادامه داد: پدر و مادرم در رشد کردن این ویژگی در درون من بسیار نقش داشتند؛ آن‌ها هیچ گاه نگفتند تو نمی‌توانی بلکه همیشه همراهم بودند.

وی افزود: گاهی باید به دختران یاد داد تا روی پای خود بایستند؛ دخترانه نه مردانه. آنان باید یاد گیرند که تنها به خاطر وجود خود توانمند هستند درحالی که همیشه این امر در جامعه سرکوب می‌شود.

عدم توجه و افسردگی‌های طولانی

بهناز زال، یک روانشناس در خراسان‌جنوبی گفت: فراهم نبودن امکانات اجتماعی و دسترسی پیدا نکردن به فرصت‌های مناسب تحصیلی و شغلی از مواردی است که می‌تواند سبب ناخشنودی و افسردگی دختران و زنان را فراهم آورد.

وی افزود: همچنین در برخی مناطق کودک همسری رواج پیدا کرده، این امر هم باعث افسردگی دختر در بلندمدت می‌شود چراکه زودتر از آنچه که باید و در دوران کودکی وارد زندگی مشترک شده است.

زال ادامه داد: زنان از مهم‌ترین ارکان شادابی و سلامت هر خانواده به شمار می‌روند و افسردگی آنان می‌تواند کانون گرم خانواده را به خطر بیندازد.

وی اظهار کرد: افسردگی زنان در دوره‌های مختلف زندگی زنان پدیدار می‌شود همچنین فیزیولوژی بدن آن‌ها از نظر هورمونی، شرایط را برای بروز افسردگی و اختلال‌های خلقی مهیا می‌کند.

حمایت‌ها را دریغ نکنید

این روانشناس با بیان اینکه زنان در هنگام دختر بودن و سن کم باید مورد توجه قرار گیرند تا درخت شادی در وجودشان رشد کند، بیان کرد: با توجه به نقش مهم خانم‌ها در خانواده و اجتماع و وظایف مهمی مثل بارداری و حفظ بقای بشر که به آن‌ها محول شده، افسردگی‌شان، هزینه بیشتری را متوجه خانواده و اجتماع خواهد کرد.

زال، پیشیگیری از افسردگی در خانم‌ها را مهم دانست و گفت: به حالت‌های روانی خانم‌ها و پیشگیری و درمان به موقع افسردگی‌شان باعث ارتقای سطح بهداشت روانی خواهد شد.

زال با بیان اینکه استرس‌های ناشی از زندگی اجتماعی و فرهنگی نیز نقش مهمی را در این زمینه استرس دارند، ادامه داد: زن و دختر به خاطر ویژگی‌هایی که دارد نیاز دارد دائما از حمایت‌هایی برخوردار باشد که نباید از او دریغ شود.

دختران به دلیل این در آینده مرکز ثقل خانواده می‌شوند، باید اکنون مورد احترام و حمایت قرار گیرند تا افسردگی و بیماری‌هایی که شاید هیچ گاه جبران نشود سراغش نیاید؛ اکنون باید هریک از خود بپرسیم برای دختران خانواده خود چه کرده‌ایم؟

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا