جوانان

آموزش مجازی؛ زنگ خطر کم‌سوادی کودکان

با تعطیلی مدارس، آمار ترک تحصیل، ازدواج و کار کودکان بالاتر رفته است. معاون وزارت بهداشت می‌گوید گروهی از دانش‌آموزان کلاس دوم خواندن را یاد گرفته‌اند اما نوشتن بلد نیستند….

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید در حوزه آموزش، بیشترین نگرانی‌ها و آسیب‌ها متوجه مدارس است تا دانشگاه‌ها. علیرضا رئیسی با تاکید بر لزوم آموزش حضوری، خبر داده که گروهی از دانش آموزان کلاس دوم، خواندن را فراگرفته‌آند اما نوشتن بلد نیستند.

معاون وزارت بهداشت تعویق بازگشایی مدارس ابتدایی را نگران‌کننده خوانده و گفته است: «اکنون استراتژی دولت باید این باشد که با چین قرارداد ببندیم تا واکسن تایید شده برای کودکان ۵ سال به بالا را خریداری کنیم.»

او افزوده که در خصوص دانشجویان نگرانی زیادی وجود ندارد زیرا آنها بالغ هستند و ابزارها و تجهیزات موجود هم به انها اجازه می‌دهد دروس را به هر ترتب به شکل مجازی بگذرانند اما برای دانش آموزان به خصوص در دوره ابتدایی باید تصمیم جدی گرفت.

خبرگزاری مهر به نقل از رئیسی نوشت: «دانش‌آموز مقطع اول ابتدایی که نه نیمکت و همکلاسی و نه زنگ استراحت و هم‌شاگردی را دیده است، دچار صدمات بسیاری در حوزه آموزش خصوصاً در پایه اول خواهد شد.»

معاون بهداشت وزیر بهداشت یادآور شده که مشکلات اجتماعی با بسته بودن مدارس تشدید شده‌اند؛ از جمله آن که تعداد کودکان کار بیشتر شده و آمار ترک تحصیل و ازدواج در سنین پایین نیز بالاتر رفته است. او با اذعان به دشواری جبران این آسیب‌ها، برنامه‌ریزی برای آغاز آموزش حضوری در مدارس و دانشگاه‌ها را اولویت دولت خوانده است.

علیرضا رئیسی هم‌زمان وعده داده که کلیه اساتید، اعضای هیات علمی، کارکنان دانشگاهها و همه دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه شوند. او ضمن تاکید بر اصل آموزش حضوری در همه سطوح گفته که در ماه مرداد ۲۰۰هزار نفر از استادان، اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه‌های وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد واکسینه می‌شوند و ۵۰۰ هزار دانشجو نیز در شهریور.

واکسیناسیون عمومی در اغما

این وعده‌ها در نشست “هم‌اندیشی برنامه‌ریزی آغاز آموزش حضوری دانشجویان در سال تحصیلی پیش‌رو” بیان شده‌اند؛ نشستی به میزبانی وزارت بهداشت با حضور معاونان این وزارت‌خانه، وزارت علوم و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های تهران، شریف و شهید بهشتی.

علیرضا رئیسی وضعیت واکسیناسیون در ایران را که عملا متوقف شده است، به “بدعهدی‌‌ها” نسبت داده و گفته است: روی خارجی‌ها نمی‌توان خیلی حساب باز کرد اما در هفته آینده مبحث ورود واکسن داخلی را خواهیم داشت.»

با این اشاره مشخص نیست ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت با چه چشم‌اندازی بحث خرید واکسن کودکان از چین را مطرح می‌کند.

تا کنون گروه‌ سنی ۷۰ سال به بالا در ایران دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و نوبت‌بندی واکسیناسیون گروه ۶۰ سال به بالا که قرار بود تا پایان خرداد انجام شود، بلاتکلیف است. وزارت بهداشت پیش‌بینی کرده که این گروه تا نیمه تیر واکسینه شوند.

آموزش مجازی در خلاء

از زمان شیوع کرونا، آموزش و پرورش و وزارت بهداشت تصمیمات متناقض و ناپایداری برای مدارس ابتدایی گرفته‌اند که موجب سردرگمی و بلاتکلیفی دانش آموزان و خانواده‌های آنها بوده است.

آموزگاران و کارشناسان تعلیم و تربیت بارها هشدار داده‌اند که ماندن طولانی مدت بچه‌ها در خانه سازنده نیست و رشد اجتماعی و تعامل کودک با محیط از طریق فناوری روی نمی‌دهد. آسیب‌ها به ویژه در مورد کودکانی که تازه وارد مدرسه می‌‌شوند بیشتر است زیرا آنها صرفا با حضور در کلاس و جمع، به دنیای خارج از خانه وارد می‌شوند. این در حالی است که تکنولوژی ارتباطات ناکارائی ساختاری دارد و  شبکه “شاد” نیز ظرفیت کلاس‌های مجازی، را نداشته است. اکثر دانش اموزان مناطق محروم و دورافتاده نیز فاقد گوشی هوشمند یا ارتباطات اینترنتی هستند. بی‌تجربگی معلمان در تدریس مجازی نیز در ماه‌های گذشته مزید بر علت بوده است.

تعطیلی مدارس و محرومیت بیش از یک میلیارد دانش آموز از آموزش حصوری در دوران پاندمی یک معضل جهانی است. دبیرکل سازمان ملل بسته بودن مدارس را فاجعه‌ای برای یک نسل خوانده که ‌می‌تواند پیشرفت‌های ده‌ها ساله در سراسر دنیا را تضعیف و نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی را تشدید کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا