فرهنگی

زخمه‌های ساز علیزاده بر بلندای شهر تهران شنیده شد

حسین علیزاده این‌بار در برج میلاد روی صحنه رفت، برای تماشاگرانی که سال‌هاست طرفدار سازش هستند. او زخمه بر تار زد و خواننده جوانش که پیش از این تمام‌قد به دفاع از او برخاسته بود، به خوبی توانست از عهده اجرای قطعات آذری‌‌اش برآید. اولین شب اجرای کنسرت در تهران میزبان همنوایی ساز و آواز بود، این‌بار اما همه‌چیز در کلام خلاصه نشده بود؛ در آوازهایی که محمد معتمدی می‌خواند و اتفاقا خوب هم می‌خواند. این‌بار مرد اول کنسرت، حسین علیزاده بود…

او در این اجرا با الهام از شیوه‌های تعزیه، زورخانه، آواز سنتی و خانقاهی که به شکل دوصدایی زن و مرد ترکیب شده بود و با توجه به محتوای شعر و لحن‌های به کار گرفته شده مورد استفاده قرار می‌گرفت. دکور براساس حال‌وهوای پاییز طراحی شده بود؛ حال‌وهوای همین روزهایی که کنسرت در آن برگزار می‌شود اما ورود اعضای گروه به برنامه با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شد، پیش‌درآمد بیات شیراز با تنظیم حسین علیزاده که آهنگ قدیمی آذری بود آغازگر قطعات برنامه بود. علیزاده تارش را نواخت و باز هم مثل همیشه نفس‌ها را در سالن حبس کرد.
او چند سال قبل برنامه‌هایی را در شهرستان‌های مختلف اجرا کرد. برنامه‌ها همه با استقبال بسیار زیاد روبه‌رو شد و از آن مهم‌تر حال‌وهوایی داشت که چنان علیزاده را به‌وجد آورد که حالا در نظر دارد قطعاتی را به زبان‌های مختلف به اجرا درآورد و اینک اولین قرعه به نام آذری‌ها افتاده است. علیزاده همواره بر این اعتقاد است که موسیقی ایران در همه جا جریان دارد: «تصور نکنید تهران به‌خاطر داشتن ساختمان‌های بلند و خیابان‌های عریض، بافرهنگ‌تر است باید بدانیم که فرهنگ در همه جای ایران جاری است. اجرای کنسرت برای تمام شهرستان‌ها آرزوی دیرینه من است؛ آرزویی که در آن هیچ نگاه اقتصادی‌ای وجود ندارد.» علیزاده سال گذشته در تورکنسرت‌های خود در شهرستان‌ها آخرین برنامه‌اش را در تبریز اجرا کرد. خودش می‌گوید استقبال به اندازه‌ای زیاد بود و شور و شوق در آن وجود داشت که این انگیزه را پیدا کرده که با گروه «هم‌آوایان» در تبریز اجرا داشته باشد و در بخشی از اجرایشان موسیقی آن منطقه را نیز اجرا کند.
البته او در حالی این تصمیم را گرفت که هیچ‌یک از اعضای گروه «آذری» نیستند. او حتی دلش نخواست که از خواننده‌ای آذری استفاده کند، ‌انگار که دلش بخواهد تجربه‌ای جدید را به اجرا درآورد. اگر او در این سال‌ها موسیقی و نوای سازش را به شهرستان‌های مختلف سوغات می‌برد، این‌بار روندی متفاوت را طی می‌کند. علیزاده خودش تهرانی است و آبا و اجدادش آذری، پس بی‌مناسبت هم نیست که اولین سری از برنامه‌های اینچنینی خود را به زبان آذری اجرا کند. ساز و آواز با شعر ملامحمد فضولی، عشقیم گل (لزگی) با شعری از عباس فولادی و ملامحمد فضولی، ساری گلین که از آهنگ‌های قدیمی و معروف آذری و از آثار قدیمی و فولک محسوب می‌شود، سن سیز و گل اوینا نیز تکمیل‌کننده این بخش بود.
«ساری گلین» که آهنگ و شعری قدیمی دارد، این‌بار با تنظیم متفاوت استاد علیزاده و آواز محمد معتمدی اجرا شد. معتمدی پس از آن قطعه «سن سیز» را هم اجرا کرد و چنان خوب اجرا کرد که اگر تا این اندازه خواننده شناخته‌شده‌ای نبود، کسی باورش نمی‌شد که او اهل کاشان است و آذری نیست. علیزاده مثل همیشه بداهه‌نوازی هم کرد. به معنای واقعی هم بداهه‌نوازی کرد و سینا جهان‌آبادی هم کنارش کمانچه نواخت. بخش اول کنسرت یک ساعت به طول انجامید و همه از آن لذت بردند و آذری‌ها هم بیش از
هرکس دیگری.
کنسرت «هم‌آوایان» کنسرتی بود که در آن نوازنده‌ها هم خوب درخشیدند؛ پوریا اخواص، راحله برزگری و صبا حسینی. بخش دوم کنسرت ساعت ۱۰:۴۰ و پس از استراحتی کوتاه آغاز شد. این بخش با قطعه «سماع» آغاز و با قطعه «مثنوی» و کلامی از مولانا ادامه پیدا کرد. البته این تنها قطعه‌ای نبود که کلام مولانا را همراه داشت، بلکه تصنیف پرشور «باده تویی» نیز کلام مولانا را به همراه داشت. قطعات «سرمست» و «نغمه جان‌سوز» با کلام محمدحسین شهریار و صدای محمد معتمدی نیز فضای دل‌انگیزی به سالن بخشید تا آنجا که می‌شد اشک را بر چهره بسیاری از تماشاگران دید. «هنگام» با کلام نیما یوشیج نیز از دیگر قطعات بخش دوم بود. علیزاده همچنین در این برنامه شورانگیز نواخت‌ ‌سازی که خود مبدعش است و حالا کم‌و بیش به یکی از سازهای ارکسترهای سنتی ایران بدل شده است. قطعه «باده تویی» از دیگر قطعات بخش دوم کنسرت بود و پس از آن قطعه «بیا تا گل برافشانیم»
به اجرا درآمد.
حسین علیزاده با تار و شورانگیز، پژمان حدادی با تمبک و سازهای کوبه‌ای، علی بوستان با سه‌تار، سیامک جهانگیری با نی، سینا جهان‌آبادی با کمانچه، بهنام سامانی با دف و سازهای کوبه‌ای، نگار بوبان با عود، پریچهر خواجه با قانون، رادمان توکلی با تار، سیاوش برهانی با بم‌تار و محمد انشایی با قیچک گروه را همراهی کردند. برگزارکننده اجرا موسسه ققنوس و تهیه‌کننده آن محمدحسین توتونچیان بودند. کنسرت گروه «هم‌آوایان» پس از تهران، ۱۸ و ۱۹ مهر در شیراز، ۲۲ مهر در آمل، ۲۶ مهر در کرمانشاه و ۲۷ و ۲۸ مهر در رشت برگزار خواهد شد و پس از آن دوم و سوم آبان در تبریز همین برنامه را اجرا خواهند کرد. نکته جالب در این میان این است که قرار است فیلم این کنسرت تا سه ماه دیگر عرضه شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا