یادمان و رویدادها

ژنرال جیاپ، قهرمان ملی استقلال ویتنام درگذشت

ژنرال وو نویِن جیاپ، قهرمان ملی استقلال ویتنام و معمار نبرد دین‌بین‌فو، امروز جمعه ۱۲ مهرماه (چهارم اکتبر) در سن ۱۰۲ سالگی درگذشت.

ژنرال وو نویِن جیاپ، معمار نبرد دین‌بین‌فو در سال ۱۹۵۴ بود.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مسئول دولتی ویتنام که نخواست نامش فاش شود گفت مرگ ژنرال جیاپ را در ساعت ۱۸ و هشت دقیقه به‌وقت محلی تأیید می‌کند.

یک منبع نظامی ویتنام نیز این خبر را تأیید کرد.

وو نویِن جیاپ متولد سال ۱۹۱۲، از ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۰ وزیر دفاع ویتنام بود.

او در نبرد دین‌بین‌فو فرمانده نیروهای ویتنام و در تمام دوره طولانی جنگ استقلال ویتنام و جنگ با آمریکا وزیر دفاع این کشور بود.

هوشی‌مین، رهبر انقلاب ویتنام و ژنرال جیاپ

نبرد دین‌بین‌فو در ماه‌های مارس و آوریل ۱۹۵۴ در اوج نبردهای هندوچین بین اتحاد فرانسویان و نیروهای انقلابی ویت‌مین در ویتنام رخ داد که در پایان به شکست کامل فرانسه و استقلال هندوچین منجر شد.

پس از نبردهای استقلال‌طلبانه، ویتنام به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد و آمریکا که از حکومت بخش جنوبی حمایت می‌کرد با مقاومت نیروهای ویتنامی روبه‌رو شد و جنگ دوم هندوچین بین آمریکا و ویتنام در گرفت که سال‌ها به‌طول انجامید.

نیروهای نظامی ویتنام با هدایت ژنرال جیاپ سرانجام تواستند در ۳۰ آوریل ۱۹۷۵ سایگون را تصرف کنند و جنگ ویتنام با شکست آمریکا به پایان رسید.

گفته می‌شود چه نیروهای ویتنامی و چه دشمنان فرانسوی و آمریکایی آن‌ها، به ژنرال جیاپ به‌دیده احترام می‌نگریستند.

دو کتاب مهم وو نویِن جیاپ در مورد تجربه‌های مردم ویتنام در نبرد نظامی و سه جلد خاطرات وی بارها به زبان‌های مختلف جهان ترجمه شده‌اند.

کتاب “جنگ خلق ـ ارتش خلق” وی به‌زبان فارسی نیز ترجمه شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا