اخبار

کسری بودجه در رژیم «ولایت فقیه» سر به فلک می کشد

بانزدیک ‌شدن به ‌روزهای های آخر دولت حسن روحانی، موضوع بودجه کل کشور به نزاعی جدی میان جناح‌های حکومتی بدل گردیده ‌است. این درگیری را در قالب دعوا بر سر کسریِ بودجه سال ۱۴۰۰ به‌خوبی مشاهده‌ کرد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: دولت آینده ۳۵۰ هزار میلیارد تومانی کسری بودجه دارد….

تا کنون رقم‌های متفاوتی در خصوص کسری بودجه اعلام شده است.در کشور ما، و در چارچوب سمت‌گیری اقتصادی- اجتماعی ضدمردمی رژیم ولایت فقیه، ساختار درآمدها در بودجه، بیشتر و به‌طور عمده، برآمده از صادرات نفت و تبدیلِ ریالی آن است. در چنین بافتی از درآمد و هزینه در بودجه، تورم امری ناگزیر است، و بدین سبب، توزیعِ عادلانه درآمدِ ملی و دستیابی به عدالتِ اجتماعی با چالش‌های اساسی و بنیادینی روبه‌رو، و حتی ناممکن، می‌گردد.

به گزارش «تسنیم»، ‌ محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی اظهار داشت که ۳۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و دولت آینده تا دو سال باید از خرابی‌های اقتصاد کشور آواربرداری کند.

وی در ادامه افزود:« تقریباً روند شاخص‌های اقتصادی کشور به‌عنوان مثال شاخص درآمد ملی، جذب سرمایه‌گذار خارجی و رشد اقتصادی خوب نیست. براساس آخرین آمار ارائه شده کمتر شاخص اقتصادی وجود دارد که مثبت باشد. نرخ رشد اقتصادی کشور صفر است.

ظرفیتی که در اقتصاد ایران وجود دارد به‌راحتی می‌تواند مسیر حرکت ما را تغییر داده و به‌سمت پیشرفت ببرد. نرخ رشد اقتصادی کشور تقریباً صفر است و این در حالی است که ظرفیت‌های عظیمی در کشور ما وجود دارد. سهم تحریم‌ها در اقتصاد غیرقابل انکار است اما این نرخ هم قابل قبول نیست. ۳۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و دولتی هم که در آینده مستقر می‌شود اول باید کسری بودجه را تأمین کند.
معضل کسری بودجه که به افزایش بیکاری و رشد نرخ تورم دامنه و وسعت بخشیده است، در طول سال آینده بازهم ادامه می‌یابد و بیش از پیش زندگی توده‌های محروم جامعه و مجموعه مزدبگیران کشور را در تنگنا قرار خواهد داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا