اخبار

اصلاح طلبان از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کنند

در نشست فوق‌العاده جبهه اصلاحات که امشب برگزار شد، برای حمایت از همتی به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان رای‌گیری به عمل آمد، که در نهایت اصلاح‌طلبان تصمیم گرفتند هم‌چنان در انتخابات ریاست جمهوری از هیچ‌کس حمایت نکنند…..

«جبهه اصلاحات ایران» در کانال تلگرام خود درباره نتایج نشست امشب نوشت: «در جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران مورخ ۲۴ خرداد ماه موضوع تغییر موضع قبلی جبهه اصلاحات مبنی بر نداشتن نامزد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح و به رای گذاشته شد و در نتیجه آن تغییر در موضع پیشین جبهه رای نیاورد.»

عضو جبهه اصلاحات: کارگزاران اگر از نامزدی حمایت کند از جبهه اصلاحات اخراج می‌شود

علی صوفی دبیر کل حزب پیشرو اصلاحات اعلام کرد: حزب کارگزاران اگر بدون مصوبه و اطلاعیه نهاد اجماع ساز از یکی از نامزدهای انتخابات حمایت کند؛ آن‌ها را از جبهه اصلاحات اخراج می‌کنیم؛ زیرا خلاف تشکیلاتی در این سطح غیرقابل‌تحمل است.

صوفی تاکید کرد: در حال حاضر مهر علیزاده عضو حزبی محسوب می‌شود که دبیر کل آن‌من هستم؛ اما به خودم اجازه ندادم بدون هماهنگی با نهاد اجماع ساز از هم‌حزبی خودم در انتخابات حمایت کنم.

به دنبال درخواست های بهزاد نبوی رئیس جبهه ی اصلاحات، مهدی کروبی و محمدجواد ظریف برای معرفی کاندیدا و مشارکت فعال در انتخابات، جبهه اصلاحات ایران بعد از یک جلسه ی طولانی اعلام کرد که از هیچ کدام از کاندیداهای موجود حمایت نخواهد کرد.

آذر منصوری سخنگوی جبهه اصلاحات ایران، درباره آخرین جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران که تا ساعت ۱ بامداد به طول انجامید، گفت: در جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران مورخ ۲۴خرداد ماه موضوع تغییر موضع قبلی جبهه اصلاحات مبنی بر نداشتن نامزد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح و به رای گذاشته شد و در نتیجه آن تغییری در موضع پیشین جبهه رای نیاورد.
گفته می شود در این جلسه قرار بود امکان حمایت از همتی و مهرعلیزاده به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو بررسی شود.
از ۴۶عضو مجمع عمومی جبهه اصلاحات، حدنصاب دوسوم آرا که ۳۱رای بود برای هیچ یک از دو کاندیدای اصلاح‌طلب حاصل نشد.

بر اساس گزارش‌ها از ۴۶ عضو مجمع عمومی جبهه اصلاحات،۲۳ عضو به حمایت از عبدالناصر همتی رای دادند.

خبری از تصمیم اصلاح طلبان مبنی بر تحریم انتخابات گزارش نشده است. بنا به گفته های پیشین اعضای برجسته ی جبهه ی اصلاحات ان ها «مشارکت غیرفعال» در انتخابات خواهند داشت.

برخی از اعضای جبهه ی اصلاحات معتقدند به‌دلیل ردصلاحیت نامزدهای اصلی اصلاح‌طلبان باید روش مشارکت غیرفعال را در پیش گرفت و از هیچ نامزدی حمایت نکرد و برخی نیز مانند حزب کارگزاران و ندا می‌گویند که می‌شود از میان همین دو نامزد یکی را برگزید. افزون بر این به نظر می‌رسد باید در این بین میان تحریم انتخابات و مشارکت غیرفعال تفکیک قائل شد؛ به‌نحوی‌که هیچ‌یک از اصلاح‌طلبان حتی آنها که باور دارند نباید از نامزدی حمایت کرد، سخن از تحریم انتخابات نزده‌اند و صرفا می‌گویند اعتبار تشکیلاتی خود را هزینه نامزدهای حداقلی نکنیم وگرنه هر فردی می‌تواند در انتخابات شرکت کند.

از سوی دیگر مدافعان عدم حمایت از نامزدهای موجود اصلاح‌طلب باور دارند تصمیم اتخاذی باید
بر اساس خواسته عمومی باشد؛ به این معنی که صرف حمایت اصلاح‌طلبان از یک نامزد دلیل بر رأی‌آوری او نیست و در شرایطی که احتمال رأی‌آوری چندان بالا نیست، حمایت از مهرعلیزاده و همتی نتیجه مؤثری خواهد داشت.

در برابر اینها مدافعان حمایت از دو نامزد اصلاح‌طلب موجود می‌گویند اگر به هر دلیلی عرصه سیاست رسمی را رها کنیم، جبهه اصلاحات با انزوای سیاسی مواجه می‌شود و منطقی نیست با دست خودمان عرصه را به رقیب واگذار کنیم. آنها معتقدند هنوز می‌شود با استفاده از حق انتخابات ولو انتخاب حداقلی، مقابل جریان رادیکال جناح راست ایستاد. هرچند اجرائی‌شدن این گزاره به‌دلیل مذکور یعنی پایین‌بودن مشارکت عمومی در انتخابات محل تردید است.

حسین مرعشی به‌تازگی گفته است که آرای همتی رو‌ به ‌افزایش و آرای رئیسی کاهشی است: «در نظرسنجی‌ها تا الان رأی آقای همتی صعودی است و رأی آقای رئیسی نزولی است. در تهران آقای رئیسی ۳۱ درصد و آقای همتی هشت درصد رأی دارد و ۵۵ درصد هنوز تصمیم نگرفته‌اند. در همین رأی پایین هم نباید بگذاریم درِ سیاست بسته شود. ان‌شاءالله با یک‌سری حرکات دوستان در جبهه اصلاحات و برگ‌های جدیدی که رو می‌شوند، با همین میزان مشارکت انتخابات را ببریم. دولتی می‌خواهیم که در عرصه بین‌الملل سیاست آقای روحانی را پی بگیرد اما در عرصه داخلی چابک باشد و مشکلات مردم را حل کند».

پیش از اعلام نتیجه ی جلسه ی اصلاح طلبان، تعدادی از احزاب اصلاح طبان روز گذشته در میدان ولی عصر میتنگ انتخاباتی با پوسترهای همتی برگزار کردند که مورد استقبال قرار نگرفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا