چرخاندیدگاه‌ها

هشت دلیل معتبر برای شرکت در انتخابات/رویا صدر

طنز سیاسی

من به نمایندگی از قاطبه ملت ایران مستقر در تلگرام و کلاب هاوس و توییتر و سایر رسانه‌های دنیا، رأی می‌دهم و معترضین به وضع موجود را دعوت می‌کنم که بی‌بروبرگرد در انتخابات شرکت کنند. دلایلم را هم ذیلاً اعلام می‌کنم و از قارئین محترم خواهشمندم نزاکت را رعایت فرمایند:

یک-اکنون که بخاطر مهندسی انتخابات اکثرمردم  از صندوق رأی ناامید شده اند من رأی می‌دهم تا جوانه امید را همچنان زنده نگه‌دارم. امید به چی، مسئله‌ای فرعی است و زمان انتخابات وقتش نیست که به آن بپردازیم. بماند برای بعد.

دو- من رأی می‌دهم بلکه کاندیدای جناح تمامیت‌خواه به‌سختی انتخاب شود و این جناح عبرت بگیرد، متنبه شود، آن پشت بنشیند و به کارها و حرف‌های زشتش فکر کند.

سه- دهه‌هاست که تنها راهکار من و دوستانم شرکت در انتخابات به‌مثابه تنها راه رهایی از انفعال در مقابل ناملایمات و تحدیدها و تهدیدهاست. لذا گرچه این کنش جمعی طاقت‌فرسا با خستگی و فرسودگی ناشی از رفتن پای صندوق همراه است ولی پس‌ازآن فرصت داریم که تا چهار سال به مرخصی استعلاجی برویم و در صورت وجود انتخابات بعدی قبراق و سرحال در صحنه حاضر شویم. اگر هم دیگر انتخاباتی نبود که هیچی…

چهار- ازآنجاکه حضور در کف خیابان هزینه‌بر است، برای کنش مشروعیت زدا از نظام سیاسی، باید رفت سر خیابان. سر خیابان هم فقط از صندوق رأی می‌گذرد و جاهای دیگر بن‌بست است. هر کس هم چیز دیگری بگوید خرده‌شیشه دارد و می‌خواهد مردم را بکشاند به اغتشاش و خراب کردن خودپردازها.

پنج- قهر کردن در ساحت گفتمانی، دور از فرزانگی است. ما، باید نشان دهیم که در هر شرایطی اهل آشتی با صندوق هستیم. چنانچه حتی شخصی مثل کنفوسیوس حکیم تأکید داشته که مردم بروند و رأی بدهند، حالا نتیجه‌اش اصلاً مهم نیست، مهم این است که فرزانگی‌شان برای روز مبادا دست‌نخورده باقی بماند.

شش- اصولاً تاریخ بشریت را از زمان شکل‌گیری نظام‌های دموکراتیک غارنشینی، همین آرای سلبی و انتخاب میان بد و بدتر ساخته. مثلاً اگر آرای سلبی اهالی غار وزمه نبود چه‌بسا روسای قبایل، آن‌ها را درسته درسته کباب می‌کردند و می‌خوردند درحالی‌که آن‌ها در انتخاب میان بد و بدتر، بد را انتخاب کردند و درنتیجه اول چه‌بسا ریزریز شدند و بعداً خورده شدند؛ بنابراین آرای سلبی و انتخاب میان بد و بدتر ما را آماده می‌کند که در یک فرایند آهسته و پیوسته شر و بدی را کم‌کم بپذیریم و درنتیجه کمتر رنج بکشیم که این یک پیروزی بزرگ است و قادر است نظام سیاسی بشریت را از اساس کن‌فیکون کند.

هفت-ما ایرانی‌ها عادت کرده‌ایم که سریع به نتیجه برسیم. مثلاً فقط دو سال منتظر واکسن کرونا بنشینیم درحالی‌که نیاکان ما قرن‌ها از سینه‌پهلو تلف شدند ولی دندان روی جگر گذاشتند تا بالاخره الکساندرفلمینگ پنی‌سیلین را کشف کرد و همه واکسن زدند؛ بنابراین ما به کسانی احتیاج داریم که این سیاست صبر و انتظار را در وجود ما قشنگ نهادینه کنند تا ته بگیرد. پس بیایید به کسانی که سال‌ها صبر کردند و لام تا کام سخنی نگفتند و اعتراضی نکردند ویک‌دفعه زبانشان باز شده و از بغض‌های فروخفته اقلیت‌ها و زنان و مردان و جوانان و اهالی کف و سقف خیابان حرف می‌زنند رأی دهیم تا مملکت بهشت برین بشود و از داخل جوی‌های آب، شیر و عسل استخراج‌کنیم.

هشت-رأی دادن یک وظیفه اخلاقی است. اظهار وجود نشانه عزت‌نفس است و ازلحاظ سایکولوژیک کاری است لازمه حضور در جوامع بشری. پس بیایید رأی بدهیم چون به تجربه این سال‌ها تنها وسیله‌ای است که اثبات می‌کند هنوزوجود داریم.

پس شما هم رأی بدهید. صد در دنیا هزار در آخرت جزای خیر ببینید. خدا از بزرگی کمتان نکند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا