گوناگون

آغاز جیره‌بندی بندی آب در بسیاری از شهرهای ایران

شهروندان بسیاری از شهرهای ایران، از قطعی مکرر آب و آغاز جیره‌بندی آن خبر داده‌اند…..

یک منبع خبری در ایران با یادآوری هشدارهای «جیره‌بندی آب» نوشت: «آب در برخی مناطق کشور به صورت مقطعی قطع شده و چنانچه مصرف آب با همین وضعیت ادامه داشته باشد احتمال جیره‌بندی آب برخی شهرها در تابستان پیش رو وجود دارد.»

تجارت‌نیوز به نقل از یک شهروند کرمانی نوشته است: «در شهر کرمان ۱۰ روز است آب جیره‌بندی شده و فقط شبها که کسی نیاز به آب ندارد، آب وصل است. یعنی از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح. درست موقعی که از خواب بیدار میشی دیگه خبری از آب نیست.»

سیاست‌های غلط و «ورشکستگی آبی»

به گزارش العربیه، در ادامه این گزارش به سیاست‌های غلط کشاورزی و استفاده بی‌رویه از سفره‌های زیر زمینی نیز اشاره شده و آمده است: «در جنوب فارس در یک روستا بیش از ۱۰۰ تلمبه وجود دارد که شبانه روز از زیر زمین آب می‌کشد جهت کشاورزی غرقابی و در ۲ کیلومتری همین روستا مردم آب خوردن ندارند، آیا این عدالت است که منابع ملی را یک نفر به اندازه هزار نفر استفاده میکند؟ دولت باید از آب‌های زیرزمینی محافظت کند و این کشاورزی غیر اصولی را باید حذف کند.»

پیشتر عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست ایران ضمن تاکید بر نبود اولویت در مصرف آب و کاهش ذخایر آب تجدیدپذیر از ورود ایران به مرحله «ورشکستگی آبی» خبر داد.

کلانتری گفته بود که «امسال سرانه آب تجدیدپذیر برای هر نفر هزار متر مکعب خواهد بود که این یعنی بحران آب، در واقع ۷۰درصد جمعیت کشور زیر ۷۰۰متر مکعب آب تجدیدپذیر خواهد داشت این یعنی اینکه کشور به مرحله ورشکستگی آب رسیده است.»

بحران بی‌آبی و خشکسالی کنونی در ایران حاصل انباشت و همزمانی چندین دلیل است که نمی‌توان آن را به دلایل زیست‌محیطی خلاصه کرد.

به گفته کارشناسان محیط زیست، حفر هزاران چاه به طور بی‌رویه و کارشناسی‌ نشده در سراسر کشور، برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی، سدسازی‌های غیراصولی و ضد اکولوژیکی، ورود آلودگی‌های جدید با مواد رادیواکتیو و انرژی‌های اتمی به آب‌های جاری یا ذخیره، تخریب جنگل‌ها و این دست اقدامات دولت در چهل سال اخیر منجر به نابودی محیط زیست ایران و سوق دادن آن به بیابانی به نام ایران خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا