گوناگون

شورای همکاری خلیج فارس خواستار مشارکت در مذاکرات هسته ای با ایران شد

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه پایانی نشست امروز (چهارشنبه) خود در ریاض، خواستار مشارکت این کشورها در مذاکرات هسته ای با ایران شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی العربیه، وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس همچنین تاکید کردند که باید موضوع موشکی ایران نیز در مذاکرات هسته ای جاری در وین بررسی شود.

شورای همکاری خلیج فارس متشکل از شش کشور عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، عمان و کویت است.

نشست وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس امروز در حالی برگزار شد که ششمین دور از مذاکرات احیای برجام در وین با حضور هیات هایی از ایران و پنج کشور باقیمانده در برجام و حضور غیرمستقیم هیات آمریکایی در جریان است.

طرف های گفت و گو تاکید کرده اند که مذاکرات تاکنون پیشرفت داشته اما در عین حال برخی اختلاف ها باقی مانده است.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت خارجه ایران بهمن ماه سال گذشته، در واکنش به درخواست «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه برای حضور کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی در مذاکرات هسته ای، ضمن مخالفت با آن گفت: برجام یک توافق چندجانبه بین المللی است که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تایید و تثبیت شده، و به هیچ وجه قابل مذاکره مجدد نبوده و طرف‌های آن هم مشخص و غیرقابل تغییر هستند.

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همچنین، آنچه «حملات حوثی ها به استان مارب» یمن خواندند را محکوم کردند.

استقبال از «ابتکار عربستان» برای پایان بحران یمن و آتش بس طرف های درگیر برای بازگشت به مذاکرات از جمله محورهای دیگر بیانیه پایانی نشست شورای همکاری خلیج فارس بود.

عربستان سعودی از شش سال پیش جنگی را علیه یمن آغاز کرد که صدها هزار کشته و بی خانمان برجای گذاشته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا