گوناگون

واشنگتن خواستار توافق با تهران پیش از تشکیل دولت جدید ایران است

یک مقام ارشد دولت بایدن گفت که واشنگتن به دنبال دستیابی به توافق برجامی با تهران پیش از روی کار آمدن دولت جدید در ایران و طی روزهای باقی مانده از عمر دولت فعلی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک مقام ارشد دولت آمریکا در گفتگو با پایگاه خبری «آکسیوس» گفت که واشنگتن به دنبال نهایی کردن مذاکرات برجامی طی روزهای باقی مانده از عمر دولت فعلی ایران و تا پیش از روی کار آمدن دولت جدید در تهران است.

بر اساس این گزارش، این مقام آمریکایی با ابراز نگرانی در خصوص زمان دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران گفت: اگر ما نتوانیم پیش از تشکیل دولت جدید در ایران به توافق دست یابیم، به نظرم سوالات جدی در این خصوص پیش خواهند آمد که چگونه (در زمان دولت جدید در تهران) به آن (توافق) دست پیدا کنیم.

این در حالیست که «سید عباس عراقچی»، رئیس هیأت مذاکره کننده ایران در وین، روز پنجشنبه در گفتگو با شبکه الجزیره، به پرسش‌هایی درخصوص مذاکرات برجام در وین پاسخ داد و درباره اینکه «رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته برای احیای برجام ضروری است تا تشکیل دولت جدید جمهوری اسلامی صبر کرد. آیا واقعاً همینطور است؟»، گفت: گروسی احتمالاً شناختی از مکانیسم های سیاسی در ایران ندارد. مذاکرات هسته‌ای یک موضوع کلان سیاست خارجی است و تصمیم گیری های مربوط به آن در مراجع عالی نظام صورت می‌گیرد.

وی افزود: رسیدن به توافق منوط به تأمین خواسته‌های کلیدی و رفع نگرانی‌های اصولی جمهوری اسلامی است و هر زمان که ما به چنین نقطه‌ای برسیم توافق صورت خواهد گرفت، چه در این دولت باشد چه در دولت آینده. البته باید بگویم اکنون بیش از هر زمان در گذشته به توافق نزدیک هستیم و شخصاً بسیار امیدوارم که توافق در همین دولت صورت گیرد. ‌

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا