گوناگون

با پایان انتخابات، قطع برق در تهران آغاز شد

در گزارش‌های انتشار یافته در هفته های اخیر دلیل‌هایی مختلف برای خاموشی‌های سراسری اعلام شده است. وزارت نیرو در گرماگرم خبرهای قطعی برق از شرایط بحرانی برق تا یک ماه آینده خبر داد تا آب پاکی را روی دست معترضان به این تاریکی‌های آزاردهنده ریخته باشد. …..

با پایان یافتن انتخابات ریاست‌جمهوری، شرکت توزیع نیروی برق تهران جدول زمان‌بندی برای خاموشی‌های احتمالی بین روزهای ۲۹ خرداد تا سوم تیرماه را منتشر کرد و از شهروندان خواست در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.
رژیم جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها از طریق شرکت‌های وابسته به سپاه دست به استخراج رمزارز می‌زند. این پدیده باعث افزایش مصرف از ۶ تا ۷ هزارمگاواتی در کشور شده است. به‌دلیل سرمایه‌گذاری نکردن در صنعت برق، تعمیر و نگهداری نامناسب، و فرسودگی این سیستم دود آن به چشم مردم ستمدیده رفته و باید خاموشی‌های مستمر حاصل از این کوتاهی‌ها را تحمل کنند. بر اساس آمارهای غیررسمی، در حال حاضر حدود ۱۸۰هزار دستگاه ماینر(یعنی کامپیوترهای مخصوص برای استخراج رمزارز) در ایران وجود دارد که اکثر آن‌ها در اختیار شرکت‌ها و نهادهای وابسته به سپاه است. البته این به‌جز ماینرهایی هستند که از راه قاچاق و بدون ثبت شدن وارد کشور شده‌اند. دُور زدن تحریم‌ها، پولشویی و فرار از سیستم بانکی از جمله عامل‌هایی‌اند که استخراج بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را برای سپاه پاسداران جذاب کرده است.
بر اساس گزارش های مختلف قطع برق بدون اعلام قبلی در روزهای گذشته همه را کلافه کرده است. صاحبان کارگاه‌های تولیدی می‌گویند ساعت‌های طولانی خط تولید را تعطیل کرده‌اند. واحدهای خدماتی هم به‌ویژه آن گروهی که فعالیت‌شان به اینترنت وابسته است، وضعیتی مشابه داشتند. بحران تاریکی‌ها ادامه دارد و باید منتظر خاموشی‌ها در روزهای پیشِ رو نیز باشیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا