بین‌المللی

دست رد عمران‌خان به سینه آمریکایی‌ها

نخست وزیر پاکستان در تازه‌ترین اظهار نظر درباره مطالبه واشنگتن از اسلام‌آباد برای داشتن پایگاه نظامی پس از خروج از افغانستان، اعلام کرد: پاکستان هرگز پایگاهی به آمریکایی‌ها برای انجام ماموریت در خارج از مرزها نخواهد داد.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز شنبه این اظهارات را به نقل از «عمران‌خان» طی مصاحبه وی با شبکه برخط اچ بی‌او مکس عنوان کردند.

گفتنی است، نخست وزیر پاکستان درحالی دست رد به سینه آمریکایی‌ها برای داشتن پایگاه نظامی در نزدیکی مرز افغانستان زد، که چند هفته گذشته رئیس آژانس جاسوسی سیا سفر مخفیانه‌ای به اسلام‌آباد انجام داده اما وی موفق به دیدار با نخست وزیر پاکستان نشده است.

عمران‌خان در پاسخ به پرسش‌های “جاناتان سوان” مجری برنامه اچ بو او مکس تاکید کرد: پاکستان به طور قطع به آژانس سیا و یا نیروهای ویژه آمریکا اجازه نمی‌دهد تا از خاک این کشور برای انجام ماموریت‌های ضدتروریسم در خارج از مرزهای پاکستان استفاده شود.

وی همچنین مواضع دولت اسلام‌آباد درخصوص تعاملات پیچیده با ایالات متحده، سناریوی پساخروج نیروهای خارجی از افغانستان، انتظارات پاکستان از جو بایدن و افزایش روابط چین با پاکستان را تبیین کرد.

عمران‌خان که به عنوان یکی از مخالفان سرسخت یورش نظامی آمریکا به افغانستان تابستان ۹۷ قدرت را در پاکستان به دست گرفت، افزود: ما اجازه حضور نظامی آمریکا در پاکستان را نمی‌دهیم.

هفته گذشته وزیر امور خارجه پاکستان با حضور در صحن علنی مجلس سنای این کشور، چنین تصوری که اسلام‌آباد درحال بررسی پذیرش مطالبه واشنگتن برای ارائه پایگاه نظامی، را قویاً رد کرد و افزود: پاکستانی‌ها باید اطمینان داشته باشند که تا زمانی که عمران‌خان در قدرت است هیچ پایگاهی به آمریکایی‌ها در پاکستان داده نخواهد شد.

شاه محمود قریشی تاکید کرد: گمانه زنی‌ها مبنی بر وجود پایگاه نظامی آمریکا در خاک پاکستان نیز بی‌اساس است و این سیاست صریح و روشن اسلام‌آباد می‌باشد.

با وجود مخالفت صریح مقام‌های پاکستانی و واکنش شدید احزاب و رهبران سیاسی این کشور با هرگونه طرح ارائه پایگاه به آمریکا در خاک پاکستان، گزارش‌ها از ادامه مذاکرات واشنگتن با اسلام‌آباد و حتی سفر مخفیانه رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به پاکستان حکایت دارد اما این تحرکات به نتیجه‌ای نرسید.

آژانس جاسوسی سیا که در گذشته از پایگاه خود در پاکستان برای اجرای عملیات پهپادی در افغانستان و حتی در خاک خود پاکستان علیه به اصطلاح شبه نظامیان استفاده می‌کرد، در سال ۲۰۱۱ درپی حمله مرگبار بالگردهای ناتو از افغانستان به مواضع نظامیان پاکستانی،اسلام آباد در تصمیم خود در باره ادامه فعالیت پایگاه آمریکایی ها تجدید نظر کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا