از هر دری سخنی

پیش‌بینی قیمت دلار در بازار ارز با انتصاب رئیسی

قیمت دلار صبح امروز در بازار آزاد با افزایش روبرو شد. قیمت دلار روز پنجشنبه ۲۷ خرداد بالاخره محدوده ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان را رد کرد و به ۲۴ هزار و ۴۵۰ تومان رسیده بود…..

خبرنگار وال‌استریت ژورنال در اروپا با اشاره به انتخاب رئیسی احتمال داد که دور بعدی مذاکرات برجام به اواسط تیر ماه موکول شود. همین‌ جرقه‌ای برای افزایش قیمت دلار در بازار آزاد بود.

بدین ترتیب هفته چهارم خرداد با افزایش ۴۰۰ تومانی دلار به پایان رسید. گرچه در معاملات پشت‌خطی هنوز دل و جرات خرید‌های بزرگ دیده نمی‌شود و معامله‌گران، امروز را برای بررسی شرایط کنار گذاشته‌اند.

تمام وعده‌های انتخاباتی براساس دلار ۲۵ هزار تومان است

حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا در مورد وعده‌های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری اظهار داشت: نقطه کلیدی در این وعده‌ها که متاسفانه مغفول مانده است اینکه تمام وعده‌های انتخاباتی براساس دلار ۲۵ هزار تومان است. در حالیکه اگر نرخ ارز کاهش نیابد، امکان سرمایه گذاری هم وجود ندارد که ما آن را در دهه نود و سرمایه‌گذاری منفی آن مشاهده کردیم.

به گزارش ایلنا، وی خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور نیازمند جراحی است که البته آن نیز همراه با درد و خون‌ریزی خواهد بود و هزینه آن را نه مردم، بلکه برندگان یک دهه اخیر که از جهش‌های ارزی ثروت‌های افسانه‌ای بهم زده‌اند بپردازند. در مجموع اگر نرخ ارز در همین سطح باقی بماند، رکود و تورم بزرگی را در ماه‌های آتی مشاهده خواهیم کرد.

رشد ۷۷۷ درصدی قیمت دلار در یک دهه گذشته

روزنامه همشهری نوشت: نگاهی به نمودار قیمت دلار نشان می‌دهد که قیمت هر دلار آمریکا بلافاصله از روزی که آمریکا از برجام خارج شده با رشد بسیار زیادی مواجه شده و از محدوده ۴ هزار تومان ظرف ۳ سال به ۲۵ هزار تومان رسیده. با درنظر گرفتن میانگین قیمت دلار در طول ۱۲‌ ماه پارسال می‌توان گفت؛ قیمت هر دلار آمریکا در سال گذشته رقمی معادل ۲۲ هزار و ۸۸۷ تومان بوده است. مقایسه این عدد با قیمت هر دلار آمریکا با ابتدای دهه ۹۰نشان می‌دهد قیمت هر دلار آمریکا در این دهه بیش از ۷۷۷ درصد رشد کرده که به نوعی خود نمایانگر میزان تورم اقتصاد ایران در این دهه است.

قیمت دلار پس از انتخابات افزایش پیدا می‌کند؟

رویداد‌۲۴ نوشت: قیمت دلار در هفته سوم خردادماه، پس از مخابره سخنان وزیر خارجه آمریکا در خصوص باقی ماندن تحریم‌ها یک کانال رشد داشت. قیمت دلار در حالی وارد کانال ۲۴ هزارتومان شد که دولت چندی پیش وعده پایین آمدن آن تا مرز ۱۵ هزار تومان را داد. این در حالی است که در پایان هفته و در آخرین ساعات روز پنجشنبه، قیمت دلار اندکی کاهشی شد و به کانال ۲۳ هزار تومان بازگشت.وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده حتی اگر توافق هسته‌ای انجام شود، صد تحریم علیه ایران باقی خواهد ماند. همین اظهارنظر کافی بود تا معامله‌گران ارزی در ایران واکنش فوری نشان داده و قیمت‌ها در بازار ارز راه افزایش نرخ‌ها را در پیش بگیرند.

بی اعتنایی بازار ارز به نرخ‌های اعلامی دولت

بازار ارز هفته سوم خرداد ماه را با قیمت ۲۳ هزار تومانی دلار آغاز کرد، اما در پایان هفته این نرخ کانال عوض کرد و دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد.برخی معامله‌گران عنوان می‌کنند که قیمت دلار دلار در روز‌های اخیر به اخبار منفی با شدت بیشتری در مقایسه با اخبار مثبت واکنش نشان داده است. به عنوان مثال، شماری از معامله‌گران عنوان کرده‌اند که بازار ارز نسبت به صحبت‌های سخنگوی دولت، واکنش کاهشی معناداری نداشت، ولی بلافاصله نسبت به صحبت‌های منفی وزیر امور خارجه آمریکا واکنش افزایشی کانالی نشان داد.

سخنگوی دولت در این هفته عنوان کرده بود که از نگاه کارشناسان ارزش دلار بین ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان است. در واکنش به این اتفاق دلار به صورت چند ساعته‌ای زیر محدوده ۲۴ هزار تومان معامله شد. با این حال، به سرعت به کانال ۲۴ هزار تومانی رفت و در روز پایانی کاری به بالای محدوده ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومانی رسید. این واکنش‌ها نشان می‌دهد بازار ارز تشنه افزایش قیمت است و نه پایین آمدن نرخ. از نگاه برخی فعالان نیز توجه بیشتر به اخبار منفی به معنای آن است که بازار آمادگی بیشتری برای رشد قیمت دارد.

همین نوسانات و میل ارز به گرانی باعث شده بسیاری از مردم به وعده‌های دولت مبنی بر ارزان شدن دلار اعتمادی نداشته و حتی تحلیل گران نیز برای پیش بینی نرخ دلار دست به عصا عمل می‌کنند، چراکه معتقدند نوسانات بیش از حد بازار ارز خلاف قاعده‌های کلی اقتصاد است و نمی‌توان پیش بینی دقیقی درباره آینده دلار حتی در کوتاه مدت داشت. این در حالی است که جمعه هفته آینده انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و این بر ابهام سرنوشت دلار افزوده.

گره خوردن سرنوشت بازار ارز به سرنوشت برجام

با شروع سال جدید و جدی شدن بحث احیای برجام اکثر پیش بینی‌ها مبتنی بر این بود که در نیمه اول امسال نرخ ارز روند کاهشی در پیش خواهد گرفت، اما اکنون در ماه سوم سال مشخص شده که این پیش بینی‌ها خیلی دقیق نبوده و بازار راهی خلاف پیش بینی‌ها طی می‌کند. با توجه به اظهارات مقامات آمریکایی و نامشخص بودن وضعیت و خواست حکومت ایران برای پذیرش متن توافق، وضعیت فعلی در حال حاضر نوید بخش احیای برجام نیست و بازار ارز هم به خوبی این موضوع را درک کرده است.

آنچه از وضعیت بازار‌ها به بخصوص بازار ارز برمی آید این است که حتی یک روز تعلل در احیای برجام معادل پیشرفت و تثبیت سقوط پول ملی است که در دو سال اخیر بیش از ۲۰۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذران یا دارندگان ارز حداقل تا بعد از انتخابات و روشن شدن تکلیف دولت بعدی باید همچنان با نوسان دست و پنجه نرم کنند و اگر در بر همین پاشنه بچرخد بیشتر از اینکه منتظر کاهش قیمت‌ها باشند، روی افزایش نرخ ارز حساب کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا