اخبار

تمایل شرکت های نفتی آمریکا برای دیدار با وزیر نفت ایران در سازمان ملل

تابوی وسوسه انگیز ثروت گاز و نفت ایران به شرکت های نفتی غرب نزدیکتر شده است تا به تهران اظهار تمایل کنند، اگر در نهایت تحریم ها تن به یخ شدن روابط بدهند. شرکت های نفتی آمریکا که نزدیک دو دهه است توسط امریکا از فعالیت در ایران منع شده اند با لحن جدید ایران، از هفته گذشته، برای دیدار با بیژن زنگنه وزیر نفت برنامه ریزی کرده اند….

شرکت های نفتی آمریکایی در سازمان ملل، برای دیدار با زنگنه، وزیر نفت ایران، برنامه ریزی کرده اند.

خبرگزاری رویترز در تحلیلی نوشته است: تابوی وسوسه انگیز ثروت گاز و نفت ایران به شرکت های نفتی غرب نزدیکتر شده است تا به تهران اظهار تمایل کنند، اگر در نهایت تحریم ها تن به یخ شدن روابط بدهند. شرکت های نفتی آمریکا که نزدیک دو دهه است توسط امریکا از فعالیت در ایران منع شده اند با لحن جدید ایران، از هفته گذشته، برای دیدار با بیژن زنگنه وزیر نفت برنامه ریزی کرده اند.

یکی از مدیران ارشد یکی از شرکت بزرگ نفتی ایالات متحده آمریکا که نمی خواست نامش فاش شود با اعلام این خبر که در حال آماده شدن برای گفتگوهای مقدماتی است، به رویترز می گوید که به مذاکره با ایران تمایل داریم. ایران دارای پتانسیل فوق العاده ای است.

وی همچنین در ادامه می افزاید که وقتی تحریم ها برداشته شود و شرایط قراردادها جذاب باشد، قطعا تمایل به سرمایه گزاری در ایران را خواهند داشت.

به گفته ی این مدیر ارشد، کمپانی های امریکایی کنکو، شورون، اکسون موبیل و انادرکو هریک با درجات مختلفی برای ارتباط با ایران که بخش انرژی خود را از سال ۱۹۷۹ ملی اعلام کرده، ابراز تمایل کرده اند. این حرکت بازیگران بزرگ غربی مثلا بی پی را از ایران خارج کرد چون در چشم ایرانیان آنها به خاطر تاریخ و نقش انها در آشفتگیهای سیاسی ایران در ۱۹۵۰ به گونه ای مضاعف آلوده بودند.

بر اساس این گزارش منابع صنعتی می گویند که شرکت های نفتی امریکا و اروپا به دنبال یافتن شانس های جدید برای ملاقات با مقامات نفتی ایران در زمینی بیطرفند. در این باره یکی از مدیران ارشد اجرایی نفت اروپا که نخواست نامش فاش شود در گفت و گو با رویترز تصریح کرده است که منعی برای گفتگوها وجود ندارد.

وی معتقد است: زنگنه وزیر نفت ایران در برداشتن گامی به همراه تلاش های رئیس جمهور برای پایان دادن تحریم ها، کارشناسان نفتی غرب پسند از جمله معاون سابق خود را دوباره منصوب کرده است.

مهدی ورزی گفته است ما بطور جدی نیاز به سرمایه گزاری در صنایع نفتی داریم اما منتقدان معاملات نفتی ایران از اینکه قادر به رزرو نیستند شکایت داشته و خواهان ترتیبات منعطف تر و طولانی مدت ترند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا