اخبار

آمار رسمی نرخ مشارکت در تهران ۲۶ درصد اعلام شد

رئیس ستاد انتخابات استان تهران جزئیات رسمی میزان مشارکت و آراء استان تهران در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد…..


بر اساس گزارش رئیس ستاد حکومتی انتخابات در تهران، میزان مشارکت در پایتخت ۲۶درصد عنوان شده است. شکراله حسن بیگی طی اظهاراتی گفت: بر اساس تجمیع نتایج صندوق‌های رأی انتخابات ریاست جمهوری، از مجموع ۹میلیون و ۸۱۵هزار و ۷۷نفر واجدین شرایط شرکت در انتخابات در استان تهران، ۳میلیون و ۳۴۶هزار و ۵۸۰ رأی اخذ شده که معادل مشارکت ۳۴.۳۸ درصد واجدین شرایط در استان تهران و درصد مشارکت شهر تهران ۲۶درصد است.

بر اساس آمار انتشار یافته،  از سوی همین ارگان حکومتی، میزان آرای باطله در تهران حدود ۱۲درصد بوده است. حسن بیگی در این زمینه گفت: بر اساس نتایج صندوق ها؛ ۳۹۸هزار و ۸۴۱ رأی باطله ماخوذه معادل ۱۱.۸۶ درصد آراء استان تهران و تعداد ۱۳هزار و ۷۷۱ رأی معادل ۰.۴ درصد آرای باطله غیر ماخوذه در استان تهران است.

در مورد آرای باطله امروز روزنامه مستقل نزدیک به روحانی با یادآوری این‌که عرصهٔ نمایش انتخابات «بر تلی از تحریم، دلخوری، رأی اعتراضی» بنا شده، به نفرت مردمی از نظام اشاره کرده و نوشته است: «حتی آرای باطله از ظرفیت بیشتری برای رقابت برخوردار بودند. پیام حیرت‌آوری که همزمان برای طرفین رقابتها، اگر برای بازخورد سیاست‌ها ارزشی قائل باشند، تکان‌دهنده است.

این منبع نوشت: کلیتِ امر مشارکت سیاسی هم پیام‌آور بود. نیمی از ملت مشارکت نکردند. نیمه‌ای که با احتساب آرای باطله رقم چشمگیری می‌شوند.

از پیش از برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که میزان مشارکت در این انتخابات از تمامی انتخابات‌ دوره‌های قبل کمتر خواهد بود.

حال دو روز پس از رأی‌گیری، رییس ستاد انتخابات استان تهران میزان مشارکت در این انتخابات را اعلام کرده است.

به گفته شکرالله حسن‌بیگی، در استان تهران از مجموع ۹ میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۷ نفر واجدین شرایط، سه میلیون و ۳۴۶ هزار و ۵۸۰ رای اخذ شده که معادل مشارکت ۳۴/۳۸ درصد است.

او  افزود: در انتخابات ریاست جمهوری استان تهران ۵۴ درصد مشارکت کنندگان مردان و ۴۶ درصد را زنان تشکیل دادند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران با اشاره به اینکه ابراهیم رئیسی با اخذ ۲ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۵۰۴ رای معادل ۶۴.۲۶ درصد آرا در استان تهران افزود: محسن رضایی ۳۱۴ هزار و ۷۷۲ رای معادل ۹.۳۶ درصد آرای استان تهران، عبدالناصر همتی ۲۹۵ هزار و ۲۱۱ رای معادل ۸.۷۸ درصد آرای استان تهران و سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۱۷۸ هزا رو ۲۵۲ رای معادل ۵.۳۰ درصد آراء در استان تهران کسب کرده‌اند.

در تهران نیز تعداد باطله از تعداد آرای رضایی، همتی و قاضی زاده بیشتر بوده است. حسن بیگی در خصوص میزان آرای باطله ماخوذه در استان تهران گفت: براساس نتایج صندوق ها؛ ۳۹۸ هزار و ۸۴۱ رای باطله ماخوذه معادل ۱۱.۸۶ درصد آراء استان تهران و تعداد ۱۳ هزار و ۷۷۱ رای معادل ۰.۴ درصد آرای باطله غیر ماخوذه در استان تهران است.

علی خامنه ای در آستانه ی انتخابات گفته بود عدم شرکت در انتخابات و رای ندادن به معنای فاصله گرفتن از نظام اسلامی است. او رای سفید را «حرام» اعلام اعلام کرده بود. اکنون می تواند ببیند در پایتخت ایران که سیاسی ترین شهر کشور محسوب می شود، تنها ۲۶ درصد مردم – و با احتساب آرای باطله – حدود بیست درصد از او و همه ی دسته های حکومتی حمایت کرده اند و نزدیک به هشتاد درصد تهرانی ها با او مخالف اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا