بین‌المللی

پروژه کابل‌های زیردریایی برای جلوگیری از مشارکت چین متوقف شد

نگرانی‌های ادعایی از مشارکت چین موجب شده است که اعطای قرارداد کابل های ارتباطاتی زیردریایی برای کشورهای جزیره ای اقیانوس آرام متوقف شود.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری “آسیا پاسیفیک نیوز” ، این پروژه موسوم به “سامانه کابلی میکرونسیا شرقی” قرار بود از طریق ارائه داده های بیشتر نسبت به ارتباط ماهواره ای ، ارتباطات در کشورهای جزیره ای “نائورو” ، “کریباتی” و ایالتهای فدرال میکرونسیا را بهبود ببخشد.

شرکت هوآوی پیشنهادی برای نصب کابلها در این پروژه ۷۲.۶ میلیون دلاری ارائه داد که این پیشنهاد بیش از ۲۰ درصد پایین تر از پیشنهاد شرکتهای رقیب یعنی “آلکاتل سابمارین” (ASN) ، نوکیا فنلاند و “ان ئی سی” ژاپن بود.

با این حال ، منابع آگاه به رویترز گفتند که قراردادی برای این پروژه صادر نشده است زیرا کشورهای مزبور درباره جنبه های امنیتی در صورت مشارکت شرکت چینی نگرانی دارند. بعلاوه ، طرح مورد نظر برای امتداد این شبکه و اتصال آن به یک کابل حساس مرتبط با “گوام” – قلمرو آمریکا با تاسیسات بزرگ نظامی – نگرانی های امنیتی را افزایش داد.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: از آنجا که هیچ راهی برای حذف شرکت هوآوی به عنوان یکی از پیشنهاد دهندگان وجود نداشت ، همه پیشنهادهای مطرح شده ناسازگار با شروط مناقصه تلقی شد.

بانک جهانی که قصد کمک مالی برای تامین اعتبار این پروژه را داشت در بیانیه ای اعلام کرد که در حال رایزنی با دولتهای مزبور برای تعیین چگونگی ادامه کار است.

در همین حال ، وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای تاکید کرد که همه طرفها باید وجود یک محیط کسب و کار غیرتبعیض آمیز را تضمین نمایند به نحوی که همه کشورها از جمله چین بتوانند مشارکت داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد: دولت چین همواره شرکتهای چینی را به ورود در کارهای سرمایه گذاری و همکاری خارجی بر اساس اصول بازار و مقررات بین المللی و قوانین محلی کشورها تشویق کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا