اخبار

اولین نشست خبری رئیسی؛ اعدام های ۶۷ داغ ننگی است بر پیشانی رژیم!

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور برگمار شده ی حکومت، در نخستین کنفرانس خبری خود بعد از انتخابات در برابر ۱۹۸ نماینده از ۸۸ رسانه ی داخلی و ۱۸۲ نماینده از ۱۱۳ رسانه ی خارجی در مورد نقش خود به عنوان یکی از جنایتکاران علیه بشریت و از عاملان درجه ی اول کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ مورد پرسش قرار گرفت….

به گزارش خبرآنلاین،ابراهیم رئیسی امروز در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اتهام زنی های حقوق بشری به او گفت: من از ابتدای مسئولیت به عنوان یک حقوقدان همواره مدافع حقوق مردم بودند، حقوق بشر محوری ترین مساله ای بوده که در همه مسئولیت هایم دنبال کردم.
خبرنگار شبکه ی الجزیره به زبان انگلیسی از او سوال کرد و پرسید احتمال بروز مشکل در سفرهای خارجی وی و طرح اتهام از سوی سازمان عفو بین الملل درباره نقش او در اعدام های سال ۶۷ که از آن به عنوان “جنایت علیه بشریت” یاد شده و دبیرکل این سازمان خواستار پیگیرد قضایی او شده است، چه می گوید؟

مترجم حاضر در کنفرانس خبری بخش مربوط به “اتهام جنایت علیه بشریت” را کاملا به فارسی ترجمه نکرد و اعدام‌های سال ۶۷ را هم به “برخی از اعدام‌ها” تغییر داد.

به گزارش ایرنا، ابراهیم رئیس در پاسخ به این سوال گفت: من از ابتدای مسوولیت به عنوان یک حقوقدان همواره مدافع حقوق مردم بودم به حقوق بشر تعهد داشتم. ما امروز در جایگاه مدعی هستیم. تمام اقداماتی که انجام دادم مقابله با کسانی بوده که دست به اقدامات داعشی و ضدامنیت زدند. امروز کسانی که نقض حقوق بشر می‌کنند باید در دنیا پاسخگو باشند اگر یک قاضی و حقوقدان از مردم جامعه حمایت کرده باید تشویق شود زیرا امنیت مردم را حفظ کرده است و من افتخارم این است.

رییسی خاطرنشان کرد: من در کسوت دادستان هر جایی بودم از حقوق مردم دفاع کرده‌ام. اگر امروز کسانی که مدعی حقوق بشر هستند با به وجود آمدن داعش مورد مواخذه قرار گیرند، دنیا به صلح امنیت می‌رسد.

رییسی در قسمت های دیگر از این نشست خبری خاطرنشان کرد: دولت مربوط به یک جریان خاص و جناح خاص نخواهد بود، با این حال او تاکید کرد برای تشکیل دولت خود را در مقابل خداوند مسوول می‌دانم و فقط وامدار ملت است.

رییسی درباره سیاست خارجی گفت: سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام هم محدود نخواهد شد. ما تعامل را با همه دنیا و با همه کشورهای دنیا به عنوان یک اصل، تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.

وی با اشاره به مذاکرات وین برای احیای برجام گفت: هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود این مذاکره حتما مورد حمایت خواهد بود اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره برای مذاکره باشد.

رئیسی گفت: اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد.

رییسی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا برای اینکه برجام موثر واقع شود کل تحریم‌ها باید نقض شود؟ و آیا این تیم مذاکره کننده را نگه می‌دارید؟ گفت: تیم مذاکره کننده کار را دنبال می‌کند و تیم سیاست خارجی من مشغول بررسی اقدامات آنان است. رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی محور اقدامات ما خواهد بود. اکنون این سوال مطرح است که با توجه به اینکه ما به تعهدات خود عمل کردیم چرا آنان کوتاهی می‌کنند. این موضوع همواره مورد تاکید بوده که باید به تعهدات خود عمل کنند

وی در پاسخ به سوالی درباره بورس و جبران خسارات گفت: ما در رابطه با بازار سرمایه اعتماد مردم را بازخواهیم گرداند و دولت بورس را به عنوان قلکی برای خود قرار نخواهد داد که بخواهد کسری بودجه خود را از بورس تامین کند.

وی اضافه کرد: ما شرایط را برای شرکت‌هایی که پشت در بورس ایستاده‌اند و می‌خواهند در بورس سهام عرضه کنند، تسهیل خواهیم کرد.

وی در بخشی از سخنانش گفت: سوال از آنان که مدعی حقوق بشر هستند این است که چرا قاتل شهید بهشتی، رجایی و باهنر امروز پناه خود را برخی کشورهای غربی قرار داده‌اند و آنها باید به افکار عمومی و رسانه‌ها پاسخ دهند که کشور آنها پناهگاه کسانی است که رسماً اعلام کردند که ١٧ هزار نفر را به خاک و خون کشیدند.

رییسی اظهارداشت: آیت الله دکتر بهشتی شخصیت جامعی داشتند و از جلوه‌های ویژه زندگی ایشان اخلاص، اخلاق، حق‌خواهی و عقلانیت بود. توجه ایشان به مردم و مردم‌باوری بسیار مهم است و در دنیا سیاست ورزان نام مردم را می‌برند اما بعضا تشریفاتی است اما آنچه امام و شهید بهشتی از مردم داشتند «باور مردم» بود.
رییس جمهور منتخب با بیان اینکه توجه به مردم و سازوکارهای کارآمد در نظام را ارزش می‌دانم و مورد توجه قرار می‌دهم، گفت: از چهره‌هایی که ساختارسازی برای نظام دنبال کرد آیت الله بهشتی بود و من هم ساختارها را برای مدیریت انقلابی در کشور مهم و موثری می‌دانم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا