گوناگون

در مذاکرات وین چه می گذرد؟

منبع نزدیک به مذاکرات وین در توصیفی کلی از رویکرد آمریکا در دوره بایدن در موضوع برجام به پرس تی وی (رسانه وابسته به صداوسیما) گفت: در عمل سیاست دولت بایدن نیز ادامه همان سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی است….

سخنگوی کاخ سفید امروز در واکنش به سخنان رئیسی در کنفرانس مطبوعاتی گفت: در حال حاضر با رژیم ایران روابط دیپلماتیک نداریم و قصدی هم برای دیدار با آنها در سطح سران نداریم.

وی افزود: جدول زمانی خاصی برای دستیابی به توافق در زمینه پرونده هسته ای وجود ندارد. هنوز زمان دور هفتم مذاکرات اعلام نشده و ما منتظر هستیم ببینیم چه پیش خواهد آمد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفته: توافق هسته‌ای با رژیم ایران ضروری است اما برای پرداختن به مسائل دیگر مانند برنامه موشکی آنها کافی نیست.

در همین حال منابع نزدیک به مذاکرات در وین به پرس تی وی گفتند: آمریکا کماکان از انجام تعهدات خود برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها خودداری می کند.

بر اساس اطلاعاتی که این منابع در اختیار پرس تی وی گذاشته‌اند واشنگتن باید تمامی تحریم‌ها اعم از قانون کنگره و دستورات اجرایی و مقررات اوفک و خزانه داری و دادگستری و .. را لغو کند که تاکنون حاضر به انجام این کار نشده است.

بنابر اطلاعات منابع نزدیک به مذاکرات وین، دولت آمریکا هنوز حاضر به لغو تحریم تسلیحاتی و لغو دستور اجرایی ترامپ در این زمینه نشده است. این در حالی است که طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی سال گذشته برداشته شد؛ اما دولت ترامپ مجددا همان تحریم‌ها را با یک دستور اجرایی باز گرداند.

همچنین آمریکا تاکنون لغو کامل تحریم های نفتی، بانکی، حمل و نقل و … را به گونه‌ای که نیاز به تمدید های دوره‌ای نداشته باشد، نپذیرفته است.

بنابر اطلاعاتی که پرس تی وی کسب کرده است، آنچه آمریکا مطرح کرده، صرفا تعلیق و توقف موقت ۱۲۰ روزه و یا ۱۸۰ روزه تحریم های نفتی، بانکی و .. است‌؛ به گونه‌ای که پس از سپری شدن این دوره زمانی، مجددا جمهوری اسلامی برای ادامه فعالیت‌های خود نیازمند اخذ موافقت رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.

بنابر اطلاعات منابع نزدیک به مذاکرات وین، آمریکا هنوز راستی آزمایی واقعی و -نه صوری – از انجام لغو تحریم ها را نیز نپذیرفته است.
آمریکا همچنین ضمن طرح ایده گام به گام، با لغو یکجای تحریم‌ها مخالفت کرده است.

علاوه بر آن، آمریکا همچنان امکان خروج مجدد از برجام را رد نمی‌کند و ضمانتی هم برای عدم خروج مجدد از این توافق ارائه نداده است.

آمریکا همچنین هنوز درخواست جمهوری اسلامی برای تضمین عدم اعمال تحریم و عدم استفاده از مکانیسم بازگشت خود به خود تحریم‌ها موسوم به اسنپ بک یا مکانیسم ماشه را نپذیرفته است.

همچنین پرس تی وی مطلع شده است آمریکا با رد درخواست جمهوری اسلامی گفته است که خود را متعهد به پرداخت خسارات خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های دولت قبلی (دولت ترامپ) نمی‌داند.

بنابر اطلاعات پرس تی وی، جمهوری اسلامی همچنین خواستار عدم فشار آمریکا به آژانس اتمی برای بازکردن پرونده فعالیت های هسته‌ای در گذشته موسوم به PMD شده است که تاکنون مورد پذیرش آمریکا قرار نگرفته است.

پرس تی وی همچنین از منابع نزدیک به مذاکرات وین کسب اطلاع کرده است که آمریکا و اروپا در ازای توقف موقت برخی تحریم‌های برجامی خواستار تحمیل تعهدات جدید هسته ای فراتر از برجام و حتی تعهدات غیر برجامی‌، همچون مذاکره در خصوص سیاست‌های منطقه ای جمهوری اسلامی و… شده اند.

آمریکا با وجود برگزاری شش دور مذاکرات کمیسیون برجام در وین بر حفظ تحریم‌های دوره ترامپ مصر است. تعداد این تحریم‌ها حدود ۵۴۵ تحریم است و بیش از دو برابر تحریم‌هایی است که در برجام باقی مانده بود و مانع استفاده جمهوری اسلامی از منافع اقتصادی برجام است.

منبع نزدیک به مذاکرات وین در توصیفی کلی از رویکرد آمریکا در دوره بایدن در موضوع برجام به پرس تی وی گفت: در عمل سیاست دولت جدید آمریکا نیز ادامه همان سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا