اخبار

رشد اقتصادی در ۴دهه اخیر تقریبا صفر بوده است

برنامه های تعدیل اقتصادی در کشور ما، از سه دهه گذشته تا به حال، زیر تاثیر این الگوی نولیبرالیستی شکل گرفته‌اند.آزاد سازی قیمت‌ها ، یکی از نمونه‌های مشخص گرایش به سوی اقتصاد آزاد است که به صورت “شوک درمانی“ به اجرا درآمد. البته طبق روال معمول در کشورمان، پیروی از نسخه‌های ”اقتصاد آزاد“ نیز مانند انواع الگوبرداری‌های دیگر، به صورتی ناهمگون بوده است، و منافع کلان و انحصاری لایه‌های الیگارش همواره در متن آن قرار داشته است……

غلامحسین شافعی، یکی از مسئولان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی با اذغان به ورشکستگی اقتصادی در ۴دهه گذشته گفت: جای تأسف دارد که با وجود ادعاهایی که وجود داشته، سهم اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی در ۴دهه گذشته نصف شده و به تعبیری نیز باید گفت که رشد اقتصادی ما در این نیم‌قرن اخیر تقریباً صفر بوده است.
به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی گفت: اگر نگاهی به اوضاع اقتصادی و اجتماعی نیم قرن اخیر کشور داشته باشیم آمار و ارقام به ما نشان می‌دهد که کشور با یک سیکل معیوب و تکرار شونده‌ای از مشکلات چون تورم، نرخ بیکاری، عدم ثبات اقتصادی، فقر پایداری و نابرابری بسیار بالا، مواجه بوده است.
او در ادامه افزود: نیم قرن است که ما در خصوص این مسائل صحبت می‌کنیم، اما اتفاق خاصی رخ نداده است، از طرفی نیز می‌توان این‌گونه گفت که اقتصاد ما مانند دیوار فرسوده‌ای است که بسیاری از افراد روی آن‌را رنگ می‌زنند و پس از مدتی نیز آن را رها می‌کنند.
شافعی  با اذعان به فروپاشی اقتصادی در ۴دهه گذشته تحت نظام ولایت فقیه گفت: آمار رسمی نشان می‌دهد طی سال‌های ۹۶ تا ۹۹، اقتصاد کشور کوچک شده است و جای تأسف دارد که با وجود ادعاهایی که وجود داشته، سهم اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی در ۴دهه گذشته نصف شده و به تعبیری نیز باید گفت که رشد اقتصادی ما در این نیم‌قرن اخیر تقریباً صفر بوده است.
وی هم‌چنین با اشاره به ساختار مافیای فساد اقتصادی در جمهوری اسلامی افزود: در واقع امروزه زمانی‌که دلالی، واسطه‌گری، کارهای غیرمولد، رانت‌خواری و فعالیت‌های بسیار سهل‌تر از کارهای مولد وجود داشته باشد، سرمایه‌ها به سمت کار مولد سوق پیدا نخواهد کرد.

 رکورد ۷۵ ساله تورم در ایران شکسته شد

تأکید بر معضلات اقتصادی، در سال‌های اخیر، و بحث بر سر این دشواری های کمرشکن اقتصادی که زندگی میلیون‌ها انسان زحمت‌کش و محروم جامعه ما را تباه کرده است نه‌تنها در سخنان اقتصاددانان ، بلکه در سخنان مسئولان رژیم و مدافعان “ولایت فقیه” به‌شکلی برجسته‌ بازتاب می‌یابد. اگرچه برخی مسئولان دولتی افزایش قیمت شکر از حدود یکماه قبل را تکذیب می کردند اما ابلاغیه تازه شرکت بازرگانی دولتی، افزایش رسمی قیمت شکر را تایید می‌کند.

چندی پیش خبرگزاری مهر خبر از افزایش ۷۲ درصدی قیمت شکر داده بود که با تکذیب شرکت بازرگانی دولت همراه شد.
در همین حال اعلام شد که بسیاری از کالاهای ضروری در ایران تا ۴ برابر گران‌تر شده‌اند.
وزارت صنعت، معدن و تجارت در ایران با اشاره به روند گرانی افسار گسیخته اعلام کرد که ۲۷ کالا در سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
در این گزارش آمده است که از بین ۹۷ کالایی که تغییرات قیمت آن‌ها از اسفند ماه ۹۸ تا ماه مشابه ۹۹ منتشر شده است، قیمت ۲۷ کالا بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته و قیمت آن‌ها بین دو تا نزدیک به چهار برابر شده است.
احسان خاندوزی، نماینده مجلس در پیامی توییتری نوشت: به تازگی رکورد ۷۵ ساله تورم در ایران شکسته شد.

خاندوزی گفت که ایران فقط در سال‌های «اِشغال»، در دوران جنگ جهانی دوم شاهد تورم بالاتر از ۵۰ درصد بوده است.
بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول شهروندان ایرانی در ۵ سال آینده نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه که از لحاظ منابع و جمعیت کمتر از ایران هستند، فقیرتر خواهند شد.
بازتاب یافتن بحران عمیق اجتماعی، اقتصادی، و سیاسی‌ای که دامن‌گیر رژیم است در رسانه‌ها، بدون تردید نتیجۀ مستقیم عملکرد رژیم و به‌تبع آن نارضایتی گسترده در بطن جامعه است. کارشناسان اقتصادی افزایش نرخ ارز به‌منظور تأمین کسری بودجه را مختص دولت روحانی نمی‌دانند و تأکید می‌کنند که این کاری است که سال‌هاست دولت‌های مختلف برای جبران کسری بودجه خود انجام داده‌اند. به‌گفته حسین راغفر، اکنون “برخی از اعضای داخل دولت سیگنال ارز ۲۵هزارتومانی صادر می‌کنند. ” او انتقاد می‌کند که دولت به‌جای گران کردن ارز “باید از فعالیت‌های سفته‌بازانه در همه عرصه‌های اقتصاد ازجمله، سهام، مسکن، خودرو، طلا، ارز، سکه و… مالیات بگیرد، تا این‌طور بازار‌ها متلاطم نشود. ” وجود مشکلات عظیم اجتماعی- اقتصادی در جامعه ‌انکارناپذیر است. هرج‌ومرج حاکم بر کشور نیز بر کسی پوشیده نیست. حسن روحانی از همان اولین روزی که دولت را در دست گرفت انتقاد کرد که دولت نهم و دهم باوجود فروش صدها میلیارد دلار نفت خزانه خالی تحویل او داده است. چنانکه ملاحظه می‌شود ادامه حکومت جمهوری اسلامی و دولت‌هایش نتیجه ای جز هرج‌ومرج اقتصادی، تشدید فقر و بیکاری و دربدری چیزی دیگر به مردم زحمتکش نداشته نخواهد داشت. اقتصادی که بنیادش بر فروش نفت و توزیع ارز حاصل از آن به‌طورعمده بین سران رژیم و اعوان و انصارشان باشد، به‌طور حتم و یقین هرچند وقت یک بار با نوسان‌های ارزی روبه‌رو خواهد شد، نوسان‌هایی که در ایجاد آن‌ها دولت برگزیدهٔ نظام نقش اصلی را بازی می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا