بین‌المللی

تحریم‌های آمریکا، مانع دسترسی ونزوئلا به واکسن کرونا

تحریم های آمریکا ونزوئلا را با مشکل خرید واکسن روبرو ساخته و این کشور با وجود دسترسی به سیستم مالی جهانی، به علت تحریم‌ها تنها با حمایت برخی بانک‌های محلی توانست بخشی از هزینه‌های مرتبط با واکسن های کووید۱۹ را پرداخت کند، زیرا این بانک‌ها از دایره تحریم‌ها خارج شده‌اند.

به گزارش سه شنبه ایرنا از رویترز، بنابه اعلام دو نفر از افراد مرتبط با این موضوع، این نهادهای مالی برای پرداخت هزینه‌ها از طریق سازوکار کوواکس، از ارزهای به دست آمده از عملیات بانکی با کارت های اعتباری و بدهی بین‌المللی داخلی ونزوئلا استفاده کرده‌اند.

این راهبرد یکی از روش‌های تازه ای است که نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا از طریق آنها برای دور زدن تحریم‌های آمریکایی استفاده می‌کند؛ تحریم هایی که با هدف فشار آوردن بر مادورو و سرنگونی دولت وی بر این کشور اعمال می‌شود.

این همه، حکایت از تبعات طاقت فرسای تحریم‌ها و ایجاد موانع جدی برای تبادلات تجاری ونزوئلا دارد. مقامات دولتی ونزوئلا در طول ماه‌های اخیر بارها اعلام کرده‌اند که تحریم‌های واشنگتن مانع از اجرای نقل و انتقالات بانکی لازم برای پرداخت هزینه‌های واکسن شده است.

مقامات کاراکاس همچنین گفته‌اند که از طریق مکانیسم کوواکس برای دریافت ۵ میلیون دوز واکسن کرونا قرارداد بسته‌اند اما مشکلات پرداختی، باعث تاخیر در دریافت داروها شده است، با وجود آنکه تقریبا تمام همسایگان ونزوئلا، از نیکاراگوئه تا کلمبیا، به صدها هزار دوز واکسن از طریق برنامه کوواکس دست یافته‌اند.

به این ترتیب، ونزوئلا با ۲۸ میلیون نفر جمعیت، تنها حدود ۳.۵ میلیون واکسن روسی و چینی دریافت کرده است که طرح واکسیناسیون این کشور را با اختلال و کندی مواجه کرده است.

این کشور آمریکای جنوبی همچنین در سایه سهمگین تحریم‌ها، با رکودی طولانی مدت و افت شدید تولید نفت مواجه شده که درآمد و سطح ذخایر ارزی کاراکاس را متاثر کرده است. با این وجود، مقامات ونزوئلا گفتند سازوکار کوواکس را لغو کرده‌اند، اما توضیحی درباره نحوه اجرای عملیات نقل و انتقال خود ندادند.

به گفته منابع آگاه، برخی از این پرداخت‌ها از طریق بانک های خصوصی محلی، به درخواست بخش صادرکننده ونزوئلا صورت گرفته است. این نقل و انتقالات با کارت های اعتباری بین‌المللی پس از تنظیم مقررات برای بخش خصوصی در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است و ارزهای مربوط به این عملیات تجاری، معمولا در بازار ارز موجود است.

اگرچه مشخص نیست که نماینده ونزوئلایی چطور با بانک‌ها برای اجرای این نقل و انتقالات تعامل می‌کند و چه بخشی از امور لغوشده سازوکار کوواکس را این نهادها انجام می‌دهند. به گفته مقامات دولتی ونزوئلا، این کشور به این طریق، تاکنون حدود ۱۰۹ میلیون دلار به کوواکس از میزان ۱۲۰ میلیون دلار مربوطه را پرداخت کرده است.

بانک مرکزی و وزارت اطلاعات ونزوئلا به درخواست‌ها برای اظهارنظر در این رابطه، پاسخی ندادند.

تحریم‌ها عملیات بانکی بین‌المللی ونزوئلا را تحت تاثیر قرار داده و برخی بانک‌های محلی و بانک مرکزی حمایت نهادهای جهانی را برای جابجایی پول از ونزوئلا یا به مقصد این کشور، از دست داده‌اند.

با وجود آنکه واشنگتن ادعا می‌کند این تحریم‌ها برای محدود کردن روابط تجاری و مالی مادورو اعمال شده و شرکت‌های خصوصی را برای تجارت در خارج از کشور ممنوع نمی‌کند، اما فشار سنگین این تحریم‌ها را همه مردم ونزوئلا تحمل می‌کنند.

«خورخه ارئاسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا، ده روز پیش، از اقدام بانک یوبی اس (UBS) سوئیس به دلیل مسدود کردن پول پرداختی ونزوئلا برای خرید واکسن کرونا شکایت کرد.

نامه اخیرا منتشرشده در صفحه توئیتر «خورخه ارئاسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا به کوواکس، حاکی از آن است که از ماه آوریل (فروردین) ۱۶ عملیات بانکی انجام شده که ۱۲ تای آنها از سوی اتحادیه واکسیناسیون گاوی (Gavi) دریافت شده و ۴ عملیات اخیر مسدود شده است. گاوی، اتحادیه واکسیناسیون جهانی بین بخش خصوصی و عمومی در ژنو است که از بنیانگذاران اصلی آن می‌توان بیل گیتس را نام برد.

به گفته یکی از این منابع آگاه، از آنجا که عملیات متعددی از سوی بانک‌های مختلف انجام گرفته، عملیات می‌توانند مورد بررسی بیشتری واقع شوند.

واشنگتن روز پنج شنبه، با مجوز دادن به عملیات مالی بخش‌های درمانی و آزمایشگاهی مرتبط با کووید۱۹، معافیت از تحریم برای این بخش‌ها اعلام کرد. با وجود تحریم‌های فلج کننده واشنگتن علیه برخی کشورها مانند ونزوئلا، ایران و سوریه، مقامات آمریکایی مدعی شده‌اند که تحریم‌ها مانع از کمک‌های بشردوستانه نمی‌شود!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا