گوناگون

نرخ تورم نقطه به نقطه در خرداد ۴۷.۶ درصد

بر اساس گزارش تورم خردادماه ۱۴۰۰ مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه در این ماه به ۴۷.۶ درصد رسیده است که نسبت اردیبهشت‌ماه ۰.۷ درصد افزایش‌یافته است. همچنین نرخ تورم ماهانه با افزایش ۱.۸ درصدی در این ماه به ۲.۵ درصد رسید…..

به گزارش اقتصاد آنلاین، مرکز آمار تغییرات نرخ تورم در خردادماه سال جاری را منتشر کرد که بر این اساس نرخ تورم نقطه‌ای در این ماه با ۰.۷ درصد افزایش نسبت به اردیبهشت‌ماه به عدد ۴۷.۶ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۴۷.۶ درصد بیشتر از خرداد ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

جزییات تورم

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ١.٢ واحد درصدی به ۶٢.٣ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.۵ واحد درصدی به ۴٠.٨ درصد رسیده است. همچنین نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۶,٩ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵١.۵ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.۵ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارها

نرخ تورم ماهانه خرداد ١۴٠٠ به ٢,۵ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.٢ درصد و ٢.٢ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢,۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.۶ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٩ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارها

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه خردادماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴٣,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٠ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴٢,۵ درصد و ۴۵.۶ درصد است که برای خانوارهای شهری ٢.٠ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ٢.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

بیش‌ترین افزایش قیمت

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزی‌ها» (گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و بادمجان)، گروه «میوه و خشکبار» و گروه «قند، شکر و شیرینی» (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش»، گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (طلای ١٨ عیار و دستمال کاغذی) و گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) بیش‌ترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

کاهش قیمت

همچنین در این ماه، گروه «ارتباطات» (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است. دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خردادماه ١۴٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴٢,٣ درصد برای دهک ششم تا ۴٩.١ درصد برای دهک دهم است.

افزایش ۷۰ درصدی قیمت لبنیات

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با تأکید بر اینکه شیر خام ۶۵ درصد هزینه تولید محصولات لبنی را شامل می‌شود، گفت: در مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار قیمت خرید هر کیلوگرم شیر خام از دامدار ۶ هزار ۴۰۰ تومان تعیین‌شده است که با در نظر گرفتن هزینه حمل قیمت تحویل درب کارخانه لبنی به ۶ هزار ۶۰۰ تومان خواهد رسید، با این شرایط قیمت محصولات لبنی نیز حدود ۷۰ درصد افزایش را تجربه خواهد کرد. محمدرضا بنی طباء در گفت‌وگو با ایلنا بابیان اینکه تصمیم درباره افزایش قیمت شیر خام هفته پیش در ستاد تنظیم بازار گرفته‌شده است، اظهار کرد: بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب خرید هر کیلوگرم شیر خام از دامداران به ۶ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش‌یافته است. با در نظر گرفتن هزینه حمل قیمت تحویل درب کارخانه به ۶ هزار ۶۰۰ تومان خواهد رسید. قیمت مصوب قبلی هر کیلوگرم شیر خام ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود که در آذرماه سال گذشته توسط ستاد تنظیم بازار ابلاغ شد.وی با تأکید بر اینکه هیچ‌گاه شیر با قیمت مصوب به دست کارخانه‌های لبنی نرسیده است، افزود: دامداران قیمت مصوب ۴ هزار و ۵۰۰ تومان رعایت نمی‌کنند، چراکه به نظر آنها این قیمت کفاف هزینه تولید را نمی‌دهد. سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی زمان احتمالی ابلاغ نرخ جدید را در هفته‌های آتی دانست.

روزنامه ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا