اخبار

خاموشی‌ها مستمر؛ کشف مزرعه‌ رمزارز با مصرف برق کشور

بر اساس گزارش های مختلف قطع برق بدون اعلام قبلی در روزهای گذشته همه را کلافه کرده است. صاحبان کارگاه‌های تولیدی می‌گویند ساعت‌های طولانی خط تولید را تعطیل کرده‌اند. واحدهای خدماتی هم به‌ویژه آن گروهی که فعالیت‌شان به اینترنت وابسته است، وضعیتی مشابه داشتند. بسیاری از مردم برای پیش‌بردن کارهای عادی روزانه‌شان با مشکلی غیرمترقبه روبرو شده‌اند…..


در حالی است که نیروگاه بوشهر از شبکه سراسری برق ایران خارج شده و افزایش خاموشی‌ها در کشور  منتقی نیست، پلیس تهران از کشف یک مزرعه رمزارز با ۷هزار ماینر در چیتگر خبر می دهد. مصرف برق این ماینرها ۴ درصد کل برق کشور عنوان شده است.

هم‌زمان با تشدید دمای هوا و افزایش مصرف، قطع برق و خاموشی در شهرهای مختلف ایران نیز افزایش یافته است. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران اعلام کرد که به دلیل پیشی گرفتن مصرف از تولید، احتمال دارد خاموشی‌ها بیشتر هم بشوند.

غلامرضا رخشانی‌‌مهر، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر هم با اشاره به میانگین دمای ۳۸ درجه در ایران در روزهای آتی گفته است: «احتمال دارد که رکورد نیاز مصرف برق به ۶۳هزار مگاوات برسد.»

هفته گذشته که نیاز مصرف به ۶۰هزار مگاوات رسیده بود، شکافی ۶۰۰۰مگاواتی بین تولید و مصرف وجود داشت.

خبرگزاری ایسنا به نقل از رخشانی‌مهر نوشت: «در کشور حدود ۲۴ هزار مگاوات از برق تولیدی کشور به وسایل سرمایشی اختصاص دارد. پیک برق در بازه ساعت‌های ۱۲ تا ۱۸ رخ می‌دهد، اگر فرض کنیم که این اوج بار برای سه ماه رخ دهد، در حدود ۴۵۰ ساعت در سال اوج مصرف داریم که برای پاسخگویی به این نیاز مصرف باید ۷ تا ۸ هزار مگاوات نیروگاه احداث شود.»

او با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف در ساعت‌های یاد شده گفته است: «اوایل خرداد ماه شاهد رشد بیش از ۳۰ درصدی مصرف برق بودیم، بخش کشاورزی به دلیل کمبود بارش‌ها این دو گروه از ابتدای امسال رشد مصرف زیادی را تجربه کرده‌اند که در بخش کشاورزی به دلیل کمبود بارش‌ها شاهد افزایش پمپاژ آب و در نتیجه بالا رفتن ۱۸ درصدی مصرف برق بودیم و پس از آن نیز بخش صنعت بود که در رده دوم مصرف قرار داشت.»

مزارع رمزارز

هفته‌هاست مردم ایران در شهرهای مختلف با مشکل قطع برق روبرو هستند. برق مناطق مختلف تهران بر اساس جداول تعیین شده در ساعات پیک مصرف قطع می‌شود اما مصارف خانگی نسبت به مصارف صنعتی جایگاه به مراتب پایین‌تری دارند. بعد از تشدید خاموشی‌ها که به فعالیت دستگاه‌های تولید رمزارز و فشار بر شبکه برق نسبت داده شد، نیروگاه بوشهر به کمک صنعت برق آمد. این نیروگاه اما  روز یکشنبه ۳۰ خرداد به دلیل “نقص فنی” از مدار خارج شد.

سازمان انرژی اتمی ایران گفته که خاموشی نیروگاه موقتی است و تلاش برای اتصال آن به شبکه برق سراسری ادامه دارد. خاموشی نیروگاه بوشهر به معنای کاهش یک هزار مگاواتی تولید است.

توانیر از مصرف‌کنندگان خانگی خواسته که وسایل پرمصرف برقی مثل اتو، جاروبرقی یا ماشین لباسشویی را به ساعات ابتدایی یا پایانی روز موکول کنند و کولرها را روی دور کند قرار دهند. هم‌زمان با فشار خاموشی‌ها روی زندگی روزمره مردم، فرمانده انتظامی تهران بزرگ از کشف بزرگ‌ترین مزرعه رمزارز در محدوده چیتگر تهران خبر داد.

سردار حسین رحیمی اعلام کرد که در عملیات ماموران بیش از هفت هزار ماینر از محل یک کارخانه متروکه کشف و ضبط شده است. او گفت تعدادی از این ماینرها فعال بودند و تعدادی دیگر در حال نصب و راه‌اندازی.

رحیمی افزود که این مزرعه بزرگترین مزرعه استخراج ارز دیجیتال بوده و  حدود ۴درصد از مصرف برق کل کشور در آن استفاده می‌شده است.

قبل از کشف این مزرعه نیز سخنگوی صنعت برق ایران از دو عملیات منجر به ضبط  ۱۸۸ هزار دستگاه ارز دیجیتال با ظرفیت ۵۵۳ مگاوات خبر داده بود. فرمانده پلیس تهران بزرگ گفته که فعالیت مزرعه چیتگر تاثیر مستقیمی بر کمبود برق پایتخت داشته و به طور کامل پلمب شده است.

پلیس کارگران حاضر در محل را نیز بازداشت کرده است. این درحالی است که فعالیت مرکزی با این وسعت، نمی‌تواند  خودجوش و بدون پشتگرمی به محافل کلان قدرت باشد. بسیاری از کاربران رسانه‌ها در گزارش مربوط به کشف این مزرعه پرسیده‌اند که وزارت نیرو یا اداره برق چطور از وجود چنین مکانی بی‌خبر بوده و چرا به جای عوامل امر، کارگران را دستگیر کرده‌اند.

محمد حسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر پیش‌تر گفته بود در جریان تلاش ماموران این شرکت برای جمع‌آوری مراکز استخراج رمزارزها به آنها تیراندازی شده است. نماینده رفسنجان در مجلس نیز قبلا تایید کرده بود که :«چینی‌ها برای استخراج رمزارز در شهرک صنعتی این شهر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.»

بحران تاریکی‌ها ادامه دارد و باید منتظر خاموشی‌ها در روزهای پیشِ رو نیز باشیم. به‌جای برخوردهای پلیسی می‌بایست ‌کار کارشناسی به‌منظور توقف این بحران در نظر گرفته شود. مصرف بالای برق در مزارع استخراج رمز‌ارز سبب شده است تا میهن ما با بحران گستردۀ برق روبرو شود. بی‌تردید مقام‌های وزارت نیرو با چشم‌پوشی از میزان باری که استخراج رمزارز به شبکه برق وارد می‌کند، وزارت نیرو در هفته‌های گذشته با انتشار اطلاعیه‌هایی از شهروندان خواسته است که به‌دلیل کاهش بارندگی و کمبود ذخایر آب در سدها در مصرف برق و آب صرفه‌جویی کنند. مصرف انرژی در صنعت بیت‌کوین و خسارت وارده از سوی این صنعت بر محیط زیست نگرانی‌ای بزرگ برای فعالان محیط زیست ایجاد کرده است. سال گذشته عده‌ای از پژوهشگران تخمین زده بودند که حدود ٫۰۲۱. درصد از مصرف برق در جهان به بیت‌کوین تعلق می‌گیرد. این میزان برق چیزی حدود میزان مصرف برق در کشور سوئیس است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا