بین‌المللی

دفاع جانسون از ورود غیرقانونی ناو انگلیسی به آب‌های روسیه

نخست‌وزیر انگلیس گفت از آنجا که این کشور الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد معتقد است ناوشکن انگلیسی وارد حریم آبی روسیه نشده بود.

به گزارش فارس، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس روز پنجشنبه از ناوشکن این کشور که حریم دریایی روسیه را نقض کرده بود دفاع کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، جانسون در جلسه پارلمان انگلیس مدعی شد: «فکر می‌کنم استفاده از آب‌های بین‌المللی اقدامی کاملاً درست بود. نکته مهم این است که ما الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسیم».

نخست‌وزیر انگلیس در ادامه ادعاهایش گفت: «این‌ها آب‌های اوکراین بوده و استفاده از آن برای عبور از نقطه آ به نقطه ب کاملاً درست است».

او همچنین ضمن تکذیب قرار داشتن روابط روسیه و انگلیس در پایین‌ترین سطح گفت: «در طول عمر خودم دوره‌هایی را به یاد دارم که اوضاع از این نیز بدتر بود. تمام آنچه ما انجام می‌دهیم برپا داشتن حاکمیت قانون است».

رسانه‌های بین‌المللی بعداز ظهر چهارشنبه گزارش دادند یک ناو روسیه‌ای برای بیرون راندن ناو جنگی «اچ ام اس دیفندر» انگلیس از آب‌های سرزمینی روسیه در نزدیکی شبه‌جزیره کریمه مجبور به شلیک اخطار شده است.

وزارت دفاع روسیه هم اعلام کرده است که کاردار نظامی انگلیس در مسکو را برای اعتراض به مانور ناوشکن انگلیسی احضار کرد.

علاوه بر این، امروز (پنجشنبه) در پی ورود جنجالی این ناو جنگی به آب‌های سواحل «کریمه»، وزارت خارجه روسیه، «دیبورا برونرت» سفیر انگلیس در روسیه را احضار کرد.

بعد از جنگ سرد این نخستین بار است که روسیه برای جلوگیری از پیشروی یک کشتی جنگی ناتو گلوله جنگی شلیک می‌کند.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این‌باره اعلام کرد: «ما دیروز اعلام کردیم که نماینده بریتانیا احضار خواهد شد. وی امروز، در وزارت خارجه حضور خواهد داشت. پیام تندی به وی ابلاغ خواهد شد…چنین اقدامات گستاخانه‌ای باید با پاسخ متناسبی دریافت کند».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا