یادمان و رویدادها

اعدام‌های تابستان ۶۷ و .. نقش رئیسی

رادیو بین اللملی فرانسه پنج شنبه شب در گزارشی گفت: ابراهیم رئیسی  به دلیل نقض حقوق بشر تحریم شده است. او همچنین، از سوی سازمان‌های جهانی حقوق بشری و گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد به جنایت علیه بشریت متهم است…..

این گزارش افزود: ابراهیم رئیسی با حکم خمینی عضو هیاتی قضایی برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی موسوم به «هیات مرگ» بود. زندانیانی که در تابستان ۱۳۶۷ یا هنوز در حال گذراندن دوره محکومیت خود را بودند یا در مواردی دوره محکومیتشان به پایان رسیده اما آزاد نشده بودند.

بر اساس گزارش‌ها، هزاران نفر از این زندانیان، پس از انجام محاکمات کوتاه اعدام شدند.

دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و رئیس افتخاری فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشری در پاریس، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، با اشاره به تحریم‌های حقوق بشری و نهادهای جهانی حقوق بشری به اتهام جنایت علیه بشریت برای ابراهیم رئیسی، با استناد به شهادت آیت‌الله منتظری، قائم مقام وقت خمینی، یادآور شد که ابراهیم رئیسی یکی از اعضا این هیات بوده و با توجه به اینکه این کشتار برنامه‌ریزی شده بوده همچنین با توجه به اساسنامه دادگاه جزایی بین‌المللی، این اتهام مشمول عنوان جنایت بر بشریت است، مدافعان و نهادهای حقوق بشر بر این اساس، بر اتهام «جنایت علیه حقوق بشر» ابراهیم رئیسی تاکید دارند.

این حقوقدان تصریح کرد: با توجه به ابعاد این کشتار از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درخواست کرده و همچنان بر این درخواست پافشاری می‌کنیم که یک هیات ویژه تحقیق برای رسیدگی به این جنایت تعیین کنند.

جای این جلاد جنایتکار در دادگاه بین المللی و زندان است

شماری از فعالان مدنی و کنشگران مدافع حقوق بشر ایران خواستار محاکمه ابراهیم رئیسی به اتهام “جنایت علیه بشریت” در یک دادگاه مستقل بین‌المللی شده‌اند. آن‌ها به نقش رئیسی در “کمیته مرگ” اشاره کرده و جای او را در زندان و نه در کاخ ریاست جمهوری دانسته‌اند.

شبکه خبری “فرانس ۲۴” با اتکا به گزارشی که از سوی خبرگزاری فرانسه منتشر شده، به کارنامه ابراهیم رئیسی از زمان پیروزی انقلاب تا کنون پرداخته و ارزیابی کنشگران مدنی و مدافعان حقوق بشر ایران را نسبت به این نامزد انتخابات سال ۱۴۰۰ بازتاب داده است.

درگزارش “فرانس ۲۴” آمده است که ابراهیم رئیسی در ریاست قوه قضاییه اقدام به نقض خشن حقوق اساسی مردم کرده و در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ نقش فعالی داشته است.

در این گزارش آمده است که ابراهیم رئیسی یکی از چهار عضو “کمیته مرگ” بوده و به فرمان این کمیته هزاران زندانی که مشغول گذراندن حکمشان بودند، در تابستان سال ۶۷ اعدام شدند.

به گزارش دویچه وله، این کنشگران مدنی گفته‌اند که پیروزی رئیسی در انتخابات روز جمعه و پس از آنکه حتی رقبای محافظه‌کار او نیز رد صلاحیت شده‌اند، امری بسیار محتمل بوده و از این رو تاکید کرده‌اند که رئیسی باید از سوی مقامات قضایی جهان به علت جنایاتی که مرتکب شده محاکمه شود و نه اینکه زمام امور ایران را برعهده گیرد.

شادی صدر مدیر اجرایی سازمان “عدالت برای ایران” است. به باور شادی صدر این موضوع که رئیسی در مقام ریاست بر قوه قضاییه نامزد پست ریاست جمهوری در ایران شده، حکایتگر معافیت از مجازات برای یکی از عاملان این جنایات هولناک در جمهوری اسلامی است.

هادی قائمی، مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر ایران در نیویورک نیز گفته است: «رئیسی یکی از ستون‌های نظام جمهوری اسلامی است که منتقدان سیاست‌های حکومت را به زندان می‌افکند، شکنجه می‌کند و می‌کشد.»

وی گفته است به جای آنکه رئیسی در کارزار انتخابات ریاست جمهوری حضور یابد، باید توسط یک دادگاه بی‌طرف محاکمه و مجازات شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا