دیدگاه‌ها

بیانیه کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس دررابطه با تحریم های اتحادیه اروپا

م. چابکی: ما نتایج سالها مداخله و محاصره اقتصادی غرب را در نمونه های جدید، سوریه، ونزوئلا، کوبا، عراق، لیبی و غیره مشاهده کردیم. هدف نهایی چنین سیاستی دستیابی به ثروت، مواد اولیه، نیروی کار ارزان، همچنین ایجاد  قلمرو دولتهای مستقل “مناطق کنترل” شده، جاییکه قوانین بین المللی اعمال نمی شود، کانال های قاچاق مواد مخدر و کانون های تنش آفرین گروه های تروریستی به طور مصنوعی پشتیبانی می شوند.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، رژیم های سیاسی غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا در راستای از بین بردن دستاوردهای سیستم سوسیالیستی از جمله دستاوردها  در ایالات متحده، عمل کرده اند. هر کشوری که  مسیر توسعه سوسیالیستی را انتخاب می کرد و با کنترل خارجی همراه نبود مسدود و سرکوب می شود. در حقیقت غرب برای نشان دادن توسعه نئولیبرالی “بدون جایگزینی” به صورت یک سیستم استعماری جدید عمل می کند. کنترل مستقیم نظامی جای خود را به ابزارهای اقتصادی، دیپلماتیک، فناوری اطلاعاتی و سایر وابستگی ها داده است. کشورهائیکه درمقابل آنان قاطعیت نشان دهند و امتیاز سیاسی ندهند، تحریم های اقتصادی همزمان با مداخله نظامی صورت می گیرد.

ما به خوبی هدف تقسیم یوگسلاوی و بمباران ناتو در بلگراد راکه با تحریم های طولانی اقتصادی روبرو شد بیاد داریم. شکل گیری افکار عمومی مورد نیاز غرب، ایجاد بحران انسانی و شورش در کشور بود. بر این منظور”ستون پنجم”، در داخل ایالات متحده، با بودجه خارجی در واقع کارگزاران غرب تشکیل شده و پشتیبانی می شود، و تحت عنوان “اپوزیسیون دموکراتیک” عمل می کند.

ما نتایج سالها مداخله و محاصره اقتصادی غرب را در نمونه های جدید، سوریه، ونزوئلا، کوبا، عراق، لیبی و غیره مشاهده کردیم. هدف نهایی چنین سیاستی دستیابی به ثروت، مواد اولیه، نیروی کار ارزان، همچنین ایجاد  قلمرو دولتهای مستقل “مناطق کنترل” شده، جاییکه قوانین بین المللی اعمال نمی شود، کانال های قاچاق مواد مخدر و کانون های تنش آفرین گروه های تروریستی به طور مصنوعی پشتیبانی می شوند.

ما خواهان  چنین سرنوشتی برای کشور خود نیستیم. در مورد اهداف کشورهای غربی – که آغازگر تحریم ها علیه بلاروس هستند ما هیچ توهمی نداریم. در واقع، این مرحله جدیدی از تعرض ترکیبی است که بیش از یک سال علیه دولت ما صورت گرفت، دلایل این اقدامات برای کمونیست ها روشن است. بحران سرمایه که در شرایط  طولانی مدت، مالی و اقتصادی، مانند گذشته، به دنبال یک راه یا روش دیگر برای توزیع مجدد بازارها، از جمله در اروپای شرقی است.

همانطور که تاریخ بحران جهانی نشان می دهد، ساده ترین وسیله سرمایه، درگیری محلی برای جنگ است که ابزار تولید و انسان ها را از بین می برد ساختار صنعتی اقتصاد را فرو می ریزد. این اتفاق قبلاً در قلمرو اوکراین، گرجستان، مولداوی رخ داد که می تواند به عنوان یک درس برای ما عمل  کند.

درمورد بلاروس، مشاهده می کنیم که تحریم ها در موقعیت هایی اعمال می شود که در بازارهای اتحادیه اروپا رقابت وجود دارد – از صنعت خودروسازی  تا پتروشیمی. در همان زمان، این تحریم ها وظیفه اصلی سیاسی  دارند – از بین بردن شرکت های تولید ناخالص ملی بلاروس، و از این رو دولت، ضمانت های اجتماعی برای جمعیت، که از پایه مالیات این شرکت ها تشکیل می شود. با این حال، هدف اعلام شده توسط سازمان دهندگان بخشی از تحریم ها، یعنی تأثیرگذاری به نوعی در رژیم سیاسی کشور، تنها بهانه رسمی برای محافظت از بازار داخلی آنها و از بین بردن روابط تعاونی مستقر با بنگاه های اقتصادی ما است. این تقریباً همان طرحی است که قبلاً در جنگ تجاری علیه چین توسط ایالات متحده  مورد استفاده قرار گرفت، جاییکه سیاست بهانه ای برای حل مشکلات اقتصادی است.

تصویب تحریم های اتحادیه اروپا اخیرا در ۸۰ – مین سالگرد تجاوز آلمان نازی که ماهواره های آن بسمت اتحاد جماهیر شوروی بود، ظاهراً، درس سیاسی جنگ جهانی دوم آموخته نشد سرمایه بین المللی، با استفاده از رژیمهای ملی گرای اروپای شرقی، دوباره سرزمینهای فدراسیون روسیه را که از نظر مواد خام و منابع غنی هستند، هدف قرار داده است. بدین منظور مرحله اولیه کانون بی ثبات سازی در امتداد مسیر روسیه ایجاد می شود و تبدیل مرزهای آن به “مناطق خاکستری” کنترل نشده و ناامن طراحی شده است. جمهوری بلاروس در این طرح به طور انحصاری برای نقش یک کشور حائل، یک منبع بالقوه تهدید و یک سکوی پرشی برای تشکیلات نظامی ناتوآماده شده است.

ما از شهروندان خود می خواهیم برای مقابله با فشار خارجی و تحریم های اقتصادی با وحدت در کنار الکساندرلوکاشنکو رئیس جمهور قانونی انتخاب شده اتحاد عمل نشان دهند.

ما شهروندان دیگر کشورها، نمایندگان سازمان های بین المللی، نیروهای ترقیخواه جهان را فرا می خوانیم از جمهوری بلاروس در مبارزه با فشارها و تحریم ها برای حق تعیین استقلال و مسیر توسعه  حمایت نمایند.

کسانیکه جنگ اقتصادی، اطلاعاتی، دیپلماتیک و سیاسی را به راه انداختند باید بدانند:

قلعه برست مطمئناً مانع خیانت و تجاوز خواهد شد، همانطور که در ژوئن ۱۹۴۱، به عنوان نمادی از اراده تسلیم ناپذیرو ایثارگرانه مردم ما درمبارزه، و سپس نقطه عطف اجتناب ناپذیری به اصطلاح “استالینگراد جدید” فرا می رسد.

امروز فرزندان پیروز شوروی، این کلمات آرمانی را دوباره به صدا می آورند:

“آرمان ما عادلانه است! دشمن شکست خواهد خورد! پیروزی متعلق به ما خواهد بود!”

کمیته مرکزی، شورای حزب کمونیست بلاروس

برگرفته از سایت حزب کمونیست بلاروس

م. چابکی: ۴تیر ۱۴۰۰ برابر با ۲۰۲۱.۰۶.۲۵

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا