بین‌المللی

سازمان ملل: شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری نقض قوانین بین‌المللی است

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی از تصویب طرح شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری ابراز نگرانی کرد و آن را غیرقانونی دانست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از عرب نیوز، سازمان ملل متحد اسرائیل را به نقض آشکار قوانین بین المللی با گسترش شهرک سازی در کرانه باختری و شرق بیت المقدس متهم کرد.

این سازمان همچنین اعلام کرد: این شهرک سازی‌ها غیرقانونی است و از کابینه جدید می خواهیم که بلافاصله گسترش آن‌ها را متوقف کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و تور ونسلند، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه با اعلام اینکه بر اساس اجرای قطعنامه شورای امنیت ۲۰۱۶ شهرک‌سازی‌ها فاقد اعتبار قانونی هستند، خواستار توقف گسترش آن‌ها در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی شدند.

ونسلند در یک جلسه توجیهی گزارش ۱۲ صفحه‌ای گوترش به شورا را ارائه داد و گفت: دبیر کل سازمان ملل از طرح افزودن ۵۴۰ واحد مسکونی به شهرک‌ها ابراز ناراحتی کرد و افزود این شهرک سازی‌ها حتی طبق قوانین اسرائیل نیز غیرقانونی هستند.

گوترش تأکید کرد: شهرک‌سازی‌های اسرائیل نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل و قوانین بین المللی است. آن‌ها مانع بزرگی برای دستیابی به راه حل مناسب برای ایجاد صلح عادلانه، پایدار در منطقه هستند.

ونسلند گفت: پیشرفت همه فعالیت‌های شهرک سازی باید بلافاصله متوقف شود.

گوترش و ونسلند همچنین از مقامات اسرائیل خواستند که به تخریب خانه‌های فلسطینیان، سایر املاک آنها و آوارگی فلسطینی‌ها پایان دهند.

روز گذشته، اسرائیل برای نخستین بار و از زمانی که نفتالی بنت، نخست وزیر این رژیم روی کار آمده است، طرح ساخت و ساز جدیدی در شهرک‌های صهیونیست نشین را به تصویب رساند، موضوعی که سازمان ملل و بیشتر کشور‌های جهان آن را غیرقانونی می‌دانند و طبق کنوانسیون ژنو هر گونه ساخت و ساز از سوی اشغال‌گر در سرزمین‌های اشغالی ممنوع است. بر این اساس، اسرائیل اقدام به تصویب ۳۱ طرح عمرانی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین واقع در کرانه باختری کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا