بین‌المللی

امارات نیروهای ایتالیا را از خاک خود اخراج کرد

منابع خبری گزارش دادند که امارات در اقدامی تلافی‌جویانه در پاسخ به اقدام رم در ممنوعیت فروش تسلیحات نظامی به ابوظبی، نیروهای ایتالیایی را از خاک خود اخراج کرده است.

به گزارش فارس،‌ «متیو پرگو دی کرمانگو» عضو کمیسیون دفاع پارلمان ایتالیا به پایگاه خبری «دیفنس نیوز» خبر داد که نیروهای این کشور در پایگاه موسوم به «المنهاد»‌ در امارات مستقر هستند و تا دوم ماه جولای وقت دارند که کشور امارات را ترک کنند.

بر اساس شامگاه جمعه دیفنس نیوز، این مقام ایتالیایی خبر داد که مقامات ابوظبی در واکنش به تصمیم رُم مبنی بر عدم صادرات تسلیحات نظامی به امارات به علت دست داشتن این کشور در جنگ یمن، تصمیم به بیرون کردن نیروهای ایتالیایی گرفته‌اند.

کرمانگو در این خصوص اظهار داشت که نیروهای ایتالیا عملا خروج از امارات را آغاز کرده‌اند و این در حالی است که رم تا لحظه آخر در حال تلاش برای تغییر نظر مقامات اماراتی است.

وی احتمال موفقیت اقدامات ایتالیا برای جلوگیری از اخراج نیروهای این کشور را کم دانست و افزود: «زمانی که روابط در خلیج [فارس] از هم می‌پاشد، احیای آن بسیار دشوار است».

ژنرال «لئوناردو تریکاریکو» فرمانده پیشین نیروهای هوایی ایتالیا همچنین در گفت‌وگو با روزنامه دیفنس نیوز خبر داد که آخرین هواپیمای ایتالیایی، روز پنجنشبه، از امارات خارج شده و تنها مقداری تجهیزات باقی مانده که آن نیز جمع‌آوری خواهد شد.

تریکاریکو که اکنون ریاست مرکز تحقیقاتی «ICSA» را برعهده دارد، در این خصوص گفت که تخلیه نیروها تنها بخشی از یک تعامل بی‌رحمانه امارات علیه ایتالیاست.

وی اضافه کرد: «امارات همچنین استفاده از حریم هوایی خود برای هواپیماهای نظامی ایتالیا را نپذیرفته است».

به رغم انتشار این گزارش؛ اما وزارت دفاع ایتالیا هنوز توضیحی در این خصوص ارائه نکرده است.

پایگاه هوایی المنهاد در دبی که هواپیما‌های بسیاری از کشورهای مختلف در آن مستقر هستند، برای ایتالیا از اهمیت بسزایی برخوردار بود چراکه این کشور در سال ۲۰۱۵ در این پایگاه یک محدوده برای انجام پرواز بر فراز عراق اختیار کرد و از آن به عنوان یک ایستگاه توقف برای پروازهایی که به پایگاه این کشور در افغانستان صورت می‌گرفت، استفاده می‌کرد.

بر اساس این گزارش، چنانچه تخلیه این نیروها رسما تأیید شود، گمان می‌رود که خروج مستمر نیروهای ایتالیا از افغانستان پیچده‌ شود.

ایتالیا همچنین از پایگاه مذکور برای انجام یک سری پرواز به شاخ آفریقا و اقیانوس هند به منظور حمایت از عملیات‌های چندملیتی استفاده می‌کرد.

طبق این گزارش، این اقدام امارات به تصمیم ماه ژانویه ایتالیا درباره ممنوعیت فروش مهمات و موشک به امارات و عربستان سعودی ارتباط دارد که به علت نگرانی‌‌ها از استفاده این تسلیحات در جنگ یمن صورت گرفت.

دولت ائتلافی ایتالیا به ریاست «جوزپه کونته» نخست‌وزیر سابق ایتالیا ممنوعیت فروش تجهیزات به دو کشور مذکور را اجرا کرد.

از سوی دیگر، در تاریخ هجدهم ماه خردادماه، منابع خبری گزارش دادند که امارات از ورود یک پرنده نیروی هوایی ایتالیا به حریم خود ممانعت به عمل آورده است؛ اقدامی که رم در پی آن، سفیر ابوظبی را به علت این اقدام احضار کرد .

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت، اقدام به تجاوز نظامی علیه یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرده است.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرده است و فقط با کشته و زخمی شدن هزاران یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور، گسترش قحطی، گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا