بین‌المللی

انگلیس ۱۷میلیارد پوند تسلیحات به کشورهای ناقض حقوق بشر فروخته است

بررسی هایی که به تازگی از سوی نهادهای بین المللی به عمل آمده نشان می دهد طی یک دهه گذشته انگلیس به کشورهای ناقض حقوق بشر۱۷میلیارد پوند تسلیحات نظامی فروخته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، نشریه انگلیسی گاردین با انتشار این خبر نوشت: دو – سوم از کشورهایی که به علت داشتن پیشینه نقض حقوق بشر در طبقه بندی کشورهای «آزاد» قرار نگرفته اند، در یک دهه گذشته از دولت انگلیس مجوز خرید تسلیحات این کشور را دریافت کرده اند.

گاردین نوشت: تحقیقاتی که توسط «خانه آزادی» (Freedom House) نهادی غیر انتفاعی آمریکایی مستقر در واشنگتن صورت گرفته نشان می دهد که بین سال های ۲۰۱۱تا ۲۰۲۰ میلادی انگلیس مجوز فروش ۱۶میلیاردو ۸۰۰ میلیون پوند تسلیحات نظامی به کشورهای ناقض حقوق بشر همچون عربستان سعودی، بحرین، مصر، قطر، تایلند و ترکیه را صادر کرده است.

این نشریه انگلیسی که تاسیس آن به سال ۱۸۲۱میلادی باز می گردد در ادامه این گزارش نوشت: از ۵۳ کشوری که دارای پیشینه ضعیف در زمینه حقوق بشر برخوردارند، دولت انگلیس به ۳۹ کشور از این جمع سلاح فرخته و آنها را به تسلیحات ساخت انگلیس تجهیز کرده است.

گاردین افزود: دراین میان لیبی تسلیحاتی از انگلیس به ارزش ۹ میلیون و ۳۰۰هزار پوند خریده است.

بنابراین گزارش تحقیقاتی که توسط یک نهاد دیگر به نام «کارزار علیه تجارت اسلحه» موسوم به (CAAT) که یک نهاد انگلیسی و مستقر در لندن بوده صورت گرفته نشان می دهد که دولت انگلیس مجوز فروش تسلیحات به چنین کشورهایی را تا مبلغ ۱۱میلیاردو ۸۰۰ میلیون پوند راداده است.

گاردین نوشت: نهاد « کارزار علیه تجارت اسلحه » در تحقیقات خود دریافته است که درهمین دوره زمانی، دو -سوم کشورها یعنی ۲۱ کشور از ۳۰ کشوری که در فهرست دولت انگلیس بعنوان کشورهای ناقض حقوق بشر قرار گرفته اند، سلاح های ساخت انگلیس دریافت کرده اند.

این نشریه انگلیسی در ادامه نوشت: درحالی که دولت انگلیس پذیرفته است که در ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی در جنگ عیله یمن، از سلاح های ساخت انگلیس استفاده کرده و بیش از نیمی از زرادخانه های نظامی عربستان برای انجام بمباران ها یمن انگلیسی هستند.

تسلیحات انگلیسی نقش ویرانگر در جنگ یمن دارند

«اندور اسمیت» (Andrew Smith) از نهاد انگلیسی « کارزار علیه تجارت اسلحه » دراین باره به گاردین گفت: هم اکنون، تسلیحات ساخت انگلیس نقش ویرانگری در جنگ یمن و سایر نقاط جهان دارند.

سلاح های بدون مجوز دولت انگلیس سر از کشورهای ناقض حقوق بشر در می آورند

این مقام نهاد انگلیسی درادامه به گاردین گفت: بسیاری از تسلیحات ساخت انگلیس روانه کشورهایی که در آن حکومت هایی با پیشینه نقض حقوق بشر وجود دارندسر در می آورند و این مساله نمی تواند اتفاقی باشد مگر آنکه با مجوز مستقیم دولت بوریس جانسون و دیگر افراد حاضر در دولت انگلیس صورت گرفته باشد.

فروش بیش از یک میلیارد پوندی تسلیحات انگلیس به عربستان

گاردین ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ دراین باره نوشته بود: دولت انگلیس مجوز صادرات تسلیحات نظامی به ارزش یک میلیاردو ۴۰۰ میلیون پوند به عربستان سعودی داد.

در آنزمان «آلن اسمیت » سیاستمدار اسکاتلندی و عضو «حزب ملی اسکاتلند» موسوم به « SNP » درانتقاد از این اقدام دولت لندن به گاردین گفته بود: انگلیس درحمایت از رژیمی (عربستان سعودی) که ناقض پیاپی حقوق بشر است، در عرصه جهانی کاملا منزوی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا