زحمتکشان

چند خبر کارگری

تامین اجتماعی وظیفه وصول حق بیمه از کارفرما را به دوش کارگران مناطق آزاد انداخت*
تعویق ۱۵ ماه حقوق بیش از ۱۰۰ کارگر آزمایش مرودشت*
وضعیت رضا شهابی عضو زندانی سندیکا*
انعکاس مشکلات صنفی‌ کارکنان یک نهاد دولتی، ایلنا را به دادگاه می‌برد*
کاهش تعداد نهادهای کارگری استان قزوین از ۱۳۰ به ۴۰ در دوره احمدی نژاد/ کارفرمایان از هر روشی برای جلوگیری از شکل‌گیری نهادهای کارگری استفاده می‌کنند*

تامین اجتماعی وظیفه وصول حق بیمه از کارفرما را به دوش کارگران مناطق آزاد انداخت
یک مقام کارگری در منطقه بندر امام گفت: سازمان تامین اجتماعی در این نقطه از کشور همچنان از انجام تعهدات قانونی خود در قبال کارگران پیمانکاری شاغل در مشاغل سخت و زیان آور خودداری می‌کند.

«فرخ شهنی» با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: به موجب قوانین مربوط به مشاغل سخت و زیان آور، کارفرمایان باید در زمان بازنشستگی کارگر مبلغی را مازاد بر حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی واریز کند.

این عضو مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران بابیان اینکه مبلغ یاد شده معادل ۴ درصد حق بیمه‌ ایامی است که کارگر مورد نظر در مشاغل سخت و زیان آور فعالیت داشته است، ادامه داد: طبق قانون وظیف وصول این مبلغ بر عهده سازمان تامین اجتماعی بوده و از این بابت هیچ مسئولیتی متوجه کارگران بیمه شده نیست.

به گفته این مقام کارگری با وجود تاکید صریح قانون، سازمان تامین اجتماعی در منطقه بندر امام در مورد کارگران پیمانکاری مسئولیت وصول مبلغ مذکور را برعهده کارگر گذاشته است.

وی با یادآوری اینکه از زمان متداول شدن فعالیت شرکت‌های پیمانکاری تامین خدمات نیروی انسانی بخش قابل توجهی از کارگران این منطقه را نیروهای پیمانی تشکلی می‌دهند، گفت: این کارگران حد اقل در ۲۰ سال گذشته برای چندین پیمانکار کار کرده‌اند.

شهنی ادامه داد: امروز که این کارگران به استناد سوابق سخت و زیان آور خود در آستانه بازنشستگی قراردارند، سازمان تامین اجتماعی صدور حکم بازنشستگی و برقراری مستمری آن‌ها را منوط به وصول ۴ درصد حق بیمه اضافی کرده‌ است.

این مقام کارگری بابیان اینکه کارگران برخلاف سازمان تامین اجتماعی از دسترسی به ابزارهای قانونی برای وصول مطالبات محروم‌اند، گفت: با این اقدام در عمل کارگران پیمانکاری از حق بازنشستگی خود محروم شده‌اند.

شهنی با تاکید بر اینکه در یک سال گذشته پیگیری‌ها برای وادار کردن مسئولان تامین اجتماعی به اجرای قانون بی‌نتجیه بوده است، گفت: با توجه به تغییرات به وجود آمده از مدیران جدید سازمان تامین اجتماعی توقع داریم که کارکنان خود را به اجرای قانون فراخوانند و بدین ترتیب مانع از اجرای قانون نشوند.
***
تعویق ۱۵ ماه حقوق بیش از ۱۰۰ کارگر آزمایش مرودشت
دبیر خانه کارگر شیراز از ۱۵ ماه تعویق حقوق بیش از ۱۰۰ کارگر کارخانه آزمایش مرودشت خبر داد و گفت: این واحد تولیدی از هشت ماه گذشته به طور کامل تعطیل شده است.

«علی راستگو» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: کارگران این کارخانه از خردادماه سال گذشته هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند و فقط یک ماه از معوقات آنان که مربوط به دی ماه سال گذشته است از محل فروش زایعات کارخانه پرداخت شده است.

او با بیان اینکه پیش از تعطیلی کارخانه، کارگران به امید پرداخت حقوق‌های معوقه در کارخانه کار می‌کردند، افزود: علاوه بر تعویق ۱۵ ماه حقوق، سوابق بیمه‌ای این کارگران نیز دچار مشکل شده است به همین دلیل برخی از این کارگران که در شرف بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان آور هستند، امکان استفاده از بازنشستگی پیش از موعد را پیدا نکردند.

راستگو در ادامه به سوابق کاری ۲۰ ساله کارگران اشاره کرد و در خصوص مستمری بیمه بیکاری کارگران گفت: متاسفانه بعد از گذشت ۸ ماه از تعطیلی کارخانه هنوز مستمری بیمه بیکاری این کارگران برقرار نشده است.

دبیر خانه کارگر شیراز یکی از دلایل افزایش مشکلات کارخانه را ناشی از بدهی‌های سنگین مالی این واحد به تامین اجتماعی، دارایی و شهرداری دانست و افزود: با وجود آنکه کارگران برای حل مشکل خود به ارگان‌های مختلفی مراجعه کرده‌اند اما پیگیری‌های آن‌ها نتیجه‌ای نداشته است.
***
وضعیت رضا شهابی عضو زندانی سندیکا
در هفته های گذشته شاهد آزاد شدن تعدادی از زندانیان سیاسی از زندانها بودیم. ماجرائی که موجی از خوشحالی را در بین خانواده های این زندانیان و فعالین سیاسی برانگیخت. فعالین کارگری می گویند گویا در این حیطه نیز زندانیان کارگری به مانند هم طبقه ای هایشان در خارج از زندان در صف آخر قرار دارند. روز گذشته سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه طی اطلاعیه از وضعیت وخیم جسمی رضا شهابی، عضو زندانی هئیت مدیره سندیکا، و چگونگی اعزام وی به بیمارستان و بازگردانده شدنش به زندان خبر داد. سندیکا در اطلاعیه خود خواستار آزادی وی شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که از سال ۸۹ به علت فعالیت های صنفی در زندان بسر می برد، امروز صبح حدود ساعت ده از زندان اوین به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد و پس از گرفتن نوار عصبی از ناحیه کمر و پا در ساعت یک و بیست دقیقه بعد از ظهر به زندان اوین برگردانده شد. نامبرده که حین بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود از ناحیه گردن و کمر دچار اسیب های جدی شد، بطوری که در بیمارستان امام خمینی مورد عمل جراحی شش ساعته قرار گرفت و بعد از عمل طبق توصیه پزشکان می بایست در خارج از زندان ادامه درمان می داد که این مسئله مورد تایید مسئولین قضایی قرار نگرفت و نامبرده مجبور گردید با شرایط سخت زندان ادامه بهبودی خود را انجام دهد، که این بی توجهی مسئولین نسبت به ادامه مراقبت و درمان خارج از زندان آسیب های جدی به کمر و گردن نامبرده وارد کرده، ضمن ارزوی سلامتی برای ایشان از مسئولین قضائی خواستار آزادی و رسیدگی فوری به این فعال کارگری را داریم.
***
انعکاس مشکلات صنفی‌ کارکنان یک نهاد دولتی، ایلنا را به دادگاه می‌برد

در پی انتشار خبر «اعتراض کارکنان سازمان تحقیقات کشاورزی به تبعیض» در ۱۱ تیرماه سال جاری، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از خبرگزاری کار ایران به علت انتشار این خبر شکایت کرد.

به گزارش ایلنا، هرچند شکایت و اعتراض مدیران کارخانه‌ها و نهادهای دولتی از خبرگزاری کار به دلیل انعکاس مشکلات صنفی کارکنان‌شان در دولت گذشته به رویه‌ای معمول بدل شده بود، حضور مدیران باقیمانده دولت گذشته در سمت‌های اجرایی در دولت فعلی و تداوم این خصومت ها، ادامه دارد.

شاید بهتر باشد مسئولان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به جای شکایت از رسانه‌ای که فضای طرح مطالبات صنفی کارکنان این سازمان را فراهم کرده است، به حل تبعیض موجود میان کارکنانشان بپردازند.
***

کاهش تعداد نهادهای کارگری استان قزوین از ۱۳۰ به ۴۰ در دوره احمدی نژاد/ کارفرمایان از هر روشی برای جلوگیری از شکل‌گیری نهادهای کارگری استفاده می‌کنند

یک فعال کارگری در قزوین با انتقاد از بی‌توجهی کارفرمایان به ضرورت وجود نهادهای کارگری، از کاهش یک سومی واحد‌های دارای شورای اسلامی کار در استان خبر داد.

«عیدعلی کریمی» دبیر خانه کارگر قزوین با بیان مطلب فوق به ایلنا گفت: از مجموع ۱۳۰ واحدی که در استان قزوین پیش از روی کار آمدن دولت نهم دارای شورای اسلامی کار بودند، این رقم امروز به ۴۰ واحد تقلیل یافته است.

این فعال کارگری با بیان اینکه تداوم این موضوع ضربات جبران ناپذیری را متوجه کارگران و کارخانه‌ها خواهد کرد، افزود: بعضی کارفرمایان از هر روشی برای جلوگیری از شکل‌گیری نهادهای کارگری در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها استفاده می‌کنند.

کریمی با ذکر دو نمونه از واحدهای تولید لوازم خانگی واقع در قزوین، گفت: در این واحدها انتخابات شورای اسلامی کار با نفوذ کارفرما به حد نصاب نرسید و در ‌‌نهایت نمایندگان کارگران در این نهاد انتخاب نشدند.

او در این زمینه اضافه کرد: این واحد‌ها و تعداد زیادی از واحد‌های دیگر سعی می‌کنند با حذف شورا‌ها، نهاد کارگری موجود در کارخانه‌ها را منفعل کنند.

به گفته دبیر خانه کارگر قزوین، تداوم این موضوع ضربات سنگین و جبران ناپذیری را متوجه کارگران کرده، و آثار نامطلوب فقدان نهاد صنفی در معیشت و اقتصاد خانواده‌های کارگری نمایان است.

این فعال کارگری در قزوین از افزایش تعداد «نمایندگان کارگری» به نسبت شوراهای اسلامی کار خبر داد و افزود: طبق قانون کار، کارگران یک واحد می‌­توانند به جای شورای اسلامی یا انجمن صنفی، نماینده کارگری داشته باشند اما آنچه مورد انتقاد است، غیر قانونی بودن و یا صوری بودن برگزاری انتخابات شورای اسلامی کار در واحد‌هاست.

کریمی با بیان اینکه در سالهای اخیر، بسیاری از کارفرمایان به انتخاب نماینده کارگری تمایل نشان داده ­اند و تعداد نماینده کارگران به شدت افزایش یافته است افزود: بی‌توجهی به ضرورت وجود تشکلات کارگری در واحدهای تولیدی، تلاش کارگران برای دستیابی به حقوق صنفی و قانونی‌شان را به بن بست رسانده است.

کریمی در خاتمه اظهار داشت: تقویت امنیت شغلی کارگران، جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران، حذف اخذ سفته و انعقاد قرارداد سفید امضاء توسط برخی کارفرمایان، خود لازمه ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است تا بتوانند در مقابل این ظلم‌های آشکار مقاومت کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا