اجتماعی

مافیای جنگل و دریا در تالاب‌های مازندران

دست بسازوبفروش‌ها از دریا و جنگل کوتاه نشد و به تالاب‌های استان رسید و برخی از این ذخیره‌گاه‌های زیست محیطی آماج تیغ ساخت‌وساز قرار گرفتند.

مهر: تالاب نیلوفر بابل، کیسی نوشهر و نفتی ساری، سه گانه ای که زیر تیغ بولدوزرها و ساخت و ساز رفت و آرام آرام رگه‌های حیات در این تالاب‌ها پژمرد و خشک شد.

تالاب لپو هم که روزگاری زیستگاه پرندگان نادر و مهاجر بود، در تقابل بلوک‌ها و آجرها روز به روز از سطحش کاسته شد و بخش قابل توجهی از تالاب میانکاله نیز خشک شد و سودجویان در کمین اراضی بکر آن هستند.

پدیده تالاب خواری در مازندران جدید نیست بلکه در سایه توجه به جنگل‌ها و عرصه‌های ساحلی، سودجویان بی صدا به جان تالاب‌ها افتادند و بکرترین اراضی آن را به یغما بردند. تالاب نفتی رنج رفته بر این عرصه‌ها است که زخم کهنه آن سرباز زده است.

این تالاب ۴۰ هکتاری از جمله تالاب‌هایی است که نقش مهمی در احیا و تکثیر طبیعی آبزیان دارد و به بهانه ایجاد منطقه گردشگری تخریب شده است. همچنین افرادی خاص و ذی‌نفوذ با بهانه‌های واهی اقدام به تغییر کاربری، جاده کشی غیراصولی و خشکاندن بخشی از اراضی تالاب و قطع دو هزار اصله درخت کردند.

اسماعیل برزگر فرح آبادی یکی از ۵ هزار صیاد مازندرانی است که روزی خود را از دریا طلب می‌کند. این صیاد خلاق با ایجاد استخری به مساحت تقریباً ۲ هزار متر در کنار دریا در زمان صید، با انتقال تعداد مشخصی ماهی صید شده به این استخر برای تخم‌ریزی در سال جاری حدود ۲ میلیون بچه ماهی به صورت رایگان تکثیر و رها سازی می‌کند. اکثر بچه ماهی‌هایی که توسط برزگر تکثیر و رها سازی شدند، ماهی سفید دریایی، کپور دریایی و ماهی در حال انقراض آزاد دریایی هستند.

تخریب و تغییر کاربری تالاب نفتی

تالاب نفتی با مساحت بیش از ۴۰ هکتار یکی از تالاب‌های مهم و حیاتی برای تولید و تکثیر طبیعی در مجاورت دریای خزر بوده که چند سال اخیر توسط افرادی خاص با بهانه‌ای همچون ایجاد منطقه گردشگری و… با تغییر کاربری و جاده کشی غیر اصولی، خشکانده شده و با قطع بیش از ۲ هزار اصله درخت چندین ساله، در حال نابودی است.

مافیای جنگل و دریا در تالاب های مازندران؛ فرجام تالاب نفتی و کیسی

حال و روز تالاب‌های مازندران خوش نیست، یک فعال زیست محیطی با اظهار اینکه تالاب خواری پدیده‌ای همپای دریا و جنگل خواری شده است، به خبرنگار مهر گفت: برخی از تالاب‌های استان از جمله تالاب بابل، نوشهر، ساری و غیره خشک شدند و اراضی آن با قیمت‌های گزاف و میلیاردی به فروش می‌رسد.

محمد حسینی با بیان اینکه تالاب‌های استان از جمله نفتی در معرض تخریب و ساخت و ساز است، اوضاع این زیستگاه‌ها را نگران کننده دانست و گفت: باید جلوی دست اندازی و تخریب تالاب‌ها را گرفت.

وی تاکید کرد اگر بساط ساخت و سازها و تصرف تالاب‌ها گرفته نشود این عرصه‌ها که نقش به سزایی در حفظ اکوسیستم دارند به مرور خشک و نابود می‌شوند و متأسفانه اراده قوی برای حفظ این میراث‌ها وجود ندارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا