اخبار

اعتراض های بحق کارگران شرکت نفت و پتروشیمی!

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفته: توان افزایش و یکسان‌سازی حقوق کارگران اعتصابی را نداریم.عباسی دوانی می‌گوید هنگامی که کشور نمی‌تواند نفت و گاز بفروشد قادر نیست دستمزد کارگران پیمانی را افزایش دهد که به گفتۀ او بیش از حد نیاز در صنعت نفت و گاز انباشت شده‌اند…..

به گزارش رادیو فرانسه، عیاسی دوانی می گوید:« افزایش دستمزد کارگران قراردادی و بهره مندی آنان از صندوق بازنشستگی شرکت نفت را نیز ناممکن دانسته و گفته است که “صندوق بازنشستگی شرکت نفت با پول قبلی‌ها و کارگران رسمی درست شده و نمی‌شود اینها [کارگران قراردادی و موقتی] را آورد زیر مجموعۀ این صندوق.»

عباسی دوانی اعتراف کرده است که نظام استخدامی صنعت نفت “به هم خورده، یعنی همه می‌خواهند یک جوری آشنایان، فامیل و بستگان خودشان را بیاورند در شرکت نفت و کارمند کنند.”

در این حال است که شورای سازماندهی اعتراضات و اعتصابات کارگران پیمانی در آخرین بیانیه خود اعلام کرد که تاکنون کارگران بیش از شصت شرکت در هشت استان از جمله بوشهر، هرمزگان، تهران، اصفهان، آذربایجان غربی به اعتصاب سراسری پیوسته‌اند و از جمله خواسته‌های مهم آنان افزایش دستمزدها متناسب با خط فقر و ده روز مرخصی در ازای بیست روز کار است. آنان هشدار داده‌اند که در صورت برآورده نشدن مطالبات آنان دامنۀ اعتصاب‌ها گسترش خواهد یافت.

حمایت جهانی از اعتصابات کم‌ سابقه کارگران نفت ایران

حمایت های گسترده ی ملی و بین المللی از اعتصاب کارگران پروژه ای نفت ادامه دارد. کارگران ایران در همه جای کشور با انتشار بیانیه های همبستگی از اعتصاب حمایت می کنند. این اعتصاب تاکنون نه تنها یکی از بی سابقه ترین و گسترده ترین اعتصابات دوران جمهوری اسلامی را رقم زده است، بلکه از نظر سطح حمایت های داخلی و بین الملی نیز بی نظیر بوده است. کارگران واحدهای صنعتی کشور پیشاپیش این موج همبستگی قرار دارند و همبستگی کارگری عظیمی را به نمایش گذاشته اند. همزمان با وسیع تر شدن دامنه اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز ایران، اعضای “شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه” که یک نهاد کارگری و صنفی جهانی است، از اعتصاب کارگران ایرانی حمایت کرده است.

اعتراض‌های کم‌سابقه کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در ایران از هفته قبل آغاز شده و در حال گسترش است. این اعتصاب مورد حمایت سایر تشکل های کارگری در ایران هم واقع شده است.

شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه در بیانیه حمایت خود از این اعتصاب از حمایت سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و تشکل های بازنشستگان و معلمان ایران اعتصاب کارگران صنایع و نفت و گاز، قدردانی کردند.

واحدهای متعدد مرتبط با صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در چند استان‌ ایران، از جمله آذربایجانی غربی، ایلام، اصفهان، بوشهر، تهران و خوزستان در این اعتصاب به تعطیلی کشیده شده‌اند.

این اعتصاب مربوط به کارگران موقت است اما گزارش‌ها حاکیست که به زودی کارگران با قراردادهای دائمی هم به اعتصاب کنندگان بپیوندند.

گزارش شده است که در برخی از مراکز، غذاخوری مراکز نفتی و گازی به روی کارگران معترض بسته شده و آب آشامیدنی هم در اختیار آنها قرار داده نمی شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی تشکل‌های کارگری مستقل را به رسمیت نمی‌شناسند و فعالان کارگری همواره هدف برخوردهای قضایی و امنیتی بوده‌اند.

فساد در خصوصی‌سازی واحدهای صنعتی، قراردادهای موقت، نداشتن امنیت شغلی، حوادث مرگبار کار و نامتناسب بودن دستمزدها با گرانی از جمله مسائل مورد اعتراض جنبش کارگری در ایران است.

خواسته‌های کارگران از مطالبات صنفی فراتر رفته است

حمایت طیف‌های مختلف سیاسی و مدنی از اعتراضات سراسری کارگران ایران

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت با صدور بیانیه‌ای از اتحاد کارگران برای «خنثی کردن دسیسه‌ها» سخن گفته است و آورده که کارگران بر خواسته‌های خود پافشاری خواهند کرد.

این شورا با صدور بیانیه سوم خود ضمن اشاره به این که اعتصاب کارگران «با قدرت به جلو می‌رود»، از «هماهنگی و دسیسه» پیمانکاران حکومتی برای عقب‌راندن کارگران سخن گفته و تاکید کرده که «ما هم بر سر خواستهایمان ایستاده‌ایم.

شورای سازماندهی کارگران گفته که پیمانکاران، کارگران معترض را به «اخراج» تهدید کرده و آنها را از «آب، غذا، سرویس‌های بهداشتی و برق وسایل سرمایشی» در خوابگاه‌ها محروم کرده‌اند تا کارگران به منازل خویش رفته ‌و به‌جای آنها نیروی جدید استخدام کنند.

به گزارش العربیه، این بیانیه به همراهی مقامات سیاسی برخی شهرها با پیمانکاران جهت تهدید کارگران اشاره کرده و گفته که این مقامات از کارگران خواسته‌اند اعتصابات را متوقف کنند زیرا خواسته‌های آنها از «مطالبات صنفی» فراتر رفته و شکل «سیاسی» به خود گرفته است.

این در حالی است که با ادامه و گسترش اعتصاب کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران، شماری زیادی از فعالان صنفی، مدنی و حقوق بشری داخل و خارج از کشور نیز با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود از اعتصابات کارگران را اعلام کردند.

همزمان ۲۳۰ نفر از فعالان ملی، ملی‌مذهبی، جمهوری‌خواه، و چپ، با انتشار بیانیه‌ای از این اعتراضات و اعتصابات اعلام پشتیبانی کردند.

در این بیانیه آمده است که «هم از منظر ملی و هم از منظر حقوق شهروندی سیاسی و طبقاتی، آنها باید از حق تشکل آزاد و مستقل، دستمزد و دیگر امور صنفی و رفاهی مناسب، شرایط استاندارد حفاظت و ایمنی کار و… برخوردار باشند.»

این متن ادامه می‌دهد: «لیکن کارگران در این سالها همواره با پایین بودن سطح دستمزدها، عدم امنیت شغلی پایدار، عدم آموزش رایگان برای فرزندان و کودکان کارگران، عدم وجود خدمات بهداشتی مناسب و رایگان، افزایش نرخ تورم و افزایش قیمت مایحتاج روزانه، عدم برخورداری از حمایت‌های بیمه‌ای کارآمد و… مواجه بوده‌اند.»

در این بیانیه به کارنامه سرکوب کارگران ایرانی پس از انقلاب ۵۷ اشاره شده و سپس آمده است که «اینک نیز همزمان با دور جدیدی از اعتصاب کارگران پیمانی و پروژه‌ای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و نیز نیروگاه‌ها در مناطق جنوبی ایرانِ، تهران و…، به صورت شگفت‌انگیزی شاهیدم نزدیک به هفتصد کارگر پروژه‌ایِ پالایشگاه نفت تهران به‌صورت فله‌ای اخراج شده‌اند.»

به گزارش جراید، این فعالان سیاسی و مدنی در پایان نیز نوشته‌اند که «اینک وظیفه اخلاقی، انسانی و ملی همه مردم ایران است تا از حقوق کارگران و اعتصاب جمعی ایشان برای رسیدن به مطالبات عادلانه‌شان حمایت نمایند.»

احمدی‌نژاد هم پیش تر به حاکمان جمهوری اسلامی هشدار داده بود که بی‌توجهی به اعتراضات کارگران صنعت نفت عواقب خوبی برای شما نخواهد داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا