جوانان

فاجعه روز افزون کودک همسری در میهن ما؛ گزارش تازه

یک کودکِ ۱۳ ساله متأهل در سیستان و بلوچستان هنگام زایمان جان خود را از دست داد. ارتجاع مذهبی یکی از مانع‌های اساسی اصلاح پدیدهٔ  های ناهنجار و بسیاری معضل های دیگر فردی و اجتماعی در کشور است. برای مبارزه با همه این ناهنجاری‌ها و عامل‌های مؤثر مشخص آن‌ها، مردم و نیروهای ترقی‌خواه مردمی باید دست دردست همدیگر توازن نیرو را به نفع مصالح توده‌ها تغییر دهند و با هماهنگی‌ای هشیارانه و طرح خواسته‌های مترقی، مرحله‌ای و یکپارچه، ارتجاع را به عقب‌نشینی وادار کنند…..

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز چهارم تیر ماه، یک کودک متأهل ۱۳ ساله که باردار بوده است، جهت انجام عمل زایمان به بیمارستان رازی سراوان مراجعه کرده است. این کودک هنگام زایمان جان خود را از دست داده است.

هویت این کودک «حدیثه سپاهی» فرزند انوشیروان از اهالی شهر گلشن سراوان عنوان شده است.

گزارش شده است این کودک در سن ۱۲ سالگی به ازدواج یک مرد درآمده است. طبق این گزارش، سه ماه پس از ازدواج، کودک متأهل باردار شده است.

بر اساس آماری که «فاطمه فاضلی»، مدیرکل بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان، ارائه کرده است، این استان رتبه سوم کودک-همسری را در کشور به خود اختصاص داده است.

این آمار در حالی منتشر شده است که خانم فاضلی عدم ثبت بیش از ۳۰ درصد ازدواج‌ها در استان را تأیید کرده است.

آسیب‌های روانی و عاطفی، آسیب پذیری در برابر بیماری‌های مقاربتی و سرطان دهانه رحم، خطر مرگ و میر بالاتر کودکان باردار نسبت به زنان بالغ، افزایش خشونت‌های خانگی علیه زنان و محرومیت از تحصیل از جمله تبعات کودک همسری است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا